2016 Whiskeytown Regatta

2016 Whiskeytown Regatta

Banshee Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 2.0 2.0 4.0 1.0 2.0 11.0 11.0
2nd Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0 12.0 12.0
3rd Banshee Banshee 8063 RYC Charles Witcher 93.7 5.0 4.0 1.0 2.0 1.0 13.0 13.0
4th Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Eppley 93.7 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 15.0 15.0
5th Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 4.0 9.0 DNC 5.0 6.0 6.0 30.0 30.0
6th Banshee Banshee 5366 Scuttlebutt Tim Loomis 93.7 9.0 DNF 5.0 6.0 5.0 5.0 30.0 30.0
7th Banshee Banshee 24 Discovery Bay Manny Rubio 93.7 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 7.0 41.0 41.0
8th Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 9.0 DNS 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 42.0 42.0

Centerboard Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Centerboard Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 7.0 7.0
2nd Centerboard Flying Junior 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 9.0 9.0
3rd Centerboard Lido 14 818 Mark Reese 98.9 3.0 3.0 4.0 DNF 3.0 2.0 15.0 15.0

El Toro Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st El Toro El Toro 12021 RYC Vaughn Seibers 126.6 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd El Toro El Toro 10365 WSC Ron Hanford 126.6 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 10.0

Moore 24 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Moore 24 Moore 24 68 RYC Bart Hackworth 81.5 4.0 5.0 1.0 1.0 1.0 12.0 12.0
2nd Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 3.0 2.0 3.0 2.0 4.0 14.0 14.0
3rd Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 1.0 1.0 6.0 7.0 2.0 17.0 17.0
4th Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Kathren Meyer 81.5 2.0 6.0 2.0 3.0 6.0 19.0 19.0
5th Moore 24 Moore 24 89 TYC Peter Schoen 81.5 6.0 3.0 7.0 5.0 3.0 24.0 24.0
6th Moore 24 Moore 24 103 Seattle YC Sarah Raymoore 81.5 7.0 7.0 4.0 4.0 5.0 27.0 27.0
7th Moore 24 Moore 24 75 RYC Rowan Fennell 81.5 5.0 4.0 5.0 6.0 7.0 27.0 27.0

Keel A Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Keel A Sportboat 221 RYC Steve Cameron 79.8 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 7.0 7.0
2nd Keel A VX One 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 4.0 2.0 1.0 2.0 2.0 11.0 11.0
3rd Keel A Capri 25 8329 Redding YC Carl Strahle 84.2 2.0 4.0 2.0 5.0 DNF 3.0 16.0 16.0
4th Keel A Holder 20 003 BAMA Frank Rowden 85.8 3.0 3.0 4.0 5.0 DNF 4.0 19.0 19.0

Snipe Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Snipe Snipe 30650 Lakeport Thomas Hunt 91.9 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Snipe Snipe 28223 WSC Leslie Speck 91.9 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 10.0
3rd Snipe Snipe 19555 WSC Caleb Caldwell 91.9 3.0 4.0 DNC 3.0 3.0 3.0 16.0 16.0

