2011 Whiskeytown Regatta

Banshee Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 23 Banshee Banshee 8000 Scuttlebutt Dean Eppley 93.7 2.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd 42 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Wichter 93.7 1.0 (3.0) 1.0 1.0 2.0 3.0 11.0 8.0
3rd 21 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 (6.0) 4.0 2.0 3.0 3.0 2.0 20.0 14.0
4th 51 Banshee Banshee 8069 FLYC Steve Galeria 93.7 4.0 2.0 (6.0) 4.0 4.0 4.0 24.0 18.0
5th 40 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 3.0 (6.0) 4.0 5.0 5.0 5.0 28.0 22.0
6th 24 Banshee Banshee 340 Don Bain 93.7 (9.0 DNF) 5.0 7.0 6.0 6.0 6.0 39.0 30.0
7th 52 Banshee Banshee 2989 SSS Bill Gutoff 93.7 5.0 8.0 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
8th 22 Banshee Banshee 529 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 7.0 7.0 8.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 49.0 40.0

Moore 24 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 55 Moore 24 Moore 24 85 RYC William Erkelens 81.5 1.0 4.0 1.0 (6.0) 3.0 1.0 16.0 10.0
2nd 57 Moore 24 Moore 24 75 RYL Justin & Raven Fennell 81.5 5.0 1.0 3.3 RDG 1.0 5.0 (6.0) 21.3 15.3
3rd 45 Moore 24 Moore 24 26 PMYC Ben Braden 81.5 (11.0) 2.0 4.0 4.0 4.0 2.0 27.0 16.0
4th 37 Moore 24 Moore 24 118 RYC John Kernot 81.5 (9.0) 6.0 3.0 3.0 2.0 3.0 26.0 17.0
5th 53 Moore 24 Moore 24 155 RYC Vaughn Seifers 81.5 3.0 5.0 6.0 (7.0) 1.0 5.0 27.0 20.0
6th 41 Moore 24 Moore 24 68 RYC Simon Winer 81.5 6.0 3.0 (9.0) 2.0 6.0 8.0 34.0 25.0
7th 63 Moore 24 Moore 24 28888 Berkeley Aaron Lee 81.5 2.0 7.0 2.0 8.0 7.0 (10.0) 36.0 26.0
8th 59 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 7.0 (10.0) 4.0 10.0 8.0 4.0 43.0 33.0
9th 30 Moore 24 Moore 24 89 TYC R. Schoen 81.5 4.0 9.0 8.0 5.0 (10.0) 9.0 45.0 35.0
10th 62 Moore 24 Moore 24 71 RYC Conrad Holbrook 81.5 (10.0) 8.0 7.0 9.0 9.0 7.0 50.0 40.0
11th 69 Moore 24 Moore 24 121 Karl Robrock 81.5 8.0 (11.0) 10.0 11.0 11.0 11.0 62.0 51.0
12th 29 Moore 24 Moore 24 101 WSC Jim Samuels 81.5 12.0 (13.0 DNS) 13.0 DNS 12.0 13.0 DNS 13.0 DNS 76.0 63.0

Centerboard B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 4 Centerboard B Day Sailer 316 SSA Craig Lee 98.5 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 8.0 6.0
2nd 6 Centerboard B Day Sailer 307 RYC Steve Lowry 98.5 2.0 (3.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 13.0 10.0
3rd 50 Centerboard B Laser Radial 195637 SYC Kyle Larsen 96.7 (3.0) 1.0 3.0 3.0 3.0 2.0 15.0 12.0
4th 25 Centerboard B Raven 263 BSD Wade Hoigh 83 4.0 (7.0) 4.0 4.0 6.0 4.0 29.0 22.0
5th 5 Centerboard B Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 (6.0) 5.0 6.0 5.0 5.0 5.0 32.0 26.0
6th 56 Centerboard B Laser Radial 184619 RYL Marina Fennell 96.7 5.0 4.0 5.0 (11.0 DNC) 4.0 11.0 DNC 40.0 29.0
7th 44 Centerboard B Flying Scott 2643 Fred Weatherill 89.6 7.0 6.0 (8.0) 6.0 7.0 8.0 42.0 34.0
8th 68 Centerboard B Fireball 11192 Tahoe Wind Jack Robertson 82.4 8.0 8.0 7.0 (11.0 DNC) 8.0 6.0 48.0 37.0
9th 54 Centerboard B Sunfish 82097 RYC Ron Bradley 112.1 (11.0 DNS) 11.0 DNS 9.0 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 60.0 49.0
10th 28 Centerboard B Flying Junior 4082 Butte Jane Coleman 97.9 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 55.0

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 20 Laser Laser 199328 Pt.SGYC Tim Sullivan 91.1 1.0 2.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 10.0 7.0
2nd 36 Laser Laser 167437 HYC Bruce Braly 91.1 (3.0) 3.0 2.0 1.0 2.0 2.0 13.0 10.0
3rd 19 Laser Laser 174350 HYC Jim Christopher 91.1 (4.0) 1.0 3.0 4.0 3.0 1.0 16.0 12.0
4th 64 Laser Laser 184415 RYC Hendrih Btuhns 91.1 2.0 (5.0) 5.0 3.0 4.0 4.0 23.0 18.0
5th 38 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 5.0 4.0 4.0 5.0 5.0 (7.0 DNC) 30.0 23.0
6th 70 Laser Laser 144131 SNCS Meghen O'Neill 91.1 6.0 6.0 6.0 (7.0 DNS) 7.0 DNS 7.0 DNS 39.0 32.0

Keel A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 26 Keel A Wabbit 11 SFYC Tim Russel 77.6 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd 27 Keel A Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 2.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 12.0 9.0
3rd 8 Keel A Thompson 650 650 RYC Ben Landon 73.8 (3.0) 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 17.0 14.0
4th 7 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 4.0 (6.0) 4.0 4.0 4.0 6.0 28.0 22.0
5th 9 Keel A Sonar 305 WSC Mike Strahle 81 5.0 5.0 5.0 5.0 (6.0) 4.0 30.0 24.0
6th 10 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 (6.0) 4.0 6.0 6.0 5.0 5.0 32.0 26.0

Multihull Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 65 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 11.0 7.0
2nd 39 Multihull Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 67 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 11.0 8.0
3rd 35 Multihull F-31R Corsair 173 KYC Jim Lawson 61.9 (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 17.0 14.0
4th 3 Multihull Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 76 4.0 1.0 4.0 4.0 4.0 (6.0 DNF) 23.0 17.0
5th 67 Multihull Hobie 16 58042 Richard Knight 76 (5.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 4.0 29.0 24.0

Pelican Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 17 Pelican Pelican 2764 HMBYC Kelly Pike 131.2 1.0 1.0 1.0 2.0 (7.0 DNC) 1.0 13.0 6.0
2nd 15 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 2.0 2.0 (3.0) 1.0 1.0 2.0 11.0 8.0
3rd 16 Pelican Pelican 2201 Kevin Mackey 131.2 3.0 (7.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 3.0 20.0 13.0
4th 49 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2 5.0 3.0 (7.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 33.0 26.0
5th 18 Pelican Pelican 2466 Anthony Monteith 131.2 4.0 4.0 (7.0 DNC) 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC 34.0 27.0
6th 34 Pelican Pelican 12501 SSC Karen Juncker 131.2 (7.0 DNS) 5.0 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 30.0

