Banshee Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 2.0 3.0 1.0       6.0 6.0
2nd Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 1.0 4.0 3.0       8.0 8.0
3rd Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 3.0 1.0 4.0       8.0 8.0
4th Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 5.0 2.0 2.0       9.0 9.0
5th Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 4.0 5.0 5.0       14.0 14.0

Byte Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Byte ByteC2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 1.0 3.0 1.0       5.0 5.0
2nd Byte ByteC2 3220 Richmond YC Deidre Collins 91.4 3.0 1.0 3.0       7.0 7.0
3rd Byte ByteC2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 2.0 2.0 4.0       8.0 8.0
4th Byte ByteC2 3172   Claire Arbour 91.4 4.0 5.0 2.0       11.0 11.0
5th Byte ByteC2 3178 Richmond YC Ann Lewis 91.4 5.0 4.0 5.0       14.0 14.0

Centerboard Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Centerboard Snipe 0650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 2.0 1.0 1.0       4.0 4.0
2nd Centerboard Snipe 8223 Whiskeytown SC Curtis Moore 91.9 1.0 2.0 2.0       5.0 5.0
3rd Centerboard Sunfish 2097 Whiskeytown SC Raymond Denman Jr 99.6 3.0 3.0 3.0       9.0 9.0
4th Centerboard Flying Jr 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC       15.0 15.0

Day Sailor Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Day Sailor Day Sailor 3158 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 3.0 1.0 1.0       5.0 5.0
2nd Day Sailor Day Sailor 3162 Fresno YC Dave Keran 98.5 2.0 2.0 2.0       6.0 6.0
3rd Day Sailor Day Sailor 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 1.0 3.0 3.0       7.0 7.0
4th Day Sailor Day Sailor 1471 Scuttlebutt Charles Gray 98.5 4.0 4.0 4.0       12.0 12.0

Keel A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Keel A Rondar K6 221 Richmond YC Steve Cameron 79.8 2.0 3.0 1.0       6.0 6.0
2nd Keel A Holder 20 3   Frank Rowder 85.8 3.0 2.0 3.0       8.0 8.0
3rd Keel A Capri 25 122 Redding YC Carl Strahle 84.2 4.0 1.0 4.0       9.0 9.0
4th Keel A VXOne 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 5.0 4.0 2.0       11.0 11.0
5th Keel A Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC       13.0 13.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Laser Laser 7437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 2.0 1.0 1.0       4.0 4.0
2nd Laser Laser 4350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 1.0 2.0 2.0       5.0 5.0
3rd Laser Laser 9740 ILCA Richard Leland 91.1 3.0 3.0 5.0       11.0 11.0
4th Laser Laser 3751 BYC, Howth YC Robbie O'Brien 91.1 4.0 5.0 4.0       13.0 13.0
5th Laser Laser 1089 Whiskeytown SC Mike Eichwald 91.1 8.0 4.0 3.0       15.0 15.0
6th Laser Laser 0390 Rogue YC Jay Harland 91.1 5.0 6.0 8.0       19.0 19.0
7th Laser Laser 0165 Rogue YC John Spillman 91.1 6.0 7.0 6.0       19.0 19.0
8th Laser Laser 7405 Berkeley Bob Gunion 91.1 7.0 8.0 7.0       22.0 22.0
9th Laser Laser     Steve Aguilar 91.1 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC       30.0 30.0

Keel B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Keel B Capri 22 155 Gold Country Jerry Lewis 90.8 1.0 1.0 1.0       3.0 3.0
2nd Keel B Venture 21 7 Whiskeytown SC Dan Tubbs 99.4 5.0 DSQ 2.0 2.0       9.0 9.0
3rd Keel B Montgomery 17 286   Steve Fitch 104 5.0 DSQ 3.0 3.0       11.0 11.0
4th Keel B Catalina 25 none Whiskeytown SC Jim Milestone 95.1 5.0 DSQ 4.0 5.0 DNC       14.0 14.0

Pelican Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Pelican Pelican 680 Willamette Patrick Jones 131.2 1.0 2.0 1.0       4.0 4.0
2nd Pelican Pelican 2460 Club Cruceros, La Paz Curtis Johnson 131.2 2.0 1.0 4.0       7.0 7.0
3rd Pelican Pelican 55 Pelican Fleet 1 John Mahaffey 131.2 3.0 3.0 2.0       8.0 8.0
4th Pelican Pelican 2891   Walter Spohn 131.2 7.0 6.0 3.0       16.0 16.0
5th Pelican Pelican 2422   Christopher Viering 131.2 4.0 4.0 8.0 DNC       16.0 16.0
6th Pelican Pelican 2583 Stockton YC Karen Juncker 131.2 5.0 5.0 8.0 DNC       18.0 18.0
7th Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 6.0 8.0 DNC 5.0       19.0 19.0

Multihull 1 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Multihull 1 Nacra 20 916 Whiskeytown SC Wesley Wright 59.3 1.0 1.0 2.0       4.0 4.0
2nd Multihull 1 Hobie 21 4 Whiskeytown SC Chris Strahle 66.7 3.0 2.0 1.0       6.0 6.0
3rd Multihull 1 Nacra 5.5 SL 261 MHRA Dennis Kerwan 65.7 2.0 3.0 3.0       8.0 8.0
4th Multihull 1 C-Class 25' 64 Whiskeytown SC Mike Strahle 61.5 4.0 4.0 4.0       12.0 12.0
5th Multihull 1 Miracle 20 29   Kurt Schneider 65.0 5.0 5.0 5.0       15.0 15.0

