2014 Whiskeytown Regatta

Banshee Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 (6.0) 1.0 2.0 2.0 4.0 1.0 16.0 10.0
2nd Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 (4.0) 2.0 4.0 3.0 1.0 4.0 18.0 14.0
3rd Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 5.0 5.0 (9.0) 1.0 6.0 2.0 28.0 19.0
4th Banshee Banshee 7011   Steve Cassingham 93.7 2.0 (7.0) 7.0 5.0 5.0 3.0 29.0 22.0
5th Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 8.0 6.0 3.0 (11.0 DNC) 2.0 5.0 35.0 24.0
6th Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 3.0 4.0 6.0 (11.0 DNF) 7.0 7.0 38.0 27.0
7th Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 7.0 8.0 1.0 6.0 8.0 (11.0 DNC) 41.0 30.0
8th Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Craig Lee 93.7 1.0 3.0 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 42.0 31.0
9th Banshee Banshee 5366   Tim Loomis 93.7 (10.0) 10.0 8.0 4.0 3.0 6.0 41.0 31.0
10th Banshee Banshee 7822 FLYC Rob Cram 93.7 9.0 9.0 10.0 (11.0 DNF) 11.0 DNS 11.0 DNS 61.0 50.0

Byte C2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Byte C2 Byte C2 3059 Richmond YC Michelle Logan 91.4 1.0 2.0 1.0 4.0 (9.0 DSQ) 2.0 19.0 10.0
2nd Byte C2 Byte C2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 3.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 15.0 11.0
3rd Byte C2 Byte C2 1566 Richmond YC Claire Arbour 91.4 2.0 (7.0) 4.0 1.0 4.0 1.0 19.0 12.0
4th Byte C2 Byte C2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 (9.0 DNF) 1.0 3.0 5.0 2.0 4.0 24.0 15.0
5th Byte C2 Byte C2 3220 Richmond YC Deirdre Collins 91.4 5.0 5.0 (9.0 DNC) 3.0 3.0 9.0 DNC 34.0 25.0
6th Byte C2 Byte C2 2206 Richmond YC Gail Yando 91.4 4.0 3.0 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 39.0 30.0
7th Byte C2 Byte C2 2647   Andrea Nelson 91.4 6.0 6.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0
8th Byte C2 Byte C2 3432 Richmond YC Elisabeth Russell 91.4 (9.0 DNF) 8.0 7.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 51.0 42.0

Centerboard 1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Centerboard 1 IC 254   Chris Maas 79.1 (4.0) 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 11.0 7.0
2nd Centerboard 1 IC 253 Richmond YC Dell Olsen 79.1 2.0 (4.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 15.0 11.0
3rd Centerboard 1 IC 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 1.0 2.0 (4.0) 3.0 4.0 3.0 17.0 13.0
4th Centerboard 1 Raider Turbo 118 Gulfport YC Florida Dave Ellis 89.1 3.0 3.0 1.0 (4.0) 2.0 4.0 17.0 13.0

Day Sailer Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Day Sailer Day Sailer 14007 WSC Greg Adams 98.5 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 1.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 12.0 8.0
3rd Day Sailer Day Sailer 1471 Sequoia Charles Gray 98.5 (5.0 DNF) 3.0 2.0 3.0 4.0 4.0 21.0 16.0
4th Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 3.0 (4.0) 3.0 4.0 3.0 3.0 20.0 16.0

Keel A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Keel A VX One 143 HMB YC Kelly Pike 77 1.0 3.0 2.0 1.0 1.0 (4.0 DNF) 12.0 8.0
2nd Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 2.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0 2.0 12.0 9.0
3rd Keel A Sonar 23 305 WSC Mike Strahle 81 (3.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 1.0 13.0 10.0

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Laser Laser 167136 Santa Rosa Sailing Emilio Castelli 91.1 (4.0) 2.0 4.0 1.0 1.0 1.0 13.0 9.0
2nd Laser Laser 189740   Richard Leland 91.1 1.0 3.0 1.0 3.0 (5.0) 4.0 17.0 12.0
3rd Laser Laser 199328 Rogue YC Tim Sullivan 91.1 5.0 (6.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 20.0 14.0
4th Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 3.0 4.0 3.0 5.0 3.0 (7.0) 25.0 18.0
5th Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 2.0 1.0 5.0 (8.0) 8.0 6.0 30.0 22.0
6th Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 6.0 5.0 (7.0) 4.0 6.0 2.0 30.0 23.0
7th Laser Laser 15741   David Wallace 91.1 8.0 (11.0) 6.0 7.0 4.0 5.0 41.0 30.0
8th Laser Laser 70165 Rogue YC John Spillman 91.1 7.0 (10.0) 10.0 10.0 7.0 9.0 53.0 43.0
9th Laser Laser 162514   Roger Herbst 91.1 10.0 7.0 9.0 6.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 56.0 44.0
10th Laser Laser 190390 Rogue YC Jay Harland 91.1 9.0 9.0 (11.0) 9.0 9.0 8.0 55.0 44.0
11th Laser Laser 170107   Jack Robertson 91.1 11.0 8.0 8.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 63.0 51.0

Keel B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry Lewis 90.8 (4.0) 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 12.0 8.0
2nd Keel B Snipe 30650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 3.0 1.0 3.0 (4.0) 2.0 2.0 15.0 11.0
3rd Keel B Snipe 28223 WSC Curtis Moore 91.9 2.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) 3.0 15.0 11.0
4th Keel B Venture 21 7 Richmond YC Gordon Buck 99.4 1.0 3.0 4.0 3.0 3.0 (5.0 DNC) 19.0 14.0

Moore 24 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Moore 24 Moore 24 68 Richmond YC Bart Hackworth 81.5 (13.0 DNF) 1.0 2.0 1.0 3.0 3.0 23.0 10.0
2nd Moore 24 Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 (13.0 DNF) 4.0 10.0 2.0 2.0 2.0 33.0 20.0
3rd Moore 24 Moore 24 78 Richmond YC Pete Tracky 81.5 (13.0 DNF) 6.0 12.0 9.0 1.0 1.0 42.0 29.0
4th Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 (13.0 DNF) 3.0 8.0 4.0 9.0 5.0 42.0 29.0
5th Moore 24 Moore 24 6 SSS Stephen McCarthy 81.5 (13.0 DNF) 8.0 1.0 6.0 10.0 6.0 44.0 31.0
6th Moore 24 Moore 24 118 Richmond YC John Kesnot 81.5 (13.0 DNF) 2.0 11.0 3.0 4.0 12.0 45.0 32.0
7th Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Katheryn Meyer 81.5 (13.0 DNF) 13.0 DNF 3.0 7.0 5.0 7.0 48.0 35.0
8th Moore 24 Moore 24 34 Richmond YC Kurt Laar 81.5 (13.0 DNF) 7.0 5.0 10.0 6.0 9.0 50.0 37.0
9th Moore 24 Moore 24 154 St. Francis YC Sean Kelly 81.5 (13.0 DNF) 5.0 9.0 8.0 7.0 10.0 52.0 39.0
10th Moore 24 Moore 24 023 Richmond YC John Gilmour III 81.5 (13.0 DNF) 11.0 6.0 11.0 8.0 4.0 53.0 40.0
11th Moore 24 Moore 24 111 Hood River YC Doug Archibald 81.5 (13.0 DNF) 9.0 7.0 5.0 11.0 11.0 56.0 43.0
12th Moore 24 Moore 24 89 Tiburon YC Peter Schoen 81.5 (13.0 DNF) 10.0 4.0 12.0 12.0 8.0 59.0 46.0