Keel B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 14 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 1.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 10.0 7.0
2nd 43 Keel B Santana 20 927 FLYC Mark Erdrich 90.1 2.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 3.0 12.0 9.0
3rd 58 Keel B MacGregor 26 2748 WSC Wes Wright 92.6 (3.0) 1.0 3.0 3.0 2.0 2.0 14.0 11.0
4th 12 Keel B Montogomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 4.0 4.0 5.0 4.0 (9.0 DNC) 4.0 30.0 21.0
5th 13 Keel B Balboa 26 711 WSC Ray Profitt 93.6 (6.0) 5.0 4.0 5.0 5.0 5.0 30.0 24.0
6th 47 Keel B Catalina 250 184 WSC Ken Berryman 95.6 5.0 6.0 6.0 (9.0 DNC) 4.0 6.0 36.0 27.0
7th 48 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 7.0 7.0 7.0 (9.0 DNC) 6.0 7.0 43.0 34.0
8th 11 Keel B Santana 20 695 FLYC Todd Craig 90.1 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 45.0

Snipe Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 66 Snipe Snipe 29044 Greg Miller 91.9 2.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd 33 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 1.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 11.0 8.0
3rd 31 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 (4.0) 4.0 2.0 3.0 4.0 3.0 20.0 16.0
4th 46 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 3.0 2.0 (4.0) 4.0 3.0 4.0 20.0 16.0
5th 61 Snipe Snipe 21130 WSC Ron Hanford 91.9 5.0 5.0 5.0 (7.0 DNS) 7.0 DNS 7.0 DNS 36.0 29.0
6th 32 Snipe Snipe 17759 LYC Robert Hunt 91.9 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0

Weta Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 1 Weta Weta 373 BAMA David Anderson 78.5 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd 2 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 (2.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 2.0 11.0 9.0
3rd 60 Weta Weta 272 GGYC Stephan Sonnenschein 78.5 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 (5.0 DNS) 20.0 15.0
4th Weta Weta 377   78.5 (5.0 DNS) 5.0 DNS 4.0 5.0 DNS 5.0 DNS 5.0 DNS 29.0 24.0

R1 - Banshee Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 112136
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 42 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Wichter 93.7 112136 115550 0:34:14 0:36:32 0:00:00 1.0
2 23 Banshee Banshee 8000 Scuttlebutt Dean Eppley 93.7 112136 115649 0:35:13 0:37:35 0:00:59 2.0
3 40 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 112136 115903 0:37:27 0:39:58 0:03:13 3.0
4 51 Banshee Banshee 8069 FLYC Steve Galeria 93.7 112136 115933 0:37:57 0:40:30 0:03:43 4.0
5 52 Banshee Banshee 2989 SSS Bill Gutoff 93.7 112136 115940 0:38:04 0:40:38 0:03:50 5.0
6 21 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 112136 120023 0:38:47 0:41:23 0:04:33 6.0
7 22 Banshee Banshee 529 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 112136 120240 0:41:04 0:43:50 0:06:50 7.0
8 24 Banshee Banshee 340 Don Bain 93.7     DNF     9.0

R2 - Banshee Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121431
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 23 Banshee Banshee 8000 Scuttlebutt Dean Eppley 93.7 121431 130246 0:48:15 0:51:30 0:00:00 1.0
2 51 Banshee Banshee 8069 FLYC Steve Galeria 93.7 121431 130759 0:53:28 0:57:04 0:05:13 2.0
3 42 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Wichter 93.7 121431 131158 0:57:27 1:01:19 0:09:12 3.0
4 21 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 121431 131159 0:57:28 1:01:20 0:09:13 4.0
5 24 Banshee Banshee 340 Don Bain 93.7 121431 131328 0:58:57 1:02:55 0:10:42 5.0
6 40 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 121431 131329 0:58:58 1:02:56 0:10:43 6.0
7 22 Banshee Banshee 529 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 121431 132140 1:07:09 1:11:40 0:18:54 7.0
8 52 Banshee Banshee 2989 SSS Bill Gutoff 93.7 121431 132145 1:07:14 1:11:45 0:18:59 8.0

R3 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 143229
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 42 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Wichter 93.7 143229 145746 0:25:17 0:26:59 0:00:00 1.0
2 21 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 143229 145831 0:26:02 0:27:47 0:00:45 2.0
3 23 Banshee Banshee 8000 Scuttlebutt Dean Eppley 93.7 143229 145848 0:26:19 0:28:05 0:01:02 3.0
4 40 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 143229 145908 0:26:39 0:28:27 0:01:22 4.0
5 52 Banshee Banshee 2989 SSS Bill Gutoff 93.7 143229 145914 0:26:45 0:28:33 0:01:28 5.0
6 51 Banshee Banshee 8069 FLYC Steve Galeria 93.7 143229 145944 0:27:15 0:29:05 0:01:58 6.0
7 24 Banshee Banshee 340 Don Bain 93.7 143229 150125 0:28:56 0:30:53 0:03:39 7.0
8 22 Banshee Banshee 529 Scuttlebutt Steven Cassingham 93.7 143229 150243 0:30:14 0:32:16 0:04:57 8.0

R4 - Banshee Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 100000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 42 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Wichter 93.7 100000 112507 1:25:07 1:30:50 0:00:00 1.0
2 23 Banshee Banshee 8000 Scuttlebutt Dean Eppley 93.7 100000 112525 1:25:25 1:31:10 0:00:18 2.0
3 21 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 100000 112544 1:25:44 1:31:30 0:00:37 3.0
4 51 Banshee Banshee 8069 FLYC Steve Galeria 93.7 100000 112626 1:26:26 1:32:15 0:01:19 4.0
5 40 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 100000 112727 1:27:27 1:33:20 0:02:20 5.0
6 24 Banshee Banshee 340 Don Bain 93.7 100000 113346 1:33:46 1:40:04 0:08:39 6.0

R5 - Banshee Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 114100
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 23 Banshee Banshee 8000 Scuttlebutt Dean Eppley 93.7 114100 120700 0:26:00 0:27:45 0:00:00 1.0
2 42 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Wichter 93.7 114100 120730 0:26:30 0:28:17 0:00:30 2.0
3 21 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 114100 120745 0:26:45 0:28:33 0:00:45 3.0
4 51 Banshee Banshee 8069 FLYC Steve Galeria 93.7 114100 120801 0:27:01 0:28:50 0:01:01 4.0
5 40 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 114100 120958 0:28:58 0:30:55 0:02:58 5.0
6 24 Banshee Banshee 340 Don Bain 93.7 114100 121111 0:30:11 0:32:13 0:04:11 6.0

R6 - Banshee Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 23 Banshee Banshee 8000 Scuttlebutt Dean Eppley 93.7 120000 130325 1:03:25 1:07:41 0:00:00 1.0
2 21 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 120000 130339 1:03:39 1:07:56 0:00:14 2.0
3 42 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Wichter 93.7 120000 130410 1:04:10 1:08:29 0:00:45 3.0
4 51 Banshee Banshee 8069 FLYC Steve Galeria 93.7 120000 130628 1:06:28 1:10:56 0:03:03 4.0
5 40 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 120000 130751 1:07:51 1:12:25 0:04:26 5.0
6 24 Banshee Banshee 340 Don Bain 93.7 120000 131353 1:13:53 1:18:51 0:10:28 6.0