Multihull 2 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Multihull 2 F27 Formula 19 MHRA Travis Thompson 69.4 1.0 1.0 1.0       3.0 3.0
2nd Multihull 2 Nacra 5.2 2472 Whiskeytown SC Mike Archibald 72.1 2.0 2.0 2.0       6.0 6.0
3rd Multihull 2 Hobie Getaway none Richmond YC M. A. Townley 83.3 4.0 DNS 4.0 DNC 4.0 DNC       12.0 12.0

Wabbit Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 2.0 2.0 1.0       5.0 5.0
2nd Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 1.0 4.0 2.0       7.0 7.0
3rd Wabbit Wabbit 44 SSC Jon/Chris Stewart 77.6 4.0 1.0 4.0       9.0 9.0
4th Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 3.0 5.0 3.0       11.0 11.0
5th Wabbit Wabbit 62 St. Francis John Courtwright 77.6 5.0 6.0 5.0       16.0 16.0
6th Wabbit Wabbit 24K Richmond YC Simon Winer 77.6 6.0 3.0 9.0 DNC       18.0 18.0
7th Wabbit Wabbit 420 Powder River Navy, WY Zane Working 77.6 7.0 7.0 7.0       21.0 21.0
8th Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Merrick Cheney 77.6 8.0 8.0 6.0       22.0 22.0

R1 - Banshee Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 11.50.19
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 11.50.19 13.20.17 1.29.58 0.00.00 1.0
2 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 11.50.19 13.21.24 1.31.05 0.01.07 2.0
3 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 11.50.19 13.22.01 1.31.42 0.01.44 3.0
4 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 11.50.19 13.26.50 1.36.31 0.06.33 4.0
5 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 11.50.19 13.34.12 1.43.53 0.13.55 5.0

R2 - Banshee Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 13.44.43
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 13.44.43 14.41.54 0.57.11 0.00.00 1.0
2 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 13.44.43 14.43.15 0.58.32 0.01.21 2.0
3 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 13.44.43 14.44.09 0.59.26 0.02.15 3.0
4 Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 13.44.43 14.44.23 0.59.40 0.02.29 4.0
5 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 13.44.43 14.45.54 1.01.11 0.04.00 5.0

R3 - Banshee Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 15.01.49
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7 15.01.49 16.05.58 1.04.09 0.00.00 1.0
2 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 15.01.49 16.06.01 1.04.12 0.00.03 2.0
3 Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 15.01.49 16.06.08 1.04.19 0.00.10 3.0
4 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 15.01.49 16.06.48 1.04.59 0.00.50 4.0
5 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 15.01.49 16.08.10 1.06.21 0.02.12 5.0

R4 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7    
  Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7    
  Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7    
  Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7    
  Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7    

R5 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7    
  Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7    
  Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7    
  Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7    
  Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7    

R6 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Banshee Banshee 8063 Richmond YC Charles Witcher 93.7    
  Banshee Banshee 8061 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7    
  Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7    
  Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7    
  Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7    

R1 - Byte Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11.37.12
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Byte ByteC2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 11.37.12 12.50.53 1.13.41 0.00.00 1.0
2 Byte ByteC2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 11.37.12 12.52.12 1.15.00 0.01.19 2.0
3 Byte ByteC2 3220 Richmond YC Deidre Collins 91.4 11.37.12 12.53.16 1.16.04 0.02.23 3.0
4 Byte ByteC2 3172   Claire Arbour 91.4 11.37.12 12.53.20 1.16.08 0.02.27 4.0
5 Byte ByteC2 3178 Richmond YC Ann Lewis 91.4 11.37.12 12.59.14 1.22.02 0.08.21 5.0

R2 - Byte Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13.07.32
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Byte ByteC2 3220 Richmond YC Deidre Collins 91.4 13.07.32 14.11.49 1.04.17 0.00.00 1.0
2 Byte ByteC2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 13.07.32 14.12.08 1.04.36 0.00.19 2.0
3 Byte ByteC2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 13.07.32 14.12.25 1.04.53 0.00.36 3.0
4 Byte ByteC2 3178 Richmond YC Ann Lewis 91.4 13.07.32 14.13.59 1.06.27 0.02.10 4.0
5 Byte ByteC2 3172   Claire Arbour 91.4 13.07.32 14.14.20 1.06.48 0.02.31 5.0

R3 - Byte Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14.20.26
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Byte ByteC2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4 14.20.26 15.43.31 1.23.05 0.00.00 1.0
2 Byte ByteC2 3172   Claire Arbour 91.4 14.20.26 15.44.05 1.23.39 0.00.34 2.0
3 Byte ByteC2 3220 Richmond YC Deidre Collins 91.4 14.20.26 15.45.17 1.24.51 0.01.46 3.0
4 Byte ByteC2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4 14.20.26 15.47.20 1.26.54 0.03.49 4.0
5 Byte ByteC2 3178 Richmond YC Ann Lewis 91.4 14.20.26 15.47.48 1.27.22 0.04.17 5.0