Pelican Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Pelican Pelican 680   Patrick Jones 131.2 (8.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 13.0 5.0
2nd Pelican Pelican 2848   Mike Harper 131.2 1.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 2.0 13.0 10.0
3rd Pelican Pelican 55   John Mahaffey 131.2 2.0 5.0 (8.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 24.0 16.0
4th Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 4.0 4.0 4.0 5.0 5.0 (8.0 DNC) 30.0 22.0
5th Pelican Pelican 2990   David Greenhill 131.2 6.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 4.0 4.0 32.0 24.0
6th Pelican Pelican 2422   Chris Viering 131.2 3.0 3.0 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 33.0 25.0
7th Pelican Pelican 12501 Stockton Sailing Club Karen Juncker 131.2 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 35.0

Multihull 1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Multihull 1 Nacra 5.8 1378 MHRA Marco Vailetti 66.5 (7.0 DNF) 2.0 1.0 2.0 2.0 3.0 17.0 10.0
2nd Multihull 1 Nacra F20C 31 MHRA Peter Schmalzer 57 (7.0 DNF) 3.0 6.0 1.0 1.0 1.0 19.0 12.0
3rd Multihull 1 Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 (7.0 DNF) 1.0 3.0 3.0 4.0 2.0 20.0 13.0
4th Multihull 1 Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 64.3 (7.0 DNF) 5.0 2.0 4.0 3.0 4.0 25.0 18.0
5th Multihull 1 Hobie 20 680 LWSC Ryan Schofield 62.4 (7.0 DNF) 6.0 5.0 5.0 7.0 DNC 5.0 35.0 28.0
6th Multihull 1 C Class 64 MHRA Jason Smith 61.5 (7.0 DNF) 4.0 4.0 7.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 36.0 29.0

Multihull 2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R6
 
Total Nett
1st Multihull 2 Nacra 5.2 2472 WSC Mike Archibald 72.1 2.0 2.0 3.0 2.0 1.0 15.0 10.0
2nd Multihull 2 Hobie 16 58042   Richard Knight 76 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 18.0 13.0
3rd Multihull 2 Nacra 5.2 1337 WSC Charles Clark 72.1 3.0 3.0 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 23.0 18.0

Wabbit Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 9.0 7.0
2nd Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 1.0 2.0 2.0 3.0 1.0 (4.0) 13.0 9.0
3rd Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 (4.0) 3.0 3.0 2.0 3.0 3.0 18.0 14.0
4th Wabbit Wabbit 8419   David Rasmussen 77.6 3.0 (4.0) 4.0 4.0 4.0 1.0 20.0 16.0
5th Wabbit Wabbit 8401 Powder River Navy Zane Working 77.6 5.0 (6.0 DNC) 5.0 5.0 5.0 5.0 31.0 25.0

R1 - Banshee Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 114901
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Craig Lee 93.7 114901 13:02:52 1:13:51 1:18:49 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7011   Steve Cassingham 93.7 114901 13:03:10 1:14:09 1:19:08 0:00:18 2.0
3 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 114901 13:04:00 1:14:59 1:20:01 0:01:08 3.0
4 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 114901 13:04:05 1:15:04 1:20:07 0:01:13 4.0
5 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 114901 13:04:30 1:15:29 1:20:34 0:01:38 5.0
6 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 114901 13:04:40 1:15:39 1:20:44 0:01:48 6.0
7 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 114901 13:04:48 1:15:47 1:20:53 0:01:56 7.0
8 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 114901 13:05:13 1:16:12 1:21:19 0:02:21 8.0
9 Banshee Banshee 7822 FLYC Rob Cram 93.7 114901 13:11:45 1:22:44 1:28:18 0:08:53 9.0
10 Banshee Banshee 5366   Tim Loomis 93.7 114901 13:14:38 1:25:37 1:31:22 0:11:46 10.0

R2 - Banshee Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 132101
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 132101 14:39:30 1:18:29 1:23:46 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 132101 14:39:50 1:18:49 1:24:07 0:00:20 2.0
3 Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Craig Lee 93.7 132101 14:40:27 1:19:26 1:24:46 0:00:57 3.0
4 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 132101 14:40:43 1:19:42 1:25:04 0:01:13 4.0
5 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 132101 14:41:03 1:20:02 1:25:25 0:01:33 5.0
6 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 132101 14:41:09 1:20:08 1:25:31 0:01:39 6.0
7 Banshee Banshee 7011   Steve Cassingham 93.7 132101 14:41:13 1:20:12 1:25:36 0:01:43 7.0
8 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 132101 14:41:17 1:20:16 1:25:40 0:01:47 8.0
9 Banshee Banshee 7822 FLYC Rob Cram 93.7 132101 14:43:27 1:22:26 1:27:59 0:03:57 9.0
10 Banshee Banshee 5366   Tim Loomis 93.7 132101 14:47:10 1:26:09 1:31:57 0:07:40 10.0

R3 - Banshee Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 145430
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 145430 15:19:43 0:25:13 0:26:55 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 145430 15:19:52 0:25:22 0:27:04 0:00:09 2.0
3 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 145430 15:20:05 0:25:35 0:27:18 0:00:22 3.0
4 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 145430 15:20:10 0:25:40 0:27:24 0:00:27 4.0
5 Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Craig Lee 93.7 145430 15:20:16 0:25:46 0:27:30 0:00:33 5.0
6 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 145430 15:20:20 0:25:50 0:27:34 0:00:37 6.0
7 Banshee Banshee 7011   Steve Cassingham 93.7 145430 15:20:28 0:25:58 0:27:43 0:00:45 7.0
8 Banshee Banshee 5366   Tim Loomis 93.7 145430 15:20:39 0:26:09 0:27:54 0:00:56 8.0
9 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 145430 15:20:40 0:26:10 0:27:56 0:00:57 9.0
10 Banshee Banshee 7822 FLYC Rob Cram 93.7 145430 15:21:36 0:27:06 0:28:55 0:01:53 10.0

R4 - Banshee Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105130
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 105130 11:22:59 0:31:29 0:33:36 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 105130 11:23:05 0:31:35 0:33:42 0:00:06 2.0
3 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 105130 11:24:16 0:32:46 0:34:58 0:01:17 3.0
4 Banshee Banshee 5366   Tim Loomis 93.7 105130 11:24:36 0:33:06 0:35:20 0:01:37 4.0
5 Banshee Banshee 7011   Steve Cassingham 93.7 105130 11:25:19 0:33:49 0:36:05 0:02:20 5.0
6 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 105130 11:26:45 0:35:15 0:37:37 0:03:46 6.0
7 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7     DNF     11.0
7 Banshee Banshee 7822 FLYC Rob Cram 93.7     DNF     11.0