R1 - Moore 24 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110341
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 55 Moore 24 Moore 24 85 RYC William Erkelens 81.5 110341 114026 0:36:45 0:45:06 0:00:00 1.0
2 63 Moore 24 Moore 24 28888 Berkeley Aaron Lee 81.5 110341 114046 0:37:05 0:45:30 0:00:20 2.0
3 53 Moore 24 Moore 24 155 RYC Vaughn Seifers 81.5 110341 114048 0:37:07 0:45:33 0:00:22 3.0
4 30 Moore 24 Moore 24 89 TYC R. Schoen 81.5 110341 114104 0:37:23 0:45:52 0:00:38 4.0
5 57 Moore 24 Moore 24 75 RYL Justin & Raven Fennell 81.5 110341 114118 0:37:37 0:46:09 0:00:52 5.0
6 41 Moore 24 Moore 24 68 RYC Simon Winer 81.5 110341 114139 0:37:58 0:46:35 0:01:13 6.0
7 59 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 110341 114153 0:38:12 0:46:52 0:01:27 7.0
8 69 Moore 24 Moore 24 121 Karl Robrock 81.5 110341 114208 0:38:27 0:47:11 0:01:42 8.0
9 37 Moore 24 Moore 24 118 RYC John Kernot 81.5 110341 114219 0:38:38 0:47:24 0:01:53 9.0
10 62 Moore 24 Moore 24 71 RYC Conrad Holbrook 81.5 110341 114233 0:38:52 0:47:41 0:02:07 10.0
11 45 Moore 24 Moore 24 26 PMYC Ben Braden 81.5 110341 114245 0:39:04 0:47:56 0:02:19 11.0
12 29 Moore 24 Moore 24 101 WSC Jim Samuels 81.5 110341 114751 0:44:10 0:54:12 0:07:25 12.0

R2 - Moore 24 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 143730
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 57 Moore 24 Moore 24 75 RYL Justin & Raven Fennell 81.5 143730 145334 0:16:04 0:19:43 0:00:00 1.0
2 45 Moore 24 Moore 24 26 PMYC Ben Braden 81.5 143730 145356 0:16:26 0:20:10 0:00:22 2.0
3 41 Moore 24 Moore 24 68 RYC Simon Winer 81.5 143730 145430 0:17:00 0:20:52 0:00:56 3.0
4 55 Moore 24 Moore 24 85 RYC William Erkelens 81.5 143730 145440 0:17:10 0:21:04 0:01:06 4.0
5 53 Moore 24 Moore 24 155 RYC Vaughn Seifers 81.5 143730 145458 0:17:28 0:21:26 0:01:24 5.0
6 37 Moore 24 Moore 24 118 RYC John Kernot 81.5 143730 145508 0:17:38 0:21:38 0:01:34 6.0
7 63 Moore 24 Moore 24 28888 Berkeley Aaron Lee 81.5 143730 145526 0:17:56 0:22:00 0:01:52 7.0
8 62 Moore 24 Moore 24 71 RYC Conrad Holbrook 81.5 143730 145556 0:18:26 0:22:37 0:02:22 8.0
9 30 Moore 24 Moore 24 89 TYC R. Schoen 81.5 143730 145620 0:18:50 0:23:07 0:02:46 9.0
10 59 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 143730 145635 0:19:05 0:23:25 0:03:01 10.0
11 69 Moore 24 Moore 24 121 Karl Robrock 81.5 143730 145658 0:19:28 0:23:53 0:03:24 11.0
12 29 Moore 24 Moore 24 101 WSC Jim Samuels 81.5 143730   DNS     13.0

R3 - Moore 24 Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 145251
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 55 Moore 24 Moore 24 85 RYC William Erkelens 81.5 145251 153251 0:40:00 0:49:05 0:00:00 1.0
2 63 Moore 24 Moore 24 28888 Berkeley Aaron Lee 81.5 145251 153313 0:40:22 0:49:32 0:00:22 2.0
3 37 Moore 24 Moore 24 118 RYC John Kernot 81.5 145251 153334 0:40:43 0:49:58 0:00:43 3.0
4 57 Moore 24 Moore 24 75 RYL Justin & Raven Fennell 81.5     RDG     3.3
5 45 Moore 24 Moore 24 26 PMYC Ben Braden 81.5 145251 153410 0:41:19 0:50:42 0:01:19 4.0
5 59 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 145251 153410 0:41:19 0:50:42 0:01:19 4.0
7 53 Moore 24 Moore 24 155 RYC Vaughn Seifers 81.5 145251 153430 0:41:39 0:51:06 0:01:39 6.0
8 62 Moore 24 Moore 24 71 RYC Conrad Holbrook 81.5 145251 153450 0:41:59 0:51:31 0:01:59 7.0
9 30 Moore 24 Moore 24 89 TYC R. Schoen 81.5 145251 153508 0:42:17 0:51:53 0:02:17 8.0
10 41 Moore 24 Moore 24 68 RYC Simon Winer 81.5 145251 153539 0:42:48 0:52:31 0:02:48 9.0
11 69 Moore 24 Moore 24 121 Karl Robrock 81.5 145251 153653 0:44:02 0:54:02 0:04:02 10.0
12 29 Moore 24 Moore 24 101 WSC Jim Samuels 81.5 145251   DNS     13.0

R4 - Moore 24 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 100000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 57 Moore 24 Moore 24 75 RYL Justin & Raven Fennell 81.5 100000 110425 1:04:25 1:19:02 0:00:00 1.0
2 41 Moore 24 Moore 24 68 RYC Simon Winer 81.5 100000 110443 1:04:43 1:19:24 0:00:18 2.0
3 37 Moore 24 Moore 24 118 RYC John Kernot 81.5 100000 110449 1:04:49 1:19:32 0:00:24 3.0
4 45 Moore 24 Moore 24 26 PMYC Ben Braden 81.5 100000 110451 1:04:51 1:19:34 0:00:26 4.0
5 30 Moore 24 Moore 24 89 TYC R. Schoen 81.5 100000 110455 1:04:55 1:19:39 0:00:30 5.0
6 55 Moore 24 Moore 24 85 RYC William Erkelens 81.5 100000 110500 1:05:00 1:19:45 0:00:35 6.0
7 53 Moore 24 Moore 24 155 RYC Vaughn Seifers 81.5 100000 110520 1:05:20 1:20:10 0:00:55 7.0
8 63 Moore 24 Moore 24 28888 Berkeley Aaron Lee 81.5 100000 110525 1:05:25 1:20:16 0:01:00 8.0
9 62 Moore 24 Moore 24 71 RYC Conrad Holbrook 81.5 100000 110557 1:05:57 1:20:55 0:01:32 9.0
10 59 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 100000 110613 1:06:13 1:21:15 0:01:48 10.0
11 69 Moore 24 Moore 24 121 Karl Robrock 81.5 100000 110628 1:06:28 1:21:33 0:02:03 11.0
12 29 Moore 24 Moore 24 101 WSC Jim Samuels 81.5 100000 111426 1:14:26 1:31:20 0:10:01 12.0