R4 - Byte Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Byte ByteC2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4    
  Byte ByteC2 3220 Richmond YC Deidre Collins 91.4    
  Byte ByteC2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4    
  Byte ByteC2 3172   Claire Arbour 91.4    
  Byte ByteC2 3178 Richmond YC Ann Lewis 91.4    

R5 - Byte Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Byte ByteC2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4    
  Byte ByteC2 3220 Richmond YC Deidre Collins 91.4    
  Byte ByteC2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4    
  Byte ByteC2 3172   Claire Arbour 91.4    
  Byte ByteC2 3178 Richmond YC Ann Lewis 91.4    

R6 - Byte Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Byte ByteC2 2198 Richmond YC Kelsey Tostenson 91.4    
  Byte ByteC2 3220 Richmond YC Deidre Collins 91.4    
  Byte ByteC2 3187 Richmond YC Laurie Davis 91.4    
  Byte ByteC2 3172   Claire Arbour 91.4    
  Byte ByteC2 3178 Richmond YC Ann Lewis 91.4    

R1 - Centerboard Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 11.46.21
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Centerboard Snipe 8223 Whiskeytown SC Curtis Moore 91.9 11.46.21 12.54.51 1.08.30 0.00.00 1.0
2 Centerboard Snipe 0650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 11.46.21 12.57.26 1.11.05 0.02.35 2.0
3 Centerboard Sunfish 2097 Whiskeytown SC Raymond Denman Jr 99.6 11.46.21 13.21.36 1.35.15 0.21.01 3.0
4 Centerboard Flying Jr 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9     DNC   5.0

R2 - Centerboard Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 13.39.55
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Centerboard Snipe 0650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 13.39.55 14.12.29 0.32.34 0.00.00 1.0
2 Centerboard Snipe 8223 Whiskeytown SC Curtis Moore 91.9 13.39.55 14.13.12 0.33.17 0.00.43 2.0
3 Centerboard Sunfish 2097 Whiskeytown SC Raymond Denman Jr 99.6 13.39.55 14.26.09 0.46.14 0.10.56 3.0
4 Centerboard Flying Jr 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9     DNC   5.0

R3 - Centerboard Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 14.35.34
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Centerboard Snipe 0650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9 14.35.34 15.09.11 0.33.37 0.00.00 1.0
2 Centerboard Snipe 8223 Whiskeytown SC Curtis Moore 91.9 14.35.34 15.09.38 0.34.04 0.00.27 2.0
3 Centerboard Sunfish 2097 Whiskeytown SC Raymond Denman Jr 99.6 14.35.34 15.28.16 0.52.42 0.16.16 3.0
4 Centerboard Flying Jr 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9     DNC   5.0

R4 - Centerboard Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Centerboard Snipe 0650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9    
  Centerboard Snipe 8223 Whiskeytown SC Curtis Moore 91.9    
  Centerboard Sunfish 2097 Whiskeytown SC Raymond Denman Jr 99.6    
  Centerboard Flying Jr 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9    

R5 - Centerboard Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Centerboard Snipe 0650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9    
  Centerboard Snipe 8223 Whiskeytown SC Curtis Moore 91.9    
  Centerboard Sunfish 2097 Whiskeytown SC Raymond Denman Jr 99.6    
  Centerboard Flying Jr 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9    

R6 - Centerboard Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Centerboard Snipe 0650 Lakeport YC Thomas Hunt 91.9    
  Centerboard Snipe 8223 Whiskeytown SC Curtis Moore 91.9    
  Centerboard Sunfish 2097 Whiskeytown SC Raymond Denman Jr 99.6    
  Centerboard Flying Jr 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9    

R1 - Day Sailor Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 11.54.48
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 11.54.48 12.57.51 1.03.03 0.00.00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 3162 Fresno YC Dave Keran 98.5 11.54.48 12.58.22 1.03.34 0.00.31 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 3158 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 11.54.48 12.59.07 1.04.19 0.01.16 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 1471 Scuttlebutt Charles Gray 98.5 11.54.48 13.17.19 1.22.31 0.19.28 4.0

R2 - Day Sailor Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 13.22.57
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 3158 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 13.22.57 14.08.03 0.45.06 0.00.00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 3162 Fresno YC Dave Keran 98.5 13.22.57 14.08.25 0.45.28 0.00.22 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 13.22.57 14.09.06 0.46.09 0.01.03 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 1471 Scuttlebutt Charles Gray 98.5 13.22.57 14.23.54 1.00.57 0.15.51 4.0

R3 - Day Sailor Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 14.28.54
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 3158 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 14.28.54 15.23.58 0.55.04 0.00.00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 3162 Fresno YC Dave Keran 98.5 14.28.54 15.25.34 0.56.40 0.01.36 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5 14.28.54 15.27.00 0.58.06 0.03.02 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 1471 Scuttlebutt Charles Gray 98.5 14.28.54 15.34.29 1.05.35 0.10.31 4.0

R4 - Day Sailor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Day Sailor Day Sailor 3158 Scuttlebutt Craig Lee 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 3162 Fresno YC Dave Keran 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 1471 Scuttlebutt Charles Gray 98.5    

R5 - Day Sailor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Day Sailor Day Sailor 3158 Scuttlebutt Craig Lee 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 3162 Fresno YC Dave Keran 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 1471 Scuttlebutt Charles Gray 98.5    