R5 - Banshee Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 113636
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 1 1.0
2 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 2 2.0
3 Banshee Banshee 5366   Tim Loomis 93.7 3 3.0
4 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 4 4.0
5 Banshee Banshee 7011   Steve Cassingham 93.7 5 5.0
6 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 6 6.0
7 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 7 7.0
8 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 8 8.0
9 Banshee Banshee 7822 FLYC Rob Cram 93.7 DNS 11.0

R6 - Banshee Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 123130
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 123130 13:15:33 0:44:03 0:47:01 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 123130 13:15:57 0:44:27 0:47:26 0:00:24 2.0
3 Banshee Banshee 7011   Steve Cassingham 93.7 123130 13:16:38 0:45:08 0:48:10 0:01:05 3.0
4 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 123130 13:16:47 0:45:17 0:48:20 0:01:14 4.0
5 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 123130 13:17:44 0:46:14 0:49:21 0:02:11 5.0
6 Banshee Banshee 5366   Tim Loomis 93.7 123130 13:18:49 0:47:19 0:50:30 0:03:16 6.0
7 Banshee Banshee 3499 Folsom Lake YC Kerry Johnson 93.7 123130 13:19:27 0:47:57 0:51:10 0:03:54 7.0
8 Banshee Banshee 7822 FLYC Rob Cram 93.7     DNS     11.0

R1 - Byte C2 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115401
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Byte C2 Byte C2 3059 Richmond YC Michelle Logan 91.4 115401 13:23:07 1:29:06 1:37:29 0:00:00 1.0
2 Byte C2 Byte C2 1566 Richmond YC Claire Arbour 91.4 115401 13:25:37 1:31:36 1:40:13 0:02:30 2.0
3 Byte C2 Byte C2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 115401 13:26:16 1:32:15 1:40:56 0:03:09 3.0
4 Byte C2 Byte C2 2206 Richmond YC Gail Yando 91.4 115401 13:26:26 1:32:25 1:41:07 0:03:19 4.0
5 Byte C2 Byte C2 3220 Richmond YC Deirdre Collins 91.4 115401 13:30:30 1:36:29 1:45:34 0:07:23 5.0
6 Byte C2 Byte C2 2647   Andrea Nelson 91.4 115401 13:33:40 1:39:39 1:49:02 0:10:33 6.0
7 Byte C2 Byte C2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4     DNF     9.0
7 Byte C2 Byte C2 3432 Richmond YC Elisabeth Russell 91.4     DNF     9.0

R2 - Byte C2 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 134830
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Byte C2 Byte C2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 134830 15:16:14 1:27:44 1:35:59 0:00:00 1.0
2 Byte C2 Byte C2 3059 Richmond YC Michelle Logan 91.4 134830 15:16:15 1:27:45 1:36:00 0:00:01 2.0
3 Byte C2 Byte C2 2206 Richmond YC Gail Yando 91.4 134830 15:17:15 1:28:45 1:37:06 0:01:01 3.0
4 Byte C2 Byte C2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 134830 15:17:50 1:29:20 1:37:44 0:01:36 4.0
5 Byte C2 Byte C2 3220 Richmond YC Deirdre Collins 91.4 134830 15:24:19 1:35:49 1:44:50 0:08:05 5.0
6 Byte C2 Byte C2 2647   Andrea Nelson 91.4 134830 15:34:35 1:46:05 1:56:04 0:18:21 6.0
7 Byte C2 Byte C2 1566 Richmond YC Claire Arbour 91.4 134830 15:35:03 1:46:33 1:56:35 0:18:49 7.0
8 Byte C2 Byte C2 3432 Richmond YC Elisabeth Russell 91.4 134830 15:41:59 1:53:29 2:04:10 0:25:45 8.0

R3 - Byte C2 Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 155040
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Byte C2 Byte C2 3059 Richmond YC Michelle Logan 91.4 155040 16:28:37 0:37:57 0:41:31 0:00:00 1.0
2 Byte C2 Byte C2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 155040 16:30:06 0:39:26 0:43:09 0:01:29 2.0
3 Byte C2 Byte C2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 155040 16:30:21 0:39:41 0:43:25 0:01:44 3.0
4 Byte C2 Byte C2 1566 Richmond YC Claire Arbour 91.4 155040 16:31:12 0:40:32 0:44:21 0:02:35 4.0
5 Byte C2 Byte C2 2206 Richmond YC Gail Yando 91.4 155040 16:32:27 0:41:47 0:45:43 0:03:50 5.0
6 Byte C2 Byte C2 2647   Andrea Nelson 91.4 155040 16:35:28 0:44:48 0:49:01 0:06:51 6.0
7 Byte C2 Byte C2 3432 Richmond YC Elisabeth Russell 91.4 155040 16:36:02 0:45:22 0:49:38 0:07:25 7.0

R4 - Byte C2 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 105957
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Byte C2 Byte C2 1566 Richmond YC Claire Arbour 91.4 105957 11:35:45 0:35:48 0:39:10 0:00:00 1.0
2 Byte C2 Byte C2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 105957 11:36:49 0:36:52 0:40:20 0:01:04 2.0
3 Byte C2 Byte C2 3220 Richmond YC Deirdre Collins 91.4 105957 11:38:48 0:38:51 0:42:30 0:03:03 3.0
4 Byte C2 Byte C2 3059 Richmond YC Michelle Logan 91.4 105957 11:41:53 0:41:56 0:45:53 0:06:08 4.0
5 Byte C2 Byte C2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 105957 11:50:14 0:50:17 0:55:01 0:14:29 5.0

R5 - Byte C2 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115440
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Byte C2 Byte C2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 115440 12:34:41 0:40:01 0:43:47 0:00:00 1.0
2 Byte C2 Byte C2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 115440 12:34:47 0:40:07 0:43:53 0:00:06 2.0
3 Byte C2 Byte C2 3220 Richmond YC Deirdre Collins 91.4 115440 12:35:00 0:40:20 0:44:08 0:00:19 3.0
4 Byte C2 Byte C2 1566 Richmond YC Claire Arbour 91.4 115440 12:35:40 0:41:00 0:44:51 0:00:59 4.0
5 Byte C2 Byte C2 3059 Richmond YC Michelle Logan 91.4 115440 12:34:22 DSQ     9.0

R6 - Byte C2 Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 124831
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Byte C2 Byte C2 1566 Richmond YC Claire Arbour 91.4 124831 13:36:33 0:48:02 0:52:33 0:00:00 1.0
2 Byte C2 Byte C2 3059 Richmond YC Michelle Logan 91.4 124831 13:38:27 0:49:56 0:54:38 0:01:54 2.0
3 Byte C2 Byte C2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 124831 13:38:39 0:50:08 0:54:51 0:02:06 3.0
4 Byte C2 Byte C2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 124831 13:39:14 0:50:43 0:55:29 0:02:41 4.0