Multihull A Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st Multihull A Hobie 21 SE 04 WSC Chris Strahle 64.9 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Multihull A C Class Cat 64 WSC Mike Strahle 61.5 3.0 2.0 2.0 2.0 9.0 9.0
3rd Multihull A F 27 19 MHKA Peter Schmalzer 69.4 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 17.0 17.0
4th Multihull A Nacra 5.5 SL 36 MHRA Tom Hepner 67 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 19.0 19.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Laser Laser 147035 Marcel Sloane 91.1 1.0 1.0 5.0 8.0 5.0 20.0 20.0
2nd Laser Laser 111908 Shoreline Lake Toshinari Takayanagi 91.1 3.0 5.0 7.0 3.0 4.0 22.0 22.0
3rd Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 9.0 4.0 6.0 1.0 6.0 26.0 26.0
4th Laser Laser 185959 MBYC Doug Seeman 91.1 16.0 DNC 7.0 1.0 2.0 1.0 27.0 27.0
5th Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruse Braly 91.1 2.0 11.5 2.0 4.0 8.0 27.5 27.5
6th Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 4.0 9.0 4.0 5.0 7.0 29.0 29.0
7th Laser Laser 199564 LWSC Nick Cave 91.1 5.0 3.0 9.0 7.0 9.0 33.0 33.0
8th Laser Laser 168989 SFYC Tim Russell 91.1 10.0 2.0 11.0 9.0 2.0 34.0 34.0
9th Laser Laser 187405 Berkley Bob gunion 91.1 8.0 8.0 10.0 6.0 3.0 35.0 35.0
10th Laser Laser 197594 Lake Washington SC Stephen Aguilar 91.1 6.0 10.0 3.0 11.0 11.0 41.0 41.0
11th Laser Laser 187200 Chris Ganne 91.1 7.0 14.0 8.0 10.0 10.0 49.0 49.0
12th Laser Laser 185940 SRSC William Folk 91.1 13.0 6.0 16.0 DNC 12.0 12.0 59.0 59.0
13th Laser Laser 16403 Lake Washington SC Mark Sabin 91.1 11.0 13.0 12.0 14.0 13.0 63.0 63.0
14th Laser Laser 52546 Lake Washington SC Cynthia Shallit 91.1 12.0 11.5 13.0 13.0 14.0 63.5 63.5
15th Laser Laser 45522 Redding YC Evon Goldster 91.1 14.0 16.0 DNS 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 78.0 78.0

Multihull B Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Multihull B Weta 1089 GCYC Jerry Grant 78.5 2.0 1.0 3.0 1.0 2.0 9.0 9.0
2nd Multihull B Hobie 16 58042 Richard Knight 76 3.0 5.0 DNC 2.0 2.0 1.0 13.0 13.0
3rd Multihull B Hobie Getaway Maui Andy Townley 83.3 1.0 5.0 DNC 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 17.0 17.0
4th Multihull B Hobie Getaway Redding YC Mike Corlett 83.3 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 25.0 25.0

Pelican Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 3.0 1.0 2.0 1.0 2.0 9.0 9.0
2nd Pelican Pelican 680 Willamette SC Patrick Jones 131.2 1.0 11.0 DNC 1.0 2.0 1.0 16.0 16.0
3rd Pelican Pelican 55 John Mahaffey 131.2 2.0 2.0 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 31.0 31.0
4th Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 3.0 3.0 32.0 32.0
5th Pelican Pelican 2583 Stockton SC karen Junker 131.2 4.0 11.0 DNC 6.0 5.0 11.0 DNC 37.0 37.0
6th Pelican Pelican 2613 Paul Chan 131.2 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 4.0 11.0 DNC 40.0 40.0
7th Pelican Pelican 2990 David Greenhill 131.2 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 11.0 DNC 11.0 DNC 51.0 51.0
8th Pelican Pelican 2201 SF Pelican Fleet 1 K Mackey 131.2 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 55.0
8th Pelican Pelican 2891 Walt Spohn 131.2 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 55.0
8th Pelican Pelican 2759 SF Pelican Fleet 1 David Silvins 131.2 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 55.0

Keel B Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry M. Lewis 90.8 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Keel B Venture 21 WSC Dan Tubbs 99.4 3.0 7.0 DNC 4.0 2.0 3.0 19.0 19.0
3rd Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 2.0 7.0 DNC 3.0 3.0 4.0 19.0 19.0
4th Keel B Sage 15 000 Jerry Montgomery 106 4.0 7.0 DNC 2.0 6.0 2.0 21.0 21.0
5th Keel B Catalina 25 WSC Jim Milestone 95.1 5.0 7.0 DNC 5.0 5.0 5.0 27.0 27.0
6th Keel B Catalina 22 14768 WSC Janice Galloway 96.3. 6.0 7.0 DNC 6.0 4.0 6.0 29.0 29.0