R6 - Day Sailor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Day Sailor Day Sailor 3158 Scuttlebutt Craig Lee 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 3162 Fresno YC Dave Keran 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 307 Richmond YC Steve Lowry 98.5    
  Day Sailor Day Sailor 1471 Scuttlebutt Charles Gray 98.5    

R1 - Keel A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.22.34
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Keel A Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5 11.22.34 13.25.29 2.02.55 0.00.00 1.0
2 Keel A Rondar K6 221 Richmond YC Steve Cameron 79.8 11.22.34 13.23.07 2.00.33 0.00.12 2.0
3 Keel A Holder 20 3   Frank Rowder 85.8 11.22.34 13.39.43 2.17.09 0.07.45 3.0
4 Keel A Capri 25 122 Redding YC Carl Strahle 84.2 11.22.34 13.37.53 2.15.19 0.08.20 4.0
5 Keel A VXOne 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 11.22.34 14.15.15 2.52.41 0.56.33 5.0

R2 - Keel A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.18.48
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Keel A Capri 25 122 Redding YC Carl Strahle 84.2 13.18.48 14.23.22 1.04.34 0.00.00 1.0
2 Keel A Holder 20 3   Frank Rowder 85.8 13.18.48 14.29.29 1.10.41 0.04.53 2.0
3 Keel A Rondar K6 221 Richmond YC Steve Cameron 79.8 13.18.48 14.38.05 1.19.17 0.18.05 3.0
4 Keel A VXOne 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 13.18.48 14.39.00 1.20.12 0.21.09 4.0
5 Keel A Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5     DNC   6.0

R3 - Keel A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15.07.32
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Keel A Rondar K6 221 Richmond YC Steve Cameron 79.8 15.07.32 15.36.27 0.28.55 0.00.00 1.0
2 Keel A VXOne 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 15.07.32 15.36.12 0.28.40 0.00.46 2.0
3 Keel A Holder 20 3   Frank Rowder 85.8 15.07.32 15.41.04 0.33.32 0.02.27 3.0
4 Keel A Capri 25 122 Redding YC Carl Strahle 84.2 15.07.32 15.40.32 0.33.00 0.02.29 4.0
5 Keel A Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5     DNC   6.0

R4 - Keel A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Keel A Rondar K6 221 Richmond YC Steve Cameron 79.8    
  Keel A Holder 20 3   Frank Rowder 85.8    
  Keel A Capri 25 122 Redding YC Carl Strahle 84.2    
  Keel A VXOne 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77    
  Keel A Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5    

R5 - Keel A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Keel A Rondar K6 221 Richmond YC Steve Cameron 79.8    
  Keel A Holder 20 3   Frank Rowder 85.8    
  Keel A Capri 25 122 Redding YC Carl Strahle 84.2    
  Keel A VXOne 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77    
  Keel A Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5    

R6 - Keel A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Keel A Rondar K6 221 Richmond YC Steve Cameron 79.8    
  Keel A Holder 20 3   Frank Rowder 85.8    
  Keel A Capri 25 122 Redding YC Carl Strahle 84.2    
  Keel A VXOne 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77    
  Keel A Moore 24 75 Richmond YC Rowan Fennell 81.5    