R5 - Moore 24 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111914
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 53 Moore 24 Moore 24 155 RYC Vaughn Seifers 81.5 111914 121310 0:53:56 1:06:11 0:00:00 1.0
2 37 Moore 24 Moore 24 118 RYC John Kernot 81.5 111914 121333 0:54:19 1:06:39 0:00:23 2.0
3 55 Moore 24 Moore 24 85 RYC William Erkelens 81.5 111914 121337 0:54:23 1:06:44 0:00:27 3.0
4 45 Moore 24 Moore 24 26 PMYC Ben Braden 81.5 111914 121358 0:54:44 1:07:09 0:00:48 4.0
5 57 Moore 24 Moore 24 75 RYL Justin & Raven Fennell 81.5 111914 121507 0:55:53 1:08:34 0:01:57 5.0
6 41 Moore 24 Moore 24 68 RYC Simon Winer 81.5 111914 121545 0:56:31 1:09:21 0:02:35 6.0
7 63 Moore 24 Moore 24 28888 Berkeley Aaron Lee 81.5 111914 121642 0:57:28 1:10:31 0:03:32 7.0
8 59 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 111914 121711 0:57:57 1:11:06 0:04:01 8.0
9 62 Moore 24 Moore 24 71 RYC Conrad Holbrook 81.5 111914 121720 0:58:06 1:11:17 0:04:10 9.0
10 30 Moore 24 Moore 24 89 TYC R. Schoen 81.5 111914 121822 0:59:08 1:12:33 0:05:12 10.0
11 69 Moore 24 Moore 24 121 Karl Robrock 81.5 111914 122027 1:01:13 1:15:07 0:07:17 11.0
12 29 Moore 24 Moore 24 101 WSC Jim Samuels 81.5 111914   DNS     13.0

R6 - Moore 24 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 55 Moore 24 Moore 24 85 RYC William Erkelens 81.5 120000 131408 1:14:08 1:30:58 0:00:00 1.0
2 45 Moore 24 Moore 24 26 PMYC Ben Braden 81.5 120000 131544 1:15:44 1:32:55 0:01:36 2.0
3 37 Moore 24 Moore 24 118 RYC John Kernot 81.5 120000 131550 1:15:50 1:33:03 0:01:42 3.0
4 59 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 120000 131552 1:15:52 1:33:05 0:01:44 4.0
5 53 Moore 24 Moore 24 155 RYC Vaughn Seifers 81.5 120000 131626 1:16:26 1:33:47 0:02:18 5.0
6 57 Moore 24 Moore 24 75 RYL Justin & Raven Fennell 81.5 120000 131702 1:17:02 1:34:31 0:02:54 6.0
7 62 Moore 24 Moore 24 71 RYC Conrad Holbrook 81.5 120000 131703 1:17:03 1:34:32 0:02:55 7.0
8 41 Moore 24 Moore 24 68 RYC Simon Winer 81.5 120000 131754 1:17:54 1:35:35 0:03:46 8.0
9 30 Moore 24 Moore 24 89 TYC R. Schoen 81.5 120000 131800 1:18:00 1:35:42 0:03:52 9.0
10 63 Moore 24 Moore 24 28888 Berkeley Aaron Lee 81.5 120000 131903 1:19:03 1:37:00 0:04:55 10.0
11 69 Moore 24 Moore 24 121 Karl Robrock 81.5 120000 132028 1:20:28 1:38:44 0:06:20 11.0
12 29 Moore 24 Moore 24 101 WSC Jim Samuels 81.5 120000   DNS     13.0

R1 - Centerboard B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 111734
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 4 Centerboard B Day Sailer 316 SSA Craig Lee 98.5 111734 114953 0:32:19 0:32:49 0:00:00 1.0
2 6 Centerboard B Day Sailer 307 RYC Steve Lowry 98.5 111734 115036 0:33:02 0:33:32 0:00:43 2.0
3 50 Centerboard B Laser Radial 195637 SYC Kyle Larsen 96.7 111734 115423 0:36:49 0:38:04 0:05:05 3.0
4 25 Centerboard B Raven 263 BSD Wade Hoigh 83 111734 115026 0:32:52 0:39:36 0:05:38 4.0
5 56 Centerboard B Laser Radial 184619 RYL Marina Fennell 96.7 111734 115621 0:38:47 0:40:06 0:07:03 5.0
6 5 Centerboard B Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 111734 120132 0:43:58 0:44:38 0:11:39 6.0
7 44 Centerboard B Flying Scott 2643 Fred Weatherill 89.6 111734 120018 0:42:44 0:47:42 0:13:20 7.0
8 68 Centerboard B Fireball 11192 Tahoe Wind Jack Robertson 82.4 111734 120100 0:43:26 0:52:43 0:16:24 8.0
9 54 Centerboard B Sunfish 82097 RYC Ron Bradley 112.1 111734   DNS     11.0

R2 - Centerboard B Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 122005
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 50 Centerboard B Laser Radial 195637 SYC Kyle Larsen 96.7 122005 133837 1:18:32 1:21:13 0:00:00 1.0
2 4 Centerboard B Day Sailer 316 SSA Craig Lee 98.5 122005 134032 1:20:27 1:21:41 0:00:27 2.0
3 6 Centerboard B Day Sailer 307 RYC Steve Lowry 98.5 122005 134053 1:20:48 1:22:02 0:00:48 3.0
4 56 Centerboard B Laser Radial 184619 RYL Marina Fennell 96.7 122005 134246 1:22:41 1:25:30 0:04:09 4.0
5 5 Centerboard B Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 122005 134613 1:26:08 1:27:27 0:06:08 5.0
6 44 Centerboard B Flying Scott 2643 Fred Weatherill 89.6 122005 134038 1:20:33 1:29:54 0:07:47 6.0
7 25 Centerboard B Raven 263 BSD Wade Hoigh 83 122005 134055 1:20:50 1:37:23 0:13:26 7.0
8 68 Centerboard B Fireball 11192 Tahoe Wind Jack Robertson 82.4 122005 134506 1:25:01 1:43:11 0:18:06 8.0
9 54 Centerboard B Sunfish 82097 RYC Ron Bradley 112.1 122005   DNS     11.0

R3 - Centerboard B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 141717
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 4 Centerboard B Day Sailer 316 SSA Craig Lee 98.5 141717 145233 0:35:16 0:35:48 0:00:00 1.0
2 6 Centerboard B Day Sailer 307 RYC Steve Lowry 98.5 141717 145312 0:35:55 0:36:28 0:00:39 2.0
3 50 Centerboard B Laser Radial 195637 SYC Kyle Larsen 96.7 141717 145500 0:37:43 0:39:00 0:03:06 3.0
4 25 Centerboard B Raven 263 BSD Wade Hoigh 83 141717 145007 0:32:50 0:39:33 0:03:07 4.0
5 56 Centerboard B Laser Radial 184619 RYL Marina Fennell 96.7 141717 145720 0:40:03 0:41:25 0:05:26 5.0
6 5 Centerboard B Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 141717 145810 0:40:53 0:41:30 0:05:37 6.0
7 68 Centerboard B Fireball 11192 Tahoe Wind Jack Robertson 82.4 141717 145710 0:39:53 0:48:24 0:10:23 7.0
8 44 Centerboard B Flying Scott 2643 Fred Weatherill 89.6 141717 150200 0:44:43 0:49:54 0:12:38 8.0
9 54 Centerboard B Sunfish 82097 RYC Ron Bradley 112.1 141717 151730 1:00:13 0:53:43 0:20:05 9.0

R4 - Centerboard B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104723
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 4 Centerboard B Day Sailer 316 SSA Craig Lee 98.5 104723 110919 0:21:56 0:22:16 0:00:00 1.0
2 6 Centerboard B Day Sailer 307 RYC Steve Lowry 98.5 104723 111026 0:23:03 0:23:24 0:01:07 2.0
3 50 Centerboard B Laser Radial 195637 SYC Kyle Larsen 96.7 104723 111021 0:22:58 0:23:45 0:01:26 3.0
4 25 Centerboard B Raven 263 BSD Wade Hoigh 83 104723 110902 0:21:39 0:26:05 0:03:10 4.0
5 5 Centerboard B Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 104723 111349 0:26:26 0:26:50 0:04:30 5.0
6 44 Centerboard B Flying Scott 2643 Fred Weatherill 89.6 104723 111530 0:28:07 0:31:23 0:08:10 6.0