Wrabbit Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Wrabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 4.0 1.0 2.0 1.0 1.0 9.0 9.0
2nd Wrabbit Wabbit 44 SSC Jon Stewart 77.6 1.0 2.0 3.0 2.0 4.0 12.0 12.0
3rd Wrabbit Wabbit 12 RYC Ron Tosrensori 77.6 3.0 3.0 1.0 4.0 3.0 14.0 14.0
4th Wrabbit Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 2.0 4.0 4.0 3.0 2.0 15.0 15.0
5th Wrabbit Wabbit 62 St. Francis YC John Courtright 77.6 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 25.0 25.0

R1 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112900
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 112900 123240 1:03:40 1:07:57 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 112900 123320 1:04:20 1:08:40 0:00:40 2.0
3 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Eppley 93.7 112900 123331 1:04:31 1:08:51 0:00:51 3.0
4 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 112900 124410 1:15:10 1:20:13 0:11:30 4.0
5 Banshee Banshee 8063 RYC Charles Witcher 93.7 112900 124506 1:16:06 1:21:13 0:12:26 5.0
6 Banshee Banshee 5366 Scuttlebutt Tim Loomis 93.7 112900   DNF     9.0
6 Banshee Banshee 24 Discovery Bay Manny Rubio 93.7     DNC     9.0
6 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 112900   DNS     9.0

R2 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 131317
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 131317 133848 0:25:31 0:27:14 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 131317 133917 0:26:00 0:27:45 0:00:29 2.0
3 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Eppley 93.7 131317 133931 0:26:14 0:28:00 0:00:43 3.0
4 Banshee Banshee 8063 RYC Charles Witcher 93.7 131317 133948 0:26:31 0:28:18 0:01:00 4.0
5 Banshee Banshee 5366 Scuttlebutt Tim Loomis 93.7 131317 134138 0:28:21 0:30:15 0:02:50 5.0
6 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7 131317 134148 0:28:31 0:30:26 0:03:00 6.0
7 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7     DNC     9.0
7 Banshee Banshee 24 Discovery Bay Manny Rubio 93.7     DNC     9.0

R3 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103313
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 RYC Charles Witcher 93.7 103313 110808 0:34:55 0:37:16 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 103313 110918 0:36:05 0:38:31 0:01:10 2.0
3 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Eppley 93.7 103313 110924 0:36:11 0:38:37 0:01:16 3.0
4 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 103313 110957 0:36:44 0:39:12 0:01:49 4.0
5 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 103313 110959 0:36:46 0:39:14 0:01:51 5.0
6 Banshee Banshee 5366 Scuttlebutt Tim Loomis 93.7 103313 111441 0:41:28 0:44:15 0:06:33 6.0
7 Banshee Banshee 24 Discovery Bay Manny Rubio 93.7     DNC     9.0
7 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7     DNC     9.0

R4 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112822
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 112822 121513 0:46:51 0:50:00 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8063 RYC Charles Witcher 93.7 112822 121530 0:47:08 0:50:18 0:00:17 2.0
3 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Eppley 93.7 112822 121543 0:47:21 0:50:32 0:00:30 3.0
4 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 112822 121551 0:47:29 0:50:41 0:00:38 4.0
5 Banshee Banshee 5366 Scuttlebutt Tim Loomis 93.7 112822 121707 0:48:45 0:52:02 0:01:54 5.0
6 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 112822 121858 0:50:36 0:54:00 0:03:45 6.0
7 Banshee Banshee 24 Discovery Bay Manny Rubio 93.7 112822 122210 0:53:48 0:57:25 0:06:57 7.0
8 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7     DNC     9.0

R5 - Banshee Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 125301
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 RYC Charles Witcher 93.7 125301 133704 0:44:03 0:47:01 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7011 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 125301 133851 0:45:50 0:48:55 0:01:47 2.0
3 Banshee Banshee 8000 Folsom Lake YC Dean Eppley 93.7 125301 133932 0:46:31 0:49:39 0:02:28 3.0
4 Banshee Banshee 007 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 125301 133951 0:46:50 0:49:59 0:02:47 4.0
5 Banshee Banshee 5366 Scuttlebutt Tim Loomis 93.7 125301 134120 0:48:19 0:51:34 0:04:16 5.0
6 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake YC Steve Galeria 93.7 125301 134203 0:49:02 0:52:20 0:04:59 6.0
7 Banshee Banshee 24 Discovery Bay Manny Rubio 93.7 125301 134616 0:53:15 0:56:50 0:09:12 7.0
8 Banshee Banshee 6845 Scuttlebutt Murray McLeod 93.7     DNC     9.0