R1 - Laser Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 11.32.58
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Laser Laser 4350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 11.32.58 12.56.55 1.23.57 0.00.00 1.0
2 Laser Laser 7437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 11.32.58 12.57.08 1.24.10 0.00.13 2.0
3 Laser Laser 9740 ILCA Richard Leland 91.1 11.32.58 12.57.45 1.24.47 0.00.50 3.0
4 Laser Laser 3751 BYC, Howth YC Robbie O'Brien 91.1 11.32.58 13.04.04 1.31.06 0.07.09 4.0
5 Laser Laser 0390 Rogue YC Jay Harland 91.1 11.32.58 13.05.13 1.32.15 0.08.18 5.0
6 Laser Laser 0165 Rogue YC John Spillman 91.1 11.32.58 13.07.15 1.34.17 0.10.20 6.0
7 Laser Laser 7405 Berkeley Bob Gunion 91.1 11.32.58 13.12.03 1.39.05 0.15.08 7.0
8 Laser Laser 1089 Whiskeytown SC Mike Eichwald 91.1 11.32.58 13.15.12 1.42.14 0.18.17 8.0
9 Laser Laser     Steve Aguilar 91.1     DNC   10.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13.15.06
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Laser Laser 7437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 13.15.06 14.39.56 1.24.50 0.00.00 1.0
2 Laser Laser 4350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 13.15.06 14.40.05 1.24.59 0.00.09 2.0
3 Laser Laser 9740 ILCA Richard Leland 91.1 13.15.06 14.40.16 1.25.10 0.00.20 3.0
4 Laser Laser 1089 Whiskeytown SC Mike Eichwald 91.1 13.15.06 14.44.06 1.29.00 0.04.10 4.0
5 Laser Laser 3751 BYC, Howth YC Robbie O'Brien 91.1 13.15.06 14.45.42 1.30.36 0.05.46 5.0
6 Laser Laser 0390 Rogue YC Jay Harland 91.1 13.15.06 14.46.00 1.30.54 0.06.04 6.0
7 Laser Laser 0165 Rogue YC John Spillman 91.1 13.15.06 14.46.48 1.31.42 0.06.52 7.0
8 Laser Laser 7405 Berkeley Bob Gunion 91.1 13.15.06 14.48.57 1.33.51 0.09.01 8.0
9 Laser Laser     Steve Aguilar 91.1     DNC   10.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14.55.35
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Laser Laser 7437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1 14.55.35 15.50.14 0.54.39 0.00.00 1.0
2 Laser Laser 4350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 14.55.35 15.51.39 0.56.04 0.01.25 2.0
3 Laser Laser 1089 Whiskeytown SC Mike Eichwald 91.1 14.55.35 15.52.32 0.56.57 0.02.18 3.0
4 Laser Laser 3751 BYC, Howth YC Robbie O'Brien 91.1 14.55.35 15.55.06 0.59.31 0.04.52 4.0
5 Laser Laser 9740 ILCA Richard Leland 91.1 14.55.35 15.55.26 0.59.51 0.05.12 5.0
6 Laser Laser 0165 Rogue YC John Spillman 91.1 14.55.35 15.55.38 1.00.03 0.05.24 6.0
7 Laser Laser 7405 Berkeley Bob Gunion 91.1 14.55.35 15.58.23 1.02.48 0.08.09 7.0
8 Laser Laser 0390 Rogue YC Jay Harland 91.1 14.55.35 15.58.32 1.02.57 0.08.18 8.0
9 Laser Laser     Steve Aguilar 91.1     DNC   10.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Laser Laser 7437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1    
  Laser Laser 4350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1    
  Laser Laser 9740 ILCA Richard Leland 91.1    
  Laser Laser 3751 BYC, Howth YC Robbie O'Brien 91.1    
  Laser Laser 1089 Whiskeytown SC Mike Eichwald 91.1    
  Laser Laser 0390 Rogue YC Jay Harland 91.1    
  Laser Laser 0165 Rogue YC John Spillman 91.1    
  Laser Laser 7405 Berkeley Bob Gunion 91.1    
  Laser Laser     Steve Aguilar 91.1    

R5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Laser Laser 7437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1    
  Laser Laser 4350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1    
  Laser Laser 9740 ILCA Richard Leland 91.1    
  Laser Laser 3751 BYC, Howth YC Robbie O'Brien 91.1    
  Laser Laser 1089 Whiskeytown SC Mike Eichwald 91.1    
  Laser Laser 0390 Rogue YC Jay Harland 91.1    
  Laser Laser 0165 Rogue YC John Spillman 91.1    
  Laser Laser 7405 Berkeley Bob Gunion 91.1    
  Laser Laser     Steve Aguilar 91.1    

R6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Laser Laser 7437 Humboldt YC Bruce Braly 91.1    
  Laser Laser 4350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1    
  Laser Laser 9740 ILCA Richard Leland 91.1    
  Laser Laser 3751 BYC, Howth YC Robbie O'Brien 91.1    
  Laser Laser 1089 Whiskeytown SC Mike Eichwald 91.1    
  Laser Laser 0390 Rogue YC Jay Harland 91.1    
  Laser Laser 0165 Rogue YC John Spillman 91.1    
  Laser Laser 7405 Berkeley Bob Gunion 91.1    
  Laser Laser     Steve Aguilar 91.1    

R1 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11.27.16
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country Jerry Lewis 90.8 11.27.16 13.13.55 1.46.39 0.00.00 1.0
2 Keel B Venture 21 7 Whiskeytown SC Dan Tubbs 99.4 11.27.16 13.02.52 DSQ   5.0
2 Keel B Montgomery 17 286   Steve Fitch 104 11.27.16 13.10.55 DSQ   5.0
2 Keel B Catalina 25 none Whiskeytown SC Jim Milestone 95.1 11.27.16 14.09.13 DSQ   5.0

R2 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.52.34
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country Jerry Lewis 90.8 13.52.34 14.22.20 0.29.46 0.00.00 1.0
2 Keel B Venture 21 7 Whiskeytown SC Dan Tubbs 99.4 13.52.34 14.31.16 0.38.42 0.06.07 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286   Steve Fitch 104 13.52.34 14.36.33 0.43.59 0.09.53 3.0
4 Keel B Catalina 25 none Whiskeytown SC Jim Milestone 95.1 13.52.34 15.28.29 1.35.55 1.04.44 4.0

R3 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15.07.32
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country Jerry Lewis 90.8 15.07.32 15.39.05 0.31.33 0.00.00 1.0
2 Keel B Venture 21 7 Whiskeytown SC Dan Tubbs 99.4 15.07.32 15.45.31 0.37.59 0.03.27 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286   Steve Fitch 104 15.07.32 15.53.19 0.45.47 0.09.39 3.0
4 Keel B Catalina 25 none Whiskeytown SC Jim Milestone 95.1     DNC   5.0

R4 - Keel B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Keel B Capri 22 155 Gold Country Jerry Lewis 90.8    
  Keel B Venture 21 7 Whiskeytown SC Dan Tubbs 99.4    
  Keel B Montgomery 17 286   Steve Fitch 104    
  Keel B Catalina 25 none Whiskeytown SC Jim Milestone 95.1    