R1 - Centerboard 1 Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 121851
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard 1 IC 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 121851 13:01:10 0:42:19 0:53:30 0:00:00 1.0
2 Centerboard 1 IC 253 Richmond YC Dell Olsen 79.1 121851 13:04:00 0:45:09 0:57:05 0:02:50 2.0
3 Centerboard 1 Raider Turbo 118 Gulfport YC Florida Dave Ellis 89.1 121851 13:11:30 0:52:39 0:59:05 0:04:59 3.0
4 Centerboard 1 IC 254   Chris Maas 79.1 121851 13:07:40 0:48:49 1:01:43 0:06:30 4.0

R2 - Centerboard 1 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 132640
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard 1 IC 254   Chris Maas 79.1 132640 14:30:44 1:04:04 1:21:00 0:00:00 1.0
2 Centerboard 1 IC 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 132640 14:31:28 1:04:48 1:21:55 0:00:44 2.0
3 Centerboard 1 Raider Turbo 118 Gulfport YC Florida Dave Ellis 89.1 132640 14:43:39 1:16:59 1:26:24 0:04:49 3.0
4 Centerboard 1 IC 253 Richmond YC Dell Olsen 79.1 132640 14:36:09 1:09:29 1:27:51 0:05:25 4.0

R3 - Centerboard 1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 144841
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard 1 Raider Turbo 118 Gulfport YC Florida Dave Ellis 89.1 144841 15:16:24 0:27:43 0:31:06 0:00:00 1.0
2 Centerboard 1 IC 253 Richmond YC Dell Olsen 79.1 144841 15:13:23 0:24:42 0:31:14 0:00:06 2.0
3 Centerboard 1 IC 254   Chris Maas 79.1 144841 15:13:40 0:24:59 0:31:35 0:00:23 3.0
4 Centerboard 1 IC 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 144841 15:14:23 0:25:42 0:32:29 0:01:06 4.0

R4 - Centerboard 1 Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 111640
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard 1 IC 254   Chris Maas 79.1 111640 11:35:25 0:18:45 0:23:42 0:00:00 1.0
2 Centerboard 1 IC 253 Richmond YC Dell Olsen 79.1 111640 11:36:01 0:19:21 0:24:28 0:00:36 2.0
3 Centerboard 1 IC 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 111640 11:38:17 0:21:37 0:27:20 0:02:52 3.0
4 Centerboard 1 Raider Turbo 118 Gulfport YC Florida Dave Ellis 89.1 111640 11:44:08 0:27:28 0:30:50 0:06:21 4.0

R5 - Centerboard 1 Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 110251
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard 1 IC 254   Chris Maas 79.1 110251 12:33:01 1:30:10 1:53:59 0:00:00 1.0
2 Centerboard 1 Raider Turbo 118 Gulfport YC Florida Dave Ellis 89.1 110251 12:45:28 1:42:37 1:55:10 0:01:03 2.0
3 Centerboard 1 IC 253 Richmond YC Dell Olsen 79.1 110251 12:34:11 1:31:20 1:55:28 0:01:10 3.0
4 Centerboard 1 IC 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 110251 12:41:40 1:38:49 2:04:56 0:08:39 4.0

R6 - Centerboard 1 Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 130203
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard 1 IC 254   Chris Maas 79.1 130203 13:34:23 0:32:20 0:40:53 0:00:00 1.0
2 Centerboard 1 IC 253 Richmond YC Dell Olsen 79.1 130203 13:34:36 0:32:33 0:41:09 0:00:13 2.0
3 Centerboard 1 IC 245 Richmond YC Stephen Gay 79.1 130203 13:37:31 0:35:28 0:44:50 0:03:08 3.0
4 Centerboard 1 Raider Turbo 118 Gulfport YC Florida Dave Ellis 89.1 130203 13:44:01 0:41:58 0:47:06 0:05:33 4.0

R1 - Day Sailer Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 120322
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 120322 13:36:13 1:32:51 1:34:16 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 14007 WSC Greg Adams 98.5 120322 13:46:47 1:43:25 1:44:59 0:10:34 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 120322 13:55:25 1:52:03 1:53:45 0:19:12 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1471 Sequoia Charles Gray 98.5 120322 13:09:30 DNF     5.0

R2 - Day Sailer Fleet

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 140450
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 140450 15:22:39 1:17:49 1:19:00 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 14007 WSC Greg Adams 98.5 140450 15:23:24 1:18:34 1:19:46 0:00:45 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 1471 Sequoia Charles Gray 98.5 140450 15:36:14 1:31:24 1:32:48 0:13:35 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 140450 15:39:32 1:34:42 1:36:09 0:16:53 4.0

R3 - Day Sailer Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 154640
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 14007 WSC Greg Adams 98.5 154640 16:26:02 0:39:22 0:39:58 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 1471 Sequoia Charles Gray 98.5 154640 16:30:35 0:43:55 0:44:35 0:04:33 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 154640 16:36:55 0:50:15 0:51:01 0:10:53 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 154640 16:44:22 0:57:42 0:58:35 0:18:20 4.0

R4 - Day Sailer Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 110341
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 14007 WSC Greg Adams 98.5 110341 11:33:51 0:30:10 0:30:38 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 110341 11:34:59 0:31:18 0:31:47 0:01:08 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 1471 Sequoia Charles Gray 98.5 110341 11:38:32 0:34:51 0:35:23 0:04:41 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 110341 11:38:50 0:35:09 0:35:41 0:04:59 4.0

R5 - Day Sailer Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 115850
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 14007 WSC Greg Adams 98.5 115850 12:23:57 0:25:07 0:25:30 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 115850 12:33:17 0:34:27 0:34:58 0:09:20 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 115850 12:34:44 0:35:54 0:36:27 0:10:47 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1471 Sequoia Charles Gray 98.5 115850 12:36:27 0:37:37 0:38:11 0:12:30 4.0

R6 - Day Sailer Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 125755
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailer Day Sailer 14007 WSC Greg Adams 98.5 125755 13:40:42 0:42:47 0:43:26 0:00:00 1.0
2 Day Sailer Day Sailer 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 125755 13:40:43 0:42:48 0:43:27 0:00:01 2.0
3 Day Sailer Day Sailer 1123 WSC Mike Kelly 98.5 125755 13:45:15 0:47:20 0:48:03 0:04:33 3.0
4 Day Sailer Day Sailer 1471 Sequoia Charles Gray 98.5 125755 13:47:48 0:49:53 0:50:39 0:07:06 4.0

R1 - Keel A Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 122343
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A VX One 143 HMB YC Kelly Pike 77 122343 13:08:44 0:45:01 0:58:28 0:00:00 1.0
2 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 122343 13:15:19 0:51:36 1:01:17 0:02:22 2.0
3 Keel A Sonar 23 305 WSC Mike Strahle 81 122343 13:17:21 0:53:38 1:06:13 0:06:17 3.0

R2 - Keel A Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 140900
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 140900 15:25:30 1:16:30 1:30:51 0:00:00 1.0
2 Keel A Sonar 23 305 WSC Mike Strahle 81 140900 15:25:03 1:16:03 1:33:53 0:02:27 2.0
3 Keel A VX One 143 HMB YC Kelly Pike 77 140900 15:22:46 1:13:46 1:35:48 0:03:48 3.0