R1 - Centerboard Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114117
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 114117 123311 0:51:54 0:52:41 0:00:00 1.0
2 Centerboard Flying Junior 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9 114117 130803 1:26:46 1:28:38 0:35:11 2.0
3 Centerboard Lido 14 818 Mark Reese 98.9 114117 132859 1:47:42 1:48:54 0:55:35 3.0

R2 - Centerboard Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 133514
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Centerboard Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 1 1.0
2 Centerboard Flying Junior 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9 2 2.0
3 Centerboard Lido 14 818 Mark Reese 98.9 3 3.0

R3 - Centerboard Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103727
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 103727 111120 0:33:53 0:34:24 0:00:00 1.0
2 Centerboard Flying Junior 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9 103727 112252 0:45:25 0:46:23 0:11:44 2.0
3 Centerboard Lido 14 818 Mark Reese 98.9 103727   DNF     4.0

R4 - Centerboard Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113253
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 113253 115645 0:23:52 0:24:14 0:00:00 1.0
2 Centerboard Flying Junior 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9 113253 120121 0:28:28 0:29:05 0:04:45 2.0
3 Centerboard Lido 14 818 Mark Reese 98.9 113253 120444 0:31:51 0:32:12 0:07:53 3.0

R5 - Centerboard Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 125814
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Flying Junior 4082 Butte Sailing Club Jane Coleman 97.9 125814 130838 0:10:24 0:10:37 0:00:00 1.0
2 Centerboard Lido 14 818 Mark Reese 98.9 125814 130940 0:11:26 0:11:34 0:00:56 2.0
3 Centerboard Day Sailer 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 125814 132132 0:23:18 0:23:39 0:12:50 3.0

R1 - El Toro Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 El Toro El Toro 12021 RYC Vaughn Seibers 126.6 1 1.0
2 El Toro El Toro 10365 WSC Ron Hanford 126.6 2 2.0

R2 - El Toro Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 El Toro El Toro 12021 RYC Vaughn Seibers 126.6 1 1.0
2 El Toro El Toro 10365 WSC Ron Hanford 126.6 2 2.0

R3 - El Toro Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 El Toro El Toro 12021 RYC Vaughn Seibers 126.6 1 1.0
2 El Toro El Toro 10365 WSC Ron Hanford 126.6 2 2.0

R4 - El Toro Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 El Toro El Toro 12021 RYC Vaughn Seibers 126.6 1 1.0
2 El Toro El Toro 10365 WSC Ron Hanford 126.6 2 2.0

R5 - El Toro Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 El Toro El Toro 12021 RYC Vaughn Seibers 126.6 1 1.0
2 El Toro El Toro 10365 WSC Ron Hanford 126.6 2 2.0

R1 - Moore 24 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120424
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 120424 131309 1:08:45 1:24:21 0:00:00 1.0
2 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Kathren Meyer 81.5 120424 131826 1:14:02 1:30:50 0:05:17 2.0
3 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 120424 132154 1:17:30 1:35:06 0:08:45 3.0
4 Moore 24 Moore 24 68 RYC Bart Hackworth 81.5 120424 132404 1:19:40 1:37:45 0:10:55 4.0
5 Moore 24 Moore 24 75 RYC Rowan Fennell 81.5 120424 132510 1:20:46 1:39:06 0:12:01 5.0
6 Moore 24 Moore 24 89 TYC Peter Schoen 81.5 120424 132656 1:22:32 1:41:16 0:13:47 6.0
7 Moore 24 Moore 24 103 Seattle YC Sarah Raymoore 81.5 120424 133127 1:27:03 1:46:49 0:18:18 7.0

R2 - Moore 24 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 134035
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 134035 140625 0:25:50 0