R5 - Centerboard B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 113910
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 6 Centerboard B Day Sailer 307 RYC Steve Lowry 98.5 113910 121045 0:31:35 0:32:04 0:00:00 1.0
2 4 Centerboard B Day Sailer 316 SSA Craig Lee 98.5 113910 121223 0:33:13 0:33:43 0:01:38 2.0
3 50 Centerboard B Laser Radial 195637 SYC Kyle Larsen 96.7 113910 121441 0:35:31 0:36:44 0:04:31 3.0
4 56 Centerboard B Laser Radial 184619 RYL Marina Fennell 96.7 113910 121508 0:35:58 0:37:12 0:04:58 4.0
5 5 Centerboard B Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 113910 121818 0:39:08 0:39:44 0:07:33 5.0
6 25 Centerboard B Raven 263 BSD Wade Hoigh 83 113910 121211 0:33:01 0:39:47 0:06:24 6.0
7 44 Centerboard B Flying Scott 2643 Fred Weatherill 89.6 113910 122027 0:41:17 0:46:05 0:12:33 7.0
8 68 Centerboard B Fireball 11192 Tahoe Wind Jack Robertson 82.4 113910 121916 0:40:06 0:48:40 0:13:41 8.0

R6 - Centerboard B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 124001
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 4 Centerboard B Day Sailer 316 SSA Craig Lee 98.5 124001 131550 0:35:49 0:36:22 0:00:00 1.0
2 50 Centerboard B Laser Radial 195637 SYC Kyle Larsen 96.7 124001 131913 0:39:12 0:40:32 0:04:02 2.0
3 6 Centerboard B Day Sailer 307 RYC Steve Lowry 98.5 124001 132000 0:39:59 0:40:36 0:04:10 3.0
4 25 Centerboard B Raven 263 BSD Wade Hoigh 83 124001 131515 0:35:14 0:42:27 0:05:03 4.0
5 5 Centerboard B Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 124001 132314 0:43:13 0:43:52 0:07:24 5.0
6 68 Centerboard B Fireball 11192 Tahoe Wind Jack Robertson 82.4 124001 131854 0:38:53 0:47:11 0:08:55 6.0
7 54 Centerboard B Sunfish 82097 RYC Ron Bradley 112.1 124001 133547 0:55:46 0:49:45 0:15:00 7.0
8 44 Centerboard B Flying Scott 2643 Fred Weatherill 89.6 124001 132616 0:46:15 0:51:37 0:13:40 8.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 112540
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 20 Laser Laser 199328 Pt.SGYC Tim Sullivan 91.1 112540 114930 0:23:50 0:26:10 0:00:00 1.0
2 64 Laser Laser 184415 RYC Hendrih Btuhns 91.1 112540 114951 0:24:11 0:26:33 0:00:21 2.0
3 36 Laser Laser 167437 HYC Bruce Braly 91.1 112540 114954 0:24:14 0:26:36 0:00:24 3.0
4 19 Laser Laser 174350 HYC Jim Christopher 91.1 112540 115010 0:24:30 0:26:54 0:00:40 4.0
5 38 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 112540 115011 0:24:31 0:26:55 0:00:41 5.0
6 70 Laser Laser 144131 SNCS Meghen O'Neill 91.1 112540 120309 0:37:29 0:41:09 0:13:39 6.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120410
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 19 Laser Laser 174350 HYC Jim Christopher 91.1 120410 130635 1:02:25 1:08:31 0:00:00 1.0
2 20 Laser Laser 199328 Pt.SGYC Tim Sullivan 91.1 120410 131226 1:08:16 1:14:56 0:05:51 2.0
3 36 Laser Laser 167437 HYC Bruce Braly 91.1 120410 131258 1:08:48 1:15:31 0:06:23 3.0
4 38 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 120410 132022 1:16:12 1:23:39 0:13:47 4.0
5 64 Laser Laser 184415 RYC Hendrih Btuhns 91.1 120410 132941 1:25:31 1:33:52 0:23:06 5.0
6 70 Laser Laser 144131 SNCS Meghen O'Neill 91.1 120410 134228 1:38:18 1:47:54 0:35:53 6.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 144044
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 20 Laser Laser 199328 Pt.SGYC Tim Sullivan 91.1 144044 145510 0:14:26 0:15:51 0:00:00 1.0
2 36 Laser Laser 167437 HYC Bruce Braly 91.1 144044 145535 0:14:51 0:16:18 0:00:25 2.0
3 19 Laser Laser 174350 HYC Jim Christopher 91.1 144044 145545 0:15:01 0:16:29 0:00:35 3.0
4 38 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 144044 145608 0:15:24 0:16:54 0:00:58 4.0
5 64 Laser Laser 184415 RYC Hendrih Btuhns 91.1 144044 145640 0:15:56 0:17:29 0:01:30 5.0
6 70 Laser Laser 144131 SNCS Meghen O'Neill 91.1 144044 145833 0:17:49 0:19:33 0:03:23 6.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 100000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 36 Laser Laser 167437 HYC Bruce Braly 91.1 100000 112628 1:26:28 1:34:55 0:00:00 1.0
2 20 Laser Laser 199328 Pt.SGYC Tim Sullivan 91.1 100000 112726 1:27:26 1:35:59 0:00:58 2.0
3 64 Laser Laser 184415 RYC Hendrih Btuhns 91.1 100000 112727 1:27:27 1:36:00 0:00:59 3.0
4 19 Laser Laser 174350 HYC Jim Christopher 91.1 100000 112758 1:27:58 1:36:34 0:01:30 4.0
5 38 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 100000 112834 1:28:34 1:37:13 0:02:06 5.0
6 70 Laser Laser 144131 SNCS Meghen O'Neill 91.1 100000   DNS     7.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 114801
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 20 Laser Laser 199328 Pt.SGYC Tim Sullivan 91.1 114801 121055 0:22:54 0:25:08 0:00:00 1.0
2 36 Laser Laser 167437 HYC Bruce Braly 91.1 114801 121110 0:23:09 0:25:25 0:00:15 2.0
3 19 Laser Laser 174350 HYC Jim Christopher 91.1 114801 121323 0:25:22 0:27:51 0:02:28 3.0
4 64 Laser Laser 184415 RYC Hendrih Btuhns 91.1 114801 121325 0:25:24 0:27:53 0:02:30 4.0
5 38 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 114801 121349 0:25:48 0:28:19 0:02:54 5.0
6 70 Laser Laser 144131 SNCS Meghen O'Neill 91.1 114801   DNS     7.0

R6 - Laser Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 19 Laser Laser 174350 HYC Jim Christopher 91.1 120000 130000 1:00:00 1:05:52 0:00:00 1.0
2 36 Laser Laser 167437 HYC Bruce Braly 91.1 120000 130114 1:01:14 1:07:13 0:01:14 2.0
3 20 Laser Laser 199328 Pt.SGYC Tim Sullivan 91.1 120000 130117 1:01:17 1:07:16 0:01:17 3.0
4 64 Laser Laser 184415 RYC Hendrih Btuhns 91.1 120000 130148 1:01:48 1:07:50 0:01:48 4.0
5 70 Laser Laser 144131 SNCS Meghen O'Neill 91.1 120000   DNS     7.0