R3 - Keel A Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 155431
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 155431 16:29:29 0:34:58 0:41:32 0:00:00 1.0
2 Keel A VX One 143 HMB YC Kelly Pike 77 155431 16:30:52 0:36:21 0:47:12 0:04:22 2.0
3 Keel A Sonar 23 305 WSC Mike Strahle 81 155431 16:32:59 0:38:28 0:47:29 0:04:50 3.0

R4 - Keel A Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 112041
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A VX One 143 HMB YC Kelly Pike 77 112041 11:39:42 0:19:01 0:24:42 0:00:00 1.0
2 Keel A Sonar 23 305 WSC Mike Strahle 81 112041 11:40:56 0:20:15 0:25:00 0:00:15 2.0
3 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 112041 11:46:40 0:25:59 0:30:52 0:05:11 3.0

R5 - Keel A Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 121049
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A VX One 143 HMB YC Kelly Pike 77 121049 12:29:21 0:18:32 0:24:04 0:00:00 1.0
2 Keel A Sonar 23 305 WSC Mike Strahle 81 121049 12:31:46 0:20:57 0:25:52 0:01:27 2.0
3 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 121049 12:34:39 0:23:50 0:28:18 0:03:34 3.0

R6 - Keel A Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 130549
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Sonar 23 305 WSC Mike Strahle 81 130549 13:37:41 0:31:52 0:39:20 0:00:00 1.0
2 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 130549 13:40:36 0:34:47 0:41:19 0:01:39 2.0
3 Keel A VX One 143 HMB YC Kelly Pike 77 130549 13:13:03 DNF     4.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 111601
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Laser Laser 189740   Richard Leland 91.1 1 1.0
2 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 2 2.0
3 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 3 3.0
4 Laser Laser 167136 Santa Rosa Sailing Emilio Castelli 91.1 4 4.0
5 Laser Laser 199328 Rogue YC Tim Sullivan 91.1 5 5.0
6 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 6 6.0
7 Laser Laser 70165 Rogue YC John Spillman 91.1 7 7.0
8 Laser Laser 15741   David Wallace 91.1 8 8.0
9 Laser Laser 190390 Rogue YC Jay Harland 91.1 9 9.0
10 Laser Laser 162514   Roger Herbst 91.1 10 10.0
11 Laser Laser 170107   Jack Robertson 91.1 11 11.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 125022
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 1 1.0
2 Laser Laser 167136 Santa Rosa Sailing Emilio Castelli 91.1 2 2.0
3 Laser Laser 189740   Richard Leland 91.1 3 3.0
4 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 4 4.0
5 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 5 5.0
6 Laser Laser 199328 Rogue YC Tim Sullivan 91.1 6 6.0
7 Laser Laser 162514   Roger Herbst 91.1 7 7.0
8 Laser Laser 170107   Jack Robertson 91.1 8 8.0
9 Laser Laser 190390 Rogue YC Jay Harland 91.1 9 9.0
10 Laser Laser 70165 Rogue YC John Spillman 91.1 10 10.0
11 Laser Laser 15741   David Wallace 91.1 11 11.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 144030
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Laser Laser 189740   Richard Leland 91.1 1 1.0
2 Laser Laser 199328 Rogue YC Tim Sullivan 91.1 2 2.0
3 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 3 3.0
4 Laser Laser 167136 Santa Rosa Sailing Emilio Castelli 91.1 4 4.0
5 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 5 5.0
6 Laser Laser 15741   David Wallace 91.1 6 6.0
7 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 7 7.0
8 Laser Laser 170107   Jack Robertson 91.1 8 8.0
9 Laser Laser 162514   Roger Herbst 91.1 9 9.0
10 Laser Laser 70165 Rogue YC John Spillman 91.1 10 10.0
11 Laser Laser 190390 Rogue YC Jay Harland 91.1 11 11.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 103750
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Laser Laser 167136 Santa Rosa Sailing Emilio Castelli 91.1 1 1.0
2 Laser Laser 199328 Rogue YC Tim Sullivan 91.1 2 2.0
3 Laser Laser 189740   Richard Leland 91.1 3 3.0
4 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 4 4.0
5 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 5 5.0
6 Laser Laser 162514   Roger Herbst 91.1 6 6.0
7 Laser Laser 15741   David Wallace 91.1 7 7.0
8 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 8 8.0
9 Laser Laser 190390 Rogue YC Jay Harland 91.1 9 9.0
10 Laser Laser 70165 Rogue YC John Spillman 91.1 10 10.0
11 Laser Laser 170107   Jack Robertson 91.1 DNF 12.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 113101
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Laser Laser 167136 Santa Rosa Sailing Emilio Castelli 91.1 1 1.0
2 Laser Laser 199328 Rogue YC Tim Sullivan 91.1 2 2.0
3 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 3 3.0
4 Laser Laser 15741   David Wallace 91.1 4 4.0
5 Laser Laser 189740   Richard Leland 91.1 5 5.0
6 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 6 6.0
7 Laser Laser 70165 Rogue YC John Spillman 91.1 7 7.0
8 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 8 8.0
9 Laser Laser 190390 Rogue YC Jay Harland 91.1 9 9.0

R6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 122100
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Laser Laser 167136 Santa Rosa Sailing Emilio Castelli 91.1 1 1.0
2 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 2 2.0
3 Laser Laser 199328 Rogue YC Tim Sullivan 91.1 3 3.0
4 Laser Laser 189740   Richard Leland 91.1 4 4.0
5 Laser Laser 15741   David Wallace 91.1 5 5.0
6 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 6 6.0
7 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 7 7.0
8 Laser Laser 190390 Rogue YC Jay Harland 91.1 8 8.0
9 Laser Laser 70165 Rogue YC John Spillman 91.1 9 9.0

R1 - Keel B Fleet

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 122751
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Venture 21 7 Richmond YC Gordon Buck 99.4 122751 13:24:43 0:56:52 0:57:13 0:00:00 1.0
2 Keel B Snipe 28223 WSC Curtis Moore 91.9 122751 13:20:54 0:53:03 0:57:44 0:00:28 2.0
3 Keel B Snipe 30650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 122751 13:23:05 0:55:14 1:00:06 0:02:39 3.0
4 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry Lewis 90.8 122751 14:27:41 1:59:50 2:11:59 1:07:53 4.0

R2 - Keel B Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 142002
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Snipe 30650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 142002 15:13:47 0:53:45 0:58:29 0:00:00 1.0
2 Keel B Snipe 28223 WSC Curtis Moore 91.9 142002 15:15:36 0:55:34 1:00:28 0:01:49 2.0
3 Keel B Venture 21 7 Richmond YC Gordon Buck 99.4 142002 15:21:40 1:01:38 1:02:00 0:03:30 3.0
4 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry Lewis 90.8 142002 15:19:04 0:59:02 1:05:01 0:05:56 4.0