R5 - Keel B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Keel B Capri 22 155 Gold Country Jerry Lewis 90.8    
  Keel B Venture 21 7 Whiskeytown SC Dan Tubbs 99.4    
  Keel B Montgomery 17 286   Steve Fitch 104    
  Keel B Catalina 25 none Whiskeytown SC Jim Milestone 95.1    

R6 - Keel B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Keel B Capri 22 155 Gold Country Jerry Lewis 90.8    
  Keel B Venture 21 7 Whiskeytown SC Dan Tubbs 99.4    
  Keel B Montgomery 17 286   Steve Fitch 104    
  Keel B Catalina 25 none Whiskeytown SC Jim Milestone 95.1    

R1 - Pelican Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 11.59.20
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Pelican Pelican 680 Willamette Patrick Jones 131.2 11.59.20 12.57.00 0.57.40 0.00.00 1.0
2 Pelican Pelican 2460 Club Cruceros, La Paz Curtis Johnson 131.2 11.59.20 13.02.04 1.02.44 0.05.04 2.0
3 Pelican Pelican 55 Pelican Fleet 1 John Mahaffey 131.2 11.59.20 13.04.50 1.05.30 0.07.50 3.0
4 Pelican Pelican 2422   Christopher Viering 131.2 11.59.20 13.07.01 1.07.41 0.10.01 4.0
5 Pelican Pelican 2583 Stockton YC Karen Juncker 131.2 11.59.20 13.07.51 1.08.31 0.10.51 5.0
6 Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 11.59.20 13.17.48 1.18.28 0.20.48 6.0
7 Pelican Pelican 2891   Walter Spohn 131.2 11.59.20 13.24.03 1.24.43 0.27.03 7.0

R2 - Pelican Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 13.28.28
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Pelican Pelican 2460 Club Cruceros, La Paz Curtis Johnson 131.2 13.28.28 14.33.01 1.04.33 0.00.00 1.0
2 Pelican Pelican 680 Willamette Patrick Jones 131.2 13.28.28 14.33.47 1.05.19 0.00.46 2.0
3 Pelican Pelican 55 Pelican Fleet 1 John Mahaffey 131.2 13.28.28 14.34.02 1.05.34 0.01.01 3.0
4 Pelican Pelican 2422   Christopher Viering 131.2 13.28.28 14.38.14 1.09.46 0.05.13 4.0
5 Pelican Pelican 2583 Stockton YC Karen Juncker 131.2 13.28.28 14.41.22 1.12.54 0.08.21 5.0
6 Pelican Pelican 2891   Walter Spohn 131.2 13.28.28 14.45.07 1.16.39 0.12.06 6.0
7 Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2     DNC   8.0

R3 - Pelican Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 14.50.58
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Pelican Pelican 680 Willamette Patrick Jones 131.2 14.50.58 15.56.29 1.05.31 0.00.00 1.0
2 Pelican Pelican 55 Pelican Fleet 1 John Mahaffey 131.2 14.50.58 16.02.28 1.11.30 0.05.59 2.0
3 Pelican Pelican 2891   Walter Spohn 131.2 14.50.58 16.06.03 1.15.05 0.09.34 3.0
4 Pelican Pelican 2460 Club Cruceros, La Paz Curtis Johnson 131.2 14.50.58 16.06.06 1.15.08 0.09.37 4.0
5 Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2 14.50.58 16.10.02 1.19.04 0.13.33 5.0
6 Pelican Pelican 2422   Christopher Viering 131.2     DNC   8.0
6 Pelican Pelican 2583 Stockton YC Karen Juncker 131.2     DNC   8.0

R4 - Pelican Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Pelican Pelican 680 Willamette Patrick Jones 131.2    
  Pelican Pelican 2460 Club Cruceros, La Paz Curtis Johnson 131.2    
  Pelican Pelican 55 Pelican Fleet 1 John Mahaffey 131.2    
  Pelican Pelican 2891   Walter Spohn 131.2    
  Pelican Pelican 2422   Christopher Viering 131.2    
  Pelican Pelican 2583 Stockton YC Karen Juncker 131.2    
  Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2    

R5 - Pelican Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Pelican Pelican 680 Willamette Patrick Jones 131.2    
  Pelican Pelican 2460 Club Cruceros, La Paz Curtis Johnson 131.2    
  Pelican Pelican 55 Pelican Fleet 1 John Mahaffey 131.2    
  Pelican Pelican 2891   Walter Spohn 131.2    
  Pelican Pelican 2422   Christopher Viering 131.2    
  Pelican Pelican 2583 Stockton YC Karen Juncker 131.2    
  Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2    

R6 - Pelican Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Pelican Pelican 680 Willamette Patrick Jones 131.2    
  Pelican Pelican 2460 Club Cruceros, La Paz Curtis Johnson 131.2    
  Pelican Pelican 55 Pelican Fleet 1 John Mahaffey 131.2    
  Pelican Pelican 2891   Walter Spohn 131.2    
  Pelican Pelican 2422   Christopher Viering 131.2    
  Pelican Pelican 2583 Stockton YC Karen Juncker 131.2    
  Pelican Pelican 2613   Paul Chan 131.2    