R1 - Keel A Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 113230
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 26 Keel A Wabbit 11 SFYC Tim Russel 77.6 113230 115954 0:27:24 0:35:19 0:00:00 1.0
2 27 Keel A Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 113230 120116 0:28:46 0:37:04 0:01:22 2.0
3 8 Keel A Thompson 650 650 RYC Ben Landon 73.8 113230 120046 0:28:16 0:38:18 0:02:13 3.0
4 7 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 113230 120423 0:31:53 0:39:54 0:03:40 4.0
5 9 Keel A Sonar 305 WSC Mike Strahle 81 113230 120518 0:32:48 0:40:30 0:04:12 5.0
6 10 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 113230 120818 0:35:48 0:42:31 0:06:04 6.0

R2 - Keel A Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 123229
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 26 Keel A Wabbit 11 SFYC Tim Russel 77.6 123229 133050 0:58:21 1:15:12 0:00:00 1.0
2 27 Keel A Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 123229 133060 0:58:31 1:15:24 0:00:10 2.0
3 8 Keel A Thompson 650 650 RYC Ben Landon 73.8 123229 133040 0:58:11 1:18:50 0:02:41 3.0
4 10 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 123229 133901 1:06:32 1:19:01 0:03:13 4.0
5 9 Keel A Sonar 305 WSC Mike Strahle 81 123229 133730 1:05:01 1:20:16 0:04:07 5.0
6 7 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 123229 134011 1:07:42 1:24:44 0:07:37 6.0

R3 - Keel A Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 143930
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 26 Keel A Wabbit 11 SFYC Tim Russel 77.6 143930 150629 0:26:59 0:34:46 0:00:00 1.0
2 8 Keel A Thompson 650 650 RYC Ben Landon 73.8 143930 150720 0:27:50 0:37:43 0:02:10 2.0
3 27 Keel A Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 143930 150911 0:29:41 0:38:15 0:02:42 3.0
4 7 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 143930 151131 0:32:01 0:40:04 0:04:14 4.0
5 9 Keel A Sonar 305 WSC Mike Strahle 81 143930 151249 0:33:19 0:41:08 0:05:09 5.0
6 10 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 143930 152458 0:45:28 0:54:00 0:16:11 6.0

R4 - Keel A Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 110534
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 27 Keel A Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 110534 113056 0:25:22 0:32:41 0:00:00 1.0
2 26 Keel A Wabbit 11 SFYC Tim Russel 77.6 110534 113059 0:25:25 0:32:45 0:00:03 2.0
3 8 Keel A Thompson 650 650 RYC Ben Landon 73.8 110534 113113 0:25:39 0:34:45 0:01:32 3.0
4 7 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 110534 113441 0:29:07 0:36:26 0:03:00 4.0
5 9 Keel A Sonar 305 WSC Mike Strahle 81 110534 113616 0:30:42 0:37:54 0:04:13 5.0
6 10 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 110534 113802 0:32:28 0:38:34 0:04:57 6.0

R5 - Keel A Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 115640
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 26 Keel A Wabbit 11 SFYC Tim Russel 77.6 115640 121710 0:20:30 0:26:25 0:00:00 1.0
2 27 Keel A Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 115640 121822 0:21:42 0:27:58 0:01:12 2.0
3 8 Keel A Thompson 650 650 RYC Ben Landon 73.8 115640 121732 0:20:52 0:28:16 0:01:22 3.0
4 7 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 115640 121918 0:22:38 0:28:20 0:01:32 4.0
5 10 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 115640 122143 0:25:03 0:29:45 0:02:48 5.0
6 9 Keel A Sonar 305 WSC Mike Strahle 81 115640 122337 0:26:57 0:33:16 0:05:33 6.0

R6 - Keel A Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 124717
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 26 Keel A Wabbit 11 SFYC Tim Russel 77.6 124717 131548 0:28:31 0:36:45 0:00:00 1.0
2 27 Keel A Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 124717 131755 0:30:38 0:39:29 0:02:07 2.0
3 8 Keel A Thompson 650 650 RYC Ben Landon 73.8 124717 131701 0:29:44 0:40:17 0:02:37 3.0
4 9 Keel A Sonar 305 WSC Mike Strahle 81 124717 132116 0:33:59 0:41:57 0:04:13 4.0
5 10 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 124717 132248 0:35:31 0:42:11 0:04:34 5.0
6 7 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 124717 132112 0:33:55 0:42:27 0:04:33 6.0

R1 - Multihull Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 113950
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 39 Multihull Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 67 113950 120949 0:29:59 0:44:45 0:00:00 1.0
2 65 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 113950 120901 0:29:11 0:46:37 0:01:10 2.0
3 35 Multihull F-31R Corsair 173 KYC Jim Lawson 61.9 113950 120842 0:28:52 0:46:38 0:01:10 3.0
4 3 Multihull Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 76 113950 122119 0:41:29 0:54:35 0:07:28 4.0
5 67 Multihull Hobie 16 58042 Richard Knight 76 113950 122252 0:43:02 0:56:37 0:09:01 5.0

R2 - Multihull Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 123800
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 3 Multihull Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 76 123800 133948 1:01:48 1:21:19 0:00:00 1.0
2 39 Multihull Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 67 123800 133832 1:00:32 1:30:21 0:06:03 2.0
3 35 Multihull F-31R Corsair 173 KYC Jim Lawson 61.9 123800 133858 1:00:58 1:38:30 0:10:38 3.0
4 65 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 123800 134311 1:05:11 1:44:08 0:14:17 4.0
5 67 Multihull Hobie 16 58042 Richard Knight 76 123800 140655 1:28:55 1:57:00 0:27:07 5.0

R3 - Multihull Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 144844
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 65 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 144844 151347 0:25:03 0:40:01 0:00:00 1.0
2 39 Multihull Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 67 144844 151537 0:26:53 0:40:07 0:00:04 2.0
3 35 Multihull F-31R Corsair 173 KYC Jim Lawson 61.9 144844 151541 0:26:57 0:43:32 0:02:11 3.0
4 3 Multihull Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 76 144844 153708 0:48:24 1:03:41 0:17:59 4.0
5 67 Multihull Hobie 16 58042 Richard Knight 76 144844 153848 0:50:04 1:05:53 0:19:39 5.0

R4 - Multihull Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 111347
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 65 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 111347 113347 0:20:00 0:31:57 0:00:00 1.0
2 39 Multihull Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 67 111347 113733 0:23:46 0:35:28 0:02:22 2.0
3 35 Multihull F-31R Corsair 173 KYC Jim Lawson 61.9 111347 113911 0:25:24 0:41:02 0:05:37 3.0
4 3 Multihull Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 76 111347 114948 0:36:01 0:47:23 0:11:44 4.0
5 67 Multihull Hobie 16 58042 Richard Knight 76 111347 115110 0:37:23 0:49:11 0:13:06 5.0

R5 - Multihull Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 120101
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 39 Multihull Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 67 120101 122458 0:23:57 0:35:45 0:00:00 1.0
2 65 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 120101 122425 0:23:24 0:37:23 0:01:01 2.0
3 35 Multihull F-31R Corsair 173 KYC Jim Lawson 61.9 120101 122444 0:23:43 0:38:19 0:01:35 3.0
4 3 Multihull Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 76 120101 123658 0:35:57 0:47:18 0:08:47 4.0
5 67 Multihull Hobie 16 58042 Richard Knight 76 120101 125940 0:58:39 1:17:10 0:31:29 5.0