R3 - Keel B Fleet

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 153622
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry Lewis 90.8 153622 16:05:21 0:28:59 0:31:55 0:00:00 1.0
2 Keel B Snipe 28223 WSC Curtis Moore 91.9 153622 16:09:12 0:32:50 0:35:44 0:03:30 2.0
3 Keel B Snipe 30650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 153622 16:09:39 0:33:17 0:36:13 0:03:57 3.0
4 Keel B Venture 21 7 Richmond YC Gordon Buck 99.4 153622 16:16:01 0:39:39 0:39:53 0:07:55 4.0

R4 - Keel B Fleet

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 112430
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry Lewis 90.8 112430 11:45:21 0:20:51 0:22:58 0:00:00 1.0
2 Keel B Snipe 28223 WSC Curtis Moore 91.9 112430 11:46:18 0:21:48 0:23:43 0:00:42 2.0
3 Keel B Venture 21 7 Richmond YC Gordon Buck 99.4 112430 11:49:05 0:24:35 0:24:44 0:01:46 3.0
4 Keel B Snipe 30650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 112430 11:47:43 0:23:13 0:25:16 0:02:07 4.0

R5 - Keel B Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 121440
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry Lewis 90.8 121440 12:35:23 0:20:43 0:22:49 0:00:00 1.0
2 Keel B Snipe 30650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 121440 12:37:34 0:22:54 0:24:55 0:01:56 2.0
3 Keel B Venture 21 7 Richmond YC Gordon Buck 99.4 121440 12:40:53 0:26:13 0:26:22 0:03:32 3.0
4 Keel B Snipe 28223 WSC Curtis Moore 91.9 121440 12:42:49 0:28:09 0:30:38 0:07:11 4.0

R6 - Keel B Fleet

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 130949
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry Lewis 90.8 130949 13:31:51 0:22:02 0:24:16 0:00:00 1.0
2 Keel B Snipe 30650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 130949 13:32:55 0:23:06 0:25:08 0:00:48 2.0
3 Keel B Snipe 28223 WSC Curtis Moore 91.9 130949 13:33:02 0:23:13 0:25:16 0:00:55 3.0

R1 - Moore 24 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 111101
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Moore 24 Moore 24 68 Richmond YC Bart Hackworth 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 78 Richmond YC Pete Tracky 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 6 SSS Stephen McCarthy 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 118 Richmond YC John Kesnot 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Katheryn Meyer 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 34 Richmond YC Kurt Laar 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 154 St. Francis YC Sean Kelly 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 023 Richmond YC John Gilmour III 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 111 Hood River YC Doug Archibald 81.5 DNF 13.0
1 Moore 24 Moore 24 89 Tiburon YC Peter Schoen 81.5 DNF 13.0

R2 - Moore 24 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 133139
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Moore 24 Moore 24 68 Richmond YC Bart Hackworth 81.5 1 1.0
2 Moore 24 Moore 24 118 Richmond YC John Kesnot 81.5 2 2.0
3 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 3 3.0
4 Moore 24 Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 4 4.0
5 Moore 24 Moore 24 154 St. Francis YC Sean Kelly 81.5 5 5.0
6 Moore 24 Moore 24 78 Richmond YC Pete Tracky 81.5 6 6.0
7 Moore 24 Moore 24 34 Richmond YC Kurt Laar 81.5 7 7.0
8 Moore 24 Moore 24 6 SSS Stephen McCarthy 81.5 8 8.0
9 Moore 24 Moore 24 111 Hood River YC Doug Archibald 81.5 9 9.0
10 Moore 24 Moore 24 89 Tiburon YC Peter Schoen 81.5 10 10.0
11 Moore 24 Moore 24 023 Richmond YC John Gilmour III 81.5 11 11.0
12 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Katheryn Meyer 81.5 DNF 13.0

R3 - Moore 24 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 150609
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Moore 24 Moore 24 6 SSS Stephen McCarthy 81.5 1 1.0
2 Moore 24 Moore 24 68 Richmond YC Bart Hackworth 81.5 2 2.0
3 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Katheryn Meyer 81.5 3 3.0
4 Moore 24 Moore 24 89 Tiburon YC Peter Schoen 81.5 4 4.0
5 Moore 24 Moore 24 34 Richmond YC Kurt Laar 81.5 5 5.0
6 Moore 24 Moore 24 023 Richmond YC John Gilmour III 81.5 6 6.0
7 Moore 24 Moore 24 111 Hood River YC Doug Archibald 81.5 7 7.0
8 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 8 8.0
9 Moore 24 Moore 24 154 St. Francis YC Sean Kelly 81.5 9 9.0
10 Moore 24 Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 10 10.0
11 Moore 24 Moore 24 118 Richmond YC John Kesnot 81.5 11 11.0
12 Moore 24 Moore 24 78 Richmond YC Pete Tracky 81.5 12 12.0

R4 - Moore 24 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 103301
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Moore 24 Moore 24 68 Richmond YC Bart Hackworth 81.5 1 1.0
2 Moore 24 Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 2 2.0
3 Moore 24 Moore 24 118 Richmond YC John Kesnot 81.5 3 3.0
4 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 4 4.0
5 Moore 24 Moore 24 111 Hood River YC Doug Archibald 81.5 5 5.0
6 Moore 24 Moore 24 6 SSS Stephen McCarthy 81.5 6 6.0
7 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Katheryn Meyer 81.5 7 7.0
8 Moore 24 Moore 24 154 St. Francis YC Sean Kelly 81.5 8 8.0
9 Moore 24 Moore 24 78 Richmond YC Pete Tracky 81.5 9 9.0
10 Moore 24 Moore 24 34 Richmond YC Kurt Laar 81.5 10 10.0
11 Moore 24 Moore 24 023 Richmond YC John Gilmour III 81.5 11 11.0
12 Moore 24 Moore 24 89 Tiburon YC Peter Schoen 81.5 12 12.0

R5 - Moore 24 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 114101
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Moore 24 Moore 24 78 Richmond YC Pete Tracky 81.5 1 1.0
2 Moore 24 Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 2 2.0
3 Moore 24 Moore 24 68 Richmond YC Bart Hackworth 81.5 3 3.0
4 Moore 24 Moore 24 118 Richmond YC John Kesnot 81.5 4 4.0
5 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Katheryn Meyer 81.5 5 5.0
6 Moore 24 Moore 24 34 Richmond YC Kurt Laar 81.5 6 6.0
7 Moore 24 Moore 24 154 St. Francis YC Sean Kelly 81.5 7 7.0
8 Moore 24 Moore 24 023 Richmond YC John Gilmour III 81.5 8 8.0
9 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 9 9.0
10 Moore 24 Moore 24 6 SSS Stephen McCarthy 81.5 10 10.0
11 Moore 24 Moore 24 111 Hood River YC Doug Archibald 81.5 11 11.0
12 Moore 24 Moore 24 89 Tiburon YC Peter Schoen 81.5 12 12.0