R1 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.08.40
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull 1 Nacra 20 916 Whiskeytown SC Wesley Wright 59.3 11.08.40 13.01.06 1.52.26 0.00.00 1.0
2 Multihull 1 Nacra 5.5 SL 261 MHRA Dennis Kerwan 65.7 11.08.40 13.13.20 2.04.40 0.00.06 2.0
3 Multihull 1 Hobie 21 4 Whiskeytown SC Chris Strahle 66.7 11.08.40 13.21.42 2.13.02 0.06.34 3.0
4 Multihull 1 C-Class 25' 64 Whiskeytown SC Mike Strahle 61.5 11.08.40 13.21.42 2.13.02 0.16.26 4.0
5 Multihull 1 Miracle 20 29   Kurt Schneider 65.0 11.08.40 13.50.28 2.41.48 0.38.34 5.0

R2 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.57.56
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull 1 Nacra 20 916 Whiskeytown SC Wesley Wright 59.3 13.57.56 14.59.13 1.01.17 0.00.00 1.0
2 Multihull 1 Hobie 21 4 Whiskeytown SC Chris Strahle 66.7 13.57.56 15.09.17 1.11.21 0.02.25 2.0
3 Multihull 1 Nacra 5.5 SL 261 MHRA Dennis Kerwan 65.7 13.57.56 15.12.45 1.14.49 0.06.55 3.0
4 Multihull 1 C-Class 25' 64 Whiskeytown SC Mike Strahle 61.5 13.57.56 15.14.09 1.16.13 0.12.40 4.0
5 Multihull 1 Miracle 20 29   Kurt Schneider 65.0 13.57.56 15.25.14 1.27.18 0.20.08 5.0

R3 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.29.24
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull 1 Hobie 21 4 Whiskeytown SC Chris Strahle 66.7 15.29.24 15.51.20 0.21.56 0.00.00 1.0
2 Multihull 1 Nacra 20 916 Whiskeytown SC Wesley Wright 59.3 15.29.24 15.51.16 0.21.52 0.02.22 2.0
3 Multihull 1 Nacra 5.5 SL 261 MHRA Dennis Kerwan 65.7 15.29.24 15.54.20 0.24.56 0.03.20 3.0
4 Multihull 1 C-Class 25' 64 Whiskeytown SC Mike Strahle 61.5 15.29.24 15.53.26 0.24.02 0.03.49 4.0
5 Multihull 1 Miracle 20 29   Kurt Schneider 65.0 15.29.24 15.58.13 0.28.49 0.07.27 5.0

R4 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Multihull 1 Nacra 20 916 Whiskeytown SC Wesley Wright 59.3    
  Multihull 1 Hobie 21 4 Whiskeytown SC Chris Strahle 66.7    
  Multihull 1 Nacra 5.5 SL 261 MHRA Dennis Kerwan 65.7    
  Multihull 1 C-Class 25' 64 Whiskeytown SC Mike Strahle 61.5    
  Multihull 1 Miracle 20 29   Kurt Schneider 65.0    

R5 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Multihull 1 Nacra 20 916 Whiskeytown SC Wesley Wright 59.3    
  Multihull 1 Hobie 21 4 Whiskeytown SC Chris Strahle 66.7    
  Multihull 1 Nacra 5.5 SL 261 MHRA Dennis Kerwan 65.7    
  Multihull 1 C-Class 25' 64 Whiskeytown SC Mike Strahle 61.5    
  Multihull 1 Miracle 20 29   Kurt Schneider 65.0    

R6 - Multihull 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Multihull 1 Nacra 20 916 Whiskeytown SC Wesley Wright 59.3    
  Multihull 1 Hobie 21 4 Whiskeytown SC Chris Strahle 66.7    
  Multihull 1 Nacra 5.5 SL 261 MHRA Dennis Kerwan 65.7    
  Multihull 1 C-Class 25' 64 Whiskeytown SC Mike Strahle 61.5    
  Multihull 1 Miracle 20 29   Kurt Schneider 65.0    

R1 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.08.40
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull 2 F27 Formula 19 MHRA Travis Thompson 69.4 11.08.40 12.52.31 1.43.51 0.00.00 1.0
2 Multihull 2 Nacra 5.2 2472 Whiskeytown SC Mike Archibald 72.1 11.08.40 13.50.19 2.41.39 0.53.46 2.0
3 Multihull 2 Hobie Getaway none Richmond YC M. A. Townley 83.3 11.08.40 14.09.13 DNS   4.0

R2 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.57.56
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull 2 F27 Formula 19 MHRA Travis Thompson 69.4 13.57.56 14.58.56 1.01.00 0.00.00 1.0
2 Multihull 2 Nacra 5.2 2472 Whiskeytown SC Mike Archibald 72.1 13.57.56 15.16.56 1.19.00 0.15.38 2.0
3 Multihull 2 Hobie Getaway none Richmond YC M. A. Townley 83.3     DNC   4.0

R3 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.29.24
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Multihull 2 F27 Formula 19 MHRA Travis Thompson 69.4 15.29.24 15.51.50 0.22.26 0.00.00 1.0
2 Multihull 2 Nacra 5.2 2472 Whiskeytown SC Mike Archibald 72.1 15.29.24 15.55.43 0.26.19 0.03.01 2.0
3 Multihull 2 Hobie Getaway none Richmond YC M. A. Townley 83.3     DNC   4.0