R6 - Multihull Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 125206
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 65 Multihull Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 125206 131529 0:23:23 0:37:21 0:00:00 1.0
2 35 Multihull F-31R Corsair 173 KYC Jim Lawson 61.9 125206 131527 0:23:21 0:37:43 0:00:14 2.0
3 39 Multihull Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 67 125206 131745 0:25:39 0:38:17 0:00:37 3.0
4 67 Multihull Hobie 16 58042 Richard Knight 76 125206 134450 0:52:44 1:09:23 0:24:21 4.0
5 3 Multihull Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 76 125206   DNF     6.0

R1 - Pelican Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110820
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 17 Pelican Pelican 2764 HMBYC Kelly Pike 131.2 110820 112460 0:16:40 0:12:42 0:00:00 1.0
2 15 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 110820 114452 0:36:32 0:27:51 0:19:52 2.0
3 16 Pelican Pelican 2201 Kevin Mackey 131.2 110820 114513 0:36:53 0:28:07 0:20:13 3.0
4 18 Pelican Pelican 2466 Anthony Monteith 131.2 110820 114522 0:37:02 0:28:14 0:20:22 4.0
5 49 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2 110820 114552 0:37:32 0:28:36 0:20:52 5.0
6 34 Pelican Pelican 12501 SSC Karen Juncker 131.2 110820   DNS     7.0

R2 - Pelican Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121004
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 17 Pelican Pelican 2764 HMBYC Kelly Pike 131.2 121004 124915 0:39:11 0:29:52 0:00:00 1.0
2 15 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 121004 125934 0:49:30 0:37:44 0:10:19 2.0
3 49 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2 121004 130347 0:53:43 0:40:57 0:14:32 3.0
4 18 Pelican Pelican 2466 Anthony Monteith 131.2 121004 131427 1:04:23 0:49:04 0:25:12 4.0
5 34 Pelican Pelican 12501 SSC Karen Juncker 131.2 121004 132703 1:16:59 0:58:41 0:37:48 5.0

R3 - Pelican Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 142117
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 17 Pelican Pelican 2764 HMBYC Kelly Pike 131.2 142117 144550 0:24:33 0:18:43 0:00:00 1.0
2 16 Pelican Pelican 2201 Kevin Mackey 131.2 142117 144632 0:25:15 0:19:15 0:00:42 2.0
3 15 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 142117 144759 0:26:42 0:20:21 0:02:09 3.0
4 34 Pelican Pelican 12501 SSC Karen Juncker 131.2 142117 145308 0:31:51 0:24:17 0:07:18 4.0

R4 - Pelican Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 100000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 15 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 100000 110819 1:08:19 0:52:04 0:00:00 1.0
2 17 Pelican Pelican 2764 HMBYC Kelly Pike 131.2 100000 111057 1:10:57 0:54:05 0:02:38 2.0
3 16 Pelican Pelican 2201 Kevin Mackey 131.2 100000 111344 1:13:44 0:56:12 0:05:25 3.0
4 49 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2 100000 111420 1:14:20 0:56:39 0:06:01 4.0
5 18 Pelican Pelican 2466 Anthony Monteith 131.2 100000 112358 1:23:58 1:04:00 0:15:39 5.0

R5 - Pelican Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 15 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 114000 122101 0:41:01 0:31:16 0:00:00 1.0
2 16 Pelican Pelican 2201 Kevin Mackey 131.2 114000 122320 0:43:20 0:33:02 0:02:19 2.0

R6 - Pelican Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 17 Pelican Pelican 2764 HMBYC Kelly Pike 131.2 120000 130359 1:03:59 0:48:46 0:00:00 1.0
2 15 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 120000 130450 1:04:50 0:49:25 0:00:51 2.0
3 16 Pelican Pelican 2201 Kevin Mackey 131.2 120000 130913 1:09:13 0:52:45 0:05:14 3.0

R1 - Keel B Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 112857
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 14 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 112857 120212 0:33:15 0:36:37 0:00:00 1.0
2 43 Keel B Santana 20 927 FLYC Mark Erdrich 90.1 112857 120337 0:34:40 0:38:29 0:01:40 2.0
3 58 Keel B MacGregor 26 2748 WSC Wes Wright 92.6 112857 120856 0:39:59 0:43:11 0:06:04 3.0
4 12 Keel B Montogomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 112857 122242 0:53:45 0:51:41 0:15:40 4.0
5 47 Keel B Catalina 250 184 WSC Ken Berryman 95.6 112857 122020 0:51:23 0:53:45 0:16:23 5.0
6 13 Keel B Balboa 26 711 WSC Ray Profitt 93.6 112857 122216 0:53:19 0:56:58 0:19:02 6.0
7 48 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 112857 123658 1:08:01 1:12:26 0:33:38 7.0

R2 - Keel B Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 124228
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 58 Keel B MacGregor 26 2748 WSC Wes Wright 92.6 124228 134015 0:57:47 1:02:24 0:00:00 1.0
2 14 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 124228 133929 0:57:01 1:02:48 0:00:21 2.0
3 43 Keel B Santana 20 927 FLYC Mark Erdrich 90.1 124228 133904 0:56:36 1:02:49 0:00:23 3.0
4 12 Keel B Montogomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 124228 135526 1:12:58 1:10:10 0:08:04 4.0
5 13 Keel B Balboa 26 711 WSC Ray Profitt 93.6 124228 135106 1:08:38 1:13:20 0:10:14 5.0
6 47 Keel B Catalina 250 184 WSC Ken Berryman 95.6 124228 135658 1:14:30 1:17:56 0:14:51 6.0
7 48 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 124228 140124 1:18:56 1:24:04 0:20:20 7.0

R3 - Keel B Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 143542
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 43 Keel B Santana 20 927 FLYC Mark Erdrich 90.1 143542 150932 0:33:50 0:37:33 0:00:00 1.0
2 14 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 143542 151020 0:34:38 0:38:09 0:00:32 2.0
3 58 Keel B MacGregor 26 2748 WSC Wes Wright 92.6 143542 151205 0:36:23 0:39:17 0:01:37 3.0
4 13 Keel B Balboa 26 711 WSC Ray Profitt 93.6 143542 151524 0:39:42 0:42:25 0:04:33 4.0
5 12 Keel B Montogomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 143542 152304 0:47:22 0:45:33 0:08:19 5.0
6 47 Keel B Catalina 250 184 WSC Ken Berryman 95.6 143542 152015 0:44:33 0:46:36 0:08:39 6.0
7 48 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 143542 153411 0:58:29 1:02:17 0:23:13 7.0

R4 - Keel B Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 110008
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 14 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 110008 113117 0:31:09 0:34:18 0:00:00 1.0
2 43 Keel B Santana 20 927 FLYC Mark Erdrich 90.1 110008 113146 0:31:38 0:35:07 0:00:43 2.0
3 58 Keel B MacGregor 26 2748 WSC Wes Wright 92.6 110008 113307 0:32:59 0:35:37 0:01:13 3.0
4 12 Keel B Montogomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 110008 113843 0:38:35 0:37:06 0:02:54 4.0
5 13 Keel B Balboa 26 711 WSC Ray Profitt 93.6 110008 114044 0:40:36 0:43:23 0:08:29 5.0