R6 - Moore 24 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 122740
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Moore 24 Moore 24 78 Richmond YC Pete Tracky 81.5 1 1.0
2 Moore 24 Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 2 2.0
3 Moore 24 Moore 24 68 Richmond YC Bart Hackworth 81.5 3 3.0
4 Moore 24 Moore 24 023 Richmond YC John Gilmour III 81.5 4 4.0
5 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 5 5.0
6 Moore 24 Moore 24 6 SSS Stephen McCarthy 81.5 6 6.0
7 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Katheryn Meyer 81.5 7 7.0
8 Moore 24 Moore 24 89 Tiburon YC Peter Schoen 81.5 8 8.0
9 Moore 24 Moore 24 34 Richmond YC Kurt Laar 81.5 9 9.0
10 Moore 24 Moore 24 154 St. Francis YC Sean Kelly 81.5 10 10.0
11 Moore 24 Moore 24 111 Hood River YC Doug Archibald 81.5 11 11.0
12 Moore 24 Moore 24 118 Richmond YC John Kesnot 81.5 12 12.0

R1 - Pelican Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 121410
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 2848   Mike Harper 131.2 121410 13:01:46 0:47:36 0:36:17 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 55   John Mahaffey 131.2 121410 13:06:13 0:52:03 0:39:40 0:04:27 2.0
3 Pelican Pelican 2422   Chris Viering 131.2 121410 13:10:08 0:55:58 0:42:39 0:08:22 3.0
4 Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 121410 13:10:30 0:56:20 0:42:56 0:08:44 4.0
5 Pelican Pelican 12501 Stockton Sailing Club Karen Juncker 131.2 121410 13:17:48 1:03:38 0:48:30 0:16:02 5.0
6 Pelican Pelican 2990   David Greenhill 131.2 121410 13:20:03 1:05:53 0:50:13 0:18:17 6.0

R2 - Pelican Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 133841
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680   Patrick Jones 131.2 133841 14:43:50 1:05:09 0:49:39 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2848   Mike Harper 131.2 133841 14:47:42 1:09:01 0:52:36 0:03:52 2.0
3 Pelican Pelican 2422   Chris Viering 131.2 133841 14:49:35 1:10:54 0:54:02 0:05:45 3.0
4 Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 133841 14:59:14 1:20:33 1:01:24 0:15:24 4.0
5 Pelican Pelican 55   John Mahaffey 131.2 133841 15:02:19 1:23:38 1:03:45 0:18:29 5.0

R3 - Pelican Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 151116
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680   Patrick Jones 131.2 151116 15:54:12 0:42:56 0:32:43 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2848   Mike Harper 131.2 151116 15:55:23 0:44:07 0:33:38 0:01:11 2.0
3 Pelican Pelican 2422   Chris Viering 131.2 151116 15:57:12 0:45:56 0:35:01 0:03:00 3.0
4 Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 151116 16:05:32 0:54:16 0:41:22 0:11:20 4.0

R4 - Pelican Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 111221
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680   Patrick Jones 131.2 111221 11:42:41 0:30:20 0:23:07 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2990   David Greenhill 131.2 111221 11:44:13 0:31:52 0:24:17 0:01:32 2.0
3 Pelican Pelican 2848   Mike Harper 131.2 111221 11:45:28 0:33:07 0:25:14 0:02:47 3.0
4 Pelican Pelican 55   John Mahaffey 131.2 111221 11:45:53 0:33:32 0:25:34 0:03:12 4.0
5 Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 111221 11:55:16 0:42:55 0:32:43 0:12:35 5.0
6 Pelican Pelican 12501 Stockton Sailing Club Karen Juncker 131.2 111221 11:55:18 0:42:57 0:32:44 0:12:37 6.0

R5 - Pelican Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 110657
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680   Patrick Jones 131.2 110657 12:39:20 1:32:23 1:10:25 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 55   John Mahaffey 131.2 110657 12:39:45 1:32:48 1:10:44 0:00:25 2.0
3 Pelican Pelican 2848   Mike Harper 131.2 110657 12:40:02 1:33:05 1:10:57 0:00:42 3.0
4 Pelican Pelican 2990   David Greenhill 131.2 110657 12:40:13 1:33:16 1:11:05 0:00:53 4.0
5 Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 110657 12:46:36 1:39:39 1:15:57 0:07:16 5.0

R6 - Pelican Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 125221
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680   Patrick Jones 131.2 125221 13:26:15 0:33:54 0:25:50 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2848   Mike Harper 131.2 125221 13:26:43 0:34:22 0:26:12 0:00:28 2.0
3 Pelican Pelican 55   John Mahaffey 131.2 125221 13:27:07 0:34:46 0:26:30 0:00:52 3.0
4 Pelican Pelican 2990   David Greenhill 131.2 125221 13:29:41 0:37:20 0:28:27 0:03:26 4.0

R1 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 112013
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Multihull 1 Nacra 5.8 1378 MHRA Marco Vailetti 66.5 DNF 7.0
1 Multihull 1 Nacra F20C 31 MHRA Peter Schmalzer 57 DNF 7.0
1 Multihull 1 Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 DNF 7.0
1 Multihull 1 Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 64.3 DNF 7.0
1 Multihull 1 Hobie 20 680 LWSC Ryan Schofield 62.4 DNF 7.0
1 Multihull 1 C Class 64 MHRA Jason Smith 61.5 DNF 7.0

R2 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 135651
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 1 Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 135651 15:03:20 1:06:29 1:46:12 0:00:00 1.0
2 Multihull 1 Nacra 5.8 1378 MHRA Marco Vailetti 66.5 135651 15:08:10 1:11:19 1:47:15 0:00:41 2.0
3 Multihull 1 Nacra F20C 31 MHRA Peter Schmalzer 57 135651 14:58:10 1:01:19 1:47:34 0:00:47 3.0
4 Multihull 1 C Class 64 MHRA Jason Smith 61.5 135651 15:04:02 1:07:11 1:49:14 0:01:52 4.0
5 Multihull 1 Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 64.3 135651 15:14:29 1:17:38 2:00:44 0:09:21 5.0
6 Multihull 1 Hobie 20 680 LWSC Ryan Schofield 62.4 135651 15:12:35 1:15:44 2:01:22 0:09:28 6.0

R3 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 122830
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 1 Nacra 5.8 1378 MHRA Marco Vailetti 66.5 122830 15:53:52 3:25:22 5:08:49 0:00:00 1.0
2 Multihull 1 Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 64.3 122830 15:54:02 3:25:32 5:19:39 0:06:58 2.0
3 Multihull 1 Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 122830 15:49:40 3:21:10 5:21:21 0:07:51 3.0
4 Multihull 1 C Class 64 MHRA Jason Smith 61.5 122830 15:50:11 3:21:41 5:27:56 0:11:45 4.0
5 Multihull 1 Hobie 20 680 LWSC Ryan Schofield 62.4 122830 15:54:09 3:25:39 5:29:34 0:12:57 5.0
6 Multihull 1 Nacra F20C 31 MHRA Peter Schmalzer 57 122830 15:48:37 3:20:07 5:51:05 0:24:05 6.0