R4 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Multihull 2 F27 Formula 19 MHRA Travis Thompson 69.4    
  Multihull 2 Nacra 5.2 2472 Whiskeytown SC Mike Archibald 72.1    
  Multihull 2 Hobie Getaway none Richmond YC M. A. Townley 83.3    

R5 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Multihull 2 F27 Formula 19 MHRA Travis Thompson 69.4    
  Multihull 2 Nacra 5.2 2472 Whiskeytown SC Mike Archibald 72.1    
  Multihull 2 Hobie Getaway none Richmond YC M. A. Townley 83.3    

R6 - Multihull 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Multihull 2 F27 Formula 19 MHRA Travis Thompson 69.4    
  Multihull 2 Nacra 5.2 2472 Whiskeytown SC Mike Archibald 72.1    
  Multihull 2 Hobie Getaway none Richmond YC M. A. Townley 83.3    

R1 - Wabbit Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.15.38
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 11.15.38 12.36.31 1.20.53 0.00.00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 11.15.38 12.42.20 1.26.42 0.05.49 2.0
3 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 11.15.38 12.45.04 1.29.26 0.08.33 3.0
4 Wabbit Wabbit 44 SSC Jon/Chris Stewart 77.6 11.15.38 12.45.09 1.29.31 0.08.38 4.0
5 Wabbit Wabbit 62 St. Francis John Courtwright 77.6 11.15.38 12.51.19 1.35.41 0.14.48 5.0
6 Wabbit Wabbit 24K Richmond YC Simon Winer 77.6 11.15.38 12.51.53 1.36.15 0.15.22 6.0
7 Wabbit Wabbit 420 Powder River Navy, WY Zane Working 77.6 11.15.38 12.58.58 1.43.20 0.22.27 7.0
8 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Merrick Cheney 77.6 11.15.38 13.01.21 1.45.43 0.24.50 8.0

R2 - Wabbit Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.11.17
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Wabbit Wabbit 44 SSC Jon/Chris Stewart 77.6 13.11.17 14.23.36 1.12.19 0.00.00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 13.11.17 14.23.46 1.12.29 0.00.10 2.0
3 Wabbit Wabbit 24K Richmond YC Simon Winer 77.6 13.11.17 14.24.48 1.13.31 0.01.12 3.0
4 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 13.11.17 14.25.04 1.13.47 0.01.28 4.0
5 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 13.11.17 14.28.44 1.17.27 0.05.08 5.0
6 Wabbit Wabbit 62 St. Francis John Courtwright 77.6 13.11.17 14.34.38 1.23.21 0.11.02 6.0
7 Wabbit Wabbit 420 Powder River Navy, WY Zane Working 77.6 13.11.17 14.34.53 1.23.36 0.11.17 7.0
8 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Merrick Cheney 77.6 13.11.17 14.35.50 1.24.33 0.12.14 8.0

R3 - Wabbit Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.40.16
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 14.40.16 15.58.48 1.18.32 0.00.00 1.0
2 Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6 14.40.16 16.00.07 1.19.51 0.01.19 2.0
3 Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6 14.40.16 16.01.29 1.21.13 0.02.41 3.0
4 Wabbit Wabbit 44 SSC Jon/Chris Stewart 77.6 14.40.16 16.04.54 1.24.38 0.06.06 4.0
5 Wabbit Wabbit 62 St. Francis John Courtwright 77.6 14.40.16 16.09.13 1.28.57 0.10.25 5.0
6 Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Merrick Cheney 77.6 14.40.16 16.09.19 1.29.03 0.10.31 6.0
7 Wabbit Wabbit 420 Powder River Navy, WY Zane Working 77.6 14.40.16 16.10.44 1.30.28 0.11.56 7.0
8 Wabbit Wabbit 24K Richmond YC Simon Winer 77.6     DNC   9.0

R4 - Wabbit Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6    
  Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6    
  Wabbit Wabbit 44 SSC Jon/Chris Stewart 77.6    
  Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6    
  Wabbit Wabbit 62 St. Francis John Courtwright 77.6    
  Wabbit Wabbit 24K Richmond YC Simon Winer 77.6    
  Wabbit Wabbit 420 Powder River Navy, WY Zane Working 77.6    
  Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Merrick Cheney 77.6    

R5 - Wabbit Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6    
  Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6    
  Wabbit Wabbit 44 SSC Jon/Chris Stewart 77.6    
  Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6    
  Wabbit Wabbit 62 St. Francis John Courtwright 77.6    
  Wabbit Wabbit 24K Richmond YC Simon Winer 77.6    
  Wabbit Wabbit 420 Powder River Navy, WY Zane Working 77.6    
  Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Merrick Cheney 77.6    

R6 - Wabbit Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
  Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6    
  Wabbit Wabbit 191 Richmond YC Colin Moore 77.6    
  Wabbit Wabbit 44 SSC Jon/Chris Stewart 77.6    
  Wabbit Wabbit 12 Richmond YC Ron Tostenson 77.6    
  Wabbit Wabbit 62 St. Francis John Courtwright 77.6    
  Wabbit Wabbit 24K Richmond YC Simon Winer 77.6    
  Wabbit Wabbit 420 Powder River Navy, WY Zane Working 77.6    
  Wabbit Wabbit 18 Richmond YC Merrick Cheney 77.6