R5 - Keel B Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 115236
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 43 Keel B Santana 20 927 FLYC Mark Erdrich 90.1 115236 121619 0:23:43 0:26:19 0:00:00 1.0
2 58 Keel B MacGregor 26 2748 WSC Wes Wright 92.6 115236 121722 0:24:46 0:26:45 0:00:24 2.0
3 14 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 115236 121822 0:25:46 0:28:23 0:01:52 3.0
4 47 Keel B Catalina 250 184 WSC Ken Berryman 95.6 115236 122857 0:36:21 0:38:01 0:11:11 4.0
5 13 Keel B Balboa 26 711 WSC Ray Profitt 93.6 115236 123351 0:41:15 0:44:04 0:16:37 5.0
6 48 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 115236 123755 0:45:19 0:48:16 0:20:36 6.0

R6 - Keel B Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 124420
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 14 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 124420 131826 0:34:06 0:37:33 0:00:00 1.0
2 58 Keel B MacGregor 26 2748 WSC Wes Wright 92.6 124420 132001 0:35:41 0:38:32 0:00:54 2.0
3 43 Keel B Santana 20 927 FLYC Mark Erdrich 90.1 124420 131919 0:34:59 0:38:50 0:01:09 3.0
4 12 Keel B Montogomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 124420 132954 0:45:34 0:43:49 0:06:31 4.0
5 13 Keel B Balboa 26 711 WSC Ray Profitt 93.6 124420 132631 0:42:11 0:45:04 0:07:02 5.0
6 47 Keel B Catalina 250 184 WSC Ken Berryman 95.6 124420 132927 0:45:07 0:47:12 0:09:13 6.0
7 48 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 124420 134559 1:01:39 1:05:39 0:26:23 7.0

R1 - Snipe Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 111310
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 33 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 111310 113654 0:23:44 0:25:50 0:00:00 1.0
2 66 Snipe Snipe 29044 Greg Miller 91.9 111310 113719 0:24:09 0:26:17 0:00:25 2.0
3 46 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 111310 113823 0:25:13 0:27:26 0:01:29 3.0
4 31 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 111310 113831 0:25:21 0:27:35 0:01:37 4.0
5 61 Snipe Snipe 21130 WSC Ron Hanford 91.9 111310 114302 0:29:52 0:32:30 0:06:08 5.0

R2 - Snipe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115230
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 33 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 115230 123437 0:42:07 0:45:50 0:00:00 1.0
2 46 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 115230 123634 0:44:04 0:47:57 0:01:57 2.0
3 66 Snipe Snipe 29044 Greg Miller 91.9 115230 123737 0:45:07 0:49:06 0:03:00 3.0
4 31 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 115230 123801 0:45:31 0:49:32 0:03:24 4.0
5 61 Snipe Snipe 21130 WSC Ron Hanford 91.9 115230 123844 0:46:14 0:50:18 0:04:07 5.0

R3 - Snipe Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 143240
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 66 Snipe Snipe 29044 Greg Miller 91.9 143240 135952 23:27:12 1:1:31:14 0:00:00 1.0
2 31 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 143240 140202 23:29:22 1:1:33:35 0:02:10 2.0
3 33 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 143240 140242 23:30:02 1:1:34:19 0:02:50 3.0
4 46 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 143240 140447 23:32:07 1:1:36:35 0:04:55 4.0
5 61 Snipe Snipe 21130 WSC Ron Hanford 91.9 143240 140640 23:34:00 1:1:38:38 0:06:48 5.0

R4 - Snipe Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 100000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 66 Snipe Snipe 29044 Greg Miller 91.9 100000 111051 1:10:51 1:17:06 0:00:00 1.0
2 33 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 100000 111118 1:11:18 1:17:35 0:00:27 2.0
3 31 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 100000 111305 1:13:05 1:19:31 0:02:14 3.0
4 46 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 100000 111345 1:13:45 1:20:15 0:02:54 4.0
5 61 Snipe Snipe 21130 WSC Ron Hanford 91.9 100000   DNS     7.0

R5 - Snipe Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112700
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 66 Snipe Snipe 29044 Greg Miller 91.9 112700 124428 1:17:28 1:24:18 0:00:00 1.0
2 33 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 112700 124444 1:17:44 1:24:35 0:00:16 2.0
3 46 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 112700 124518 1:18:18 1:25:12 0:00:50 3.0
4 31 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 112700 124525 1:18:25 1:25:20 0:00:57 4.0
5 61 Snipe Snipe 21130 WSC Ron Hanford 91.9 112700   DNS     7.0

R6 - Snipe Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 66 Snipe Snipe 29044 Greg Miller 91.9 120000 124425 0:44:25 0:48:20 0:00:00 1.0
2 33 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 120000 124428 0:44:28 0:48:23 0:00:03 2.0
3 31 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 120000 124444 0:44:44 0:48:41 0:00:19 3.0
4 46 Snipe Snipe 28223 WSC Michael Moore 91.9 120000 125044 0:50:44 0:55:12 0:06:19 4.0
5 61 Snipe Snipe 21130 WSC Ron Hanford 91.9 120000   DNS     7.0

R1 - Weta Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 113247
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 1 Weta Weta 373 BAMA David Anderson 78.5 113247 121818 0:45:31 0:57:59 0:00:00 1.0
2 2 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 113247 121923 0:46:36 0:59:22 0:01:05 2.0
3 60 Weta Weta 272 GGYC Stephan Sonnenschein 78.5 113247 122017 0:47:30 1:00:31 0:01:59 3.0
4 Weta Weta 377   78.5 113247   DNS     5.0

R2 - Weta Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 122629
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 1 Weta Weta 373 BAMA David Anderson 78.5 122629 134012 1:13:43 1:33:54 0:00:00 1.0
2 2 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 122629 134108 1:14:39 1:35:06 0:00:56 2.0
3 60 Weta Weta 272 GGYC Stephan Sonnenschein 78.5 122629 134256 1:16:27 1:37:23 0:02:44 3.0
4 Weta Weta 377   78.5 122629   DNS     5.0

R3 - Weta Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 142417
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 2 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 142417 151931 0:55:14 1:10:22 0:00:00 1.0
2 1 Weta Weta 373 BAMA David Anderson 78.5 142417 151950 0:55:33 1:10:46 0:00:19 2.0
3 60 Weta Weta 272 GGYC Stephan Sonnenschein 78.5 142417 152115 0:56:58 1:12:34 0:01:44 3.0
4 Weta Weta 377   78.5 142417 153026 1:06:09 1:24:16 0:10:55 4.0

R4 - Weta Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 100000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 1 Weta Weta 373 BAMA David Anderson 78.5 100000 113527 1:35:27 2:01:36 0:00:00 1.0
2 2 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 100000 113622 1:36:22 2:02:46 0:00:55 2.0
3 60 Weta Weta 272 GGYC Stephan Sonnenschein 78.5 100000 114048 1:40:48 2:08:24 0:05:21 3.0
4 Weta Weta 377   78.5 100000   DNS     5.0

R5 - Weta Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 115800
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 1 Weta Weta 373 BAMA David Anderson 78.5 115800 124404 0:46:04 0:58:41 0:00:00 1.0
2 2 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 115800 124526 0:47:26 1:00:25 0:01:22 2.0
3 60 Weta Weta 272 GGYC Stephan Sonnenschein 78.5 115800 125921 1:01:21 1:18:09 0:15:17 3.0
4 Weta Weta 377   78.5 115800   DNS     5.0

R6 - Weta Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Tally Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 1 Weta Weta 373 BAMA David Anderson 78.5 120000 131755 1:17:55 1:39:15 0:00:00 1.0
2 2 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 120000 132134 1:21:34 1:43:54 0:03:39 2.0
3 60 Weta Weta 272 GGYC Stephan Sonnenschein 78.5 120000   DNS     5.0
3 Weta Weta 377   78.5 120000   DNS     5.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com