R4 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104251
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 1 Nacra F20C 31 MHRA Peter Schmalzer 57 104251 11:04:00 0:21:09 0:37:06 0:00:00 1.0
2 Multihull 1 Nacra 5.8 1378 MHRA Marco Vailetti 66.5 104251 11:08:50 0:25:59 0:39:04 0:01:18 2.0
3 Multihull 1 Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 104251 11:08:23 0:25:32 0:40:47 0:02:18 3.0
4 Multihull 1 Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 64.3 104251 11:09:10 0:26:19 0:40:56 0:02:27 4.0
5 Multihull 1 Hobie 20 680 LWSC Ryan Schofield 62.4 104251 11:11:37 0:28:46 0:46:06 0:05:37 5.0
6 Multihull 1 C Class 64 MHRA Jason Smith 61.5     DNF     7.0

R5 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114532
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 1 Nacra F20C 31 MHRA Peter Schmalzer 57 114532 12:05:35 0:20:03 0:35:11 0:00:00 1.0
2 Multihull 1 Nacra 5.8 1378 MHRA Marco Vailetti 66.5 114532 12:12:55 0:27:23 0:41:11 0:03:59 2.0
3 Multihull 1 Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 64.3 114532 12:12:34 0:27:02 0:42:03 0:04:25 3.0
4 Multihull 1 Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 114532 12:12:46 0:27:14 0:43:30 0:05:13 4.0

R6 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 124401
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 1 Nacra F20C 31 MHRA Peter Schmalzer 57 124401 13:16:55 0:32:54 0:57:43 0:00:00 1.0
2 Multihull 1 Nacra 6.0 109 WSC Robert Hepler 62.6 124401 13:27:11 0:43:10 1:08:57 0:07:02 2.0
3 Multihull 1 Nacra 5.8 1378 MHRA Marco Vailetti 66.5 124401 13:31:14 0:47:13 1:11:00 0:08:50 3.0
4 Multihull 1 Hobie 21 4 WSC Chris Strahle 64.3 124401 13:31:33 0:47:32 1:13:55 0:10:25 4.0
5 Multihull 1 Hobie 20 680 LWSC Ryan Schofield 62.4 124401 13:34:38 0:50:37 1:21:07 0:14:36 5.0

R1 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 112702
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 2 Hobie 16 58042   Richard Knight 76 112702 14:10:06 2:43:04 3:34:34 0:00:00 1.0
2 Multihull 2 Nacra 5.2 2472 WSC Mike Archibald 72.1 112702 14:05:10 2:38:08 3:39:20 0:03:26 2.0
3 Multihull 2 Nacra 5.2 1337 WSC Charles Clark 72.1 112702 14:08:00 2:40:58 3:43:15 0:06:16 3.0

R2 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 141451
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 2 Hobie 16 58042   Richard Knight 76 141451 15:48:27 1:33:36 2:03:09 0:00:00 1.0
2 Multihull 2 Nacra 5.2 2472 WSC Mike Archibald 72.1 141451 15:46:49 1:31:58 2:07:33 0:03:10 2.0
3 Multihull 2 Nacra 5.2 1337 WSC Charles Clark 72.1 141451 15:49:15 1:34:24 2:10:56 0:05:36 3.0

R3 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 155852
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 2 Hobie 16 58042   Richard Knight 76 155852 16:41:50 0:42:58 0:56:32 0:00:00 1.0
2 Multihull 2 Nacra 5.2 1337 WSC Charles Clark 72.1 155852 16:43:21 0:44:29 1:01:42 0:03:43 2.0
3 Multihull 2 Nacra 5.2 2472 WSC Mike Archibald 72.1 155852 15:46:49 23:47:57 1:9:00:31 23:07:11 3.0

R4 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104711
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
2 Multihull 2 Nacra 5.2 2472 WSC Mike Archibald 72.1 104711 12:35:28 1:48:17 2:30:11 1:24:14 2.0

R5 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 114532
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points

R6 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 124401
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull 2 Nacra 5.2 2472 WSC Mike Archibald 72.1 124401 13:53:28 1:09:27 1:36:19 0:00:00 1.0

R1 - Wabbit Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 120851
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 120851 13:20:25 1:11:34 1:32:14 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 120851 13:23:05 1:14:14 1:35:40 0:02:40 2.0
3 Wabbit Wabbit 8419   David Rasmussen 77.6 120851 13:27:35 1:18:44 1:41:28 0:07:10 3.0
4 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 120851 13:30:32 1:21:41 1:45:16 0:10:07 4.0
5 Wabbit Wabbit 8401 Powder River Navy Zane Working 77.6 120851 13:45:45 1:36:54 2:04:52 0:25:20 5.0

R2 - Wabbit Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 135240
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 135240 15:05:24 1:12:44 1:33:44 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 135240 15:06:23 1:13:43 1:35:00 0:00:59 2.0
3 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 135240 15:08:45 1:16:05 1:38:03 0:03:21 3.0
4 Wabbit Wabbit 8419   David Rasmussen 77.6 135240 15:15:10 1:22:30 1:46:19 0:09:46 4.0

R3 - Wabbit Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 153622
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 153622 15:56:25 0:20:03 0:25:50 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 153622 15:56:59 0:20:37 0:26:34 0:00:34 2.0
3 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 153622 15:57:38 0:21:16 0:27:24 0:01:13 3.0
4 Wabbit Wabbit 8419   David Rasmussen 77.6 153622 15:57:51 0:21:29 0:27:41 0:01:26 4.0
5 Wabbit Wabbit 8401 Powder River Navy Zane Working 77.6 153622 15:59:03 0:22:41 0:29:14 0:02:38 5.0

R4 - Wabbit Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 110759
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 110759 11:32:54 0:24:55 0:32:07 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 110759 11:33:02 0:25:03 0:32:17 0:00:08 2.0
3 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 110759 11:33:14 0:25:15 0:32:32 0:00:20 3.0
4 Wabbit Wabbit 8419   David Rasmussen 77.6 110759 113322 0:25:23 0:32:43 0:00:28 4.0
5 Wabbit Wabbit 8401 Powder River Navy Zane Working 77.6 110759 11:37:51 0:29:52 0:38:29 0:04:57 5.0

R5 - Wabbit Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 114941
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 114941 12:23:27 0:33:46 0:43:31 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 114941 12:23:54 0:34:13 0:44:06 0:00:27 2.0
3 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 114941 12:25:07 0:35:26 0:45:40 0:01:40 3.0
4 Wabbit Wabbit 8419   David Rasmussen 77.6 114941 12:27:12 0:37:31 0:48:21 0:03:45 4.0
5 Wabbit Wabbit 8401 Powder River Navy Zane Working 77.6 114941 12:31:04 0:41:23 0:53:20 0:07:37 5.0

R6 - Wabbit Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 123940
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 8419   David Rasmussen 77.6 123940 13:14:33 0:34:53 0:44:57 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 123940 13:14:58 0:35:18 0:45:29 0:00:25 2.0
3 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 123940 13:15:12 0:35:32 0:45:47 0:00:39 3.0
4 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 123940 13:15:18 0:35:38 0:45:55 0:00:45 4.0
5 Wabbit Wabbit 8401 Powder River Navy Zane Working 77.6 123940 13:17:58 0:38:18 0:49:21 0:03:25 5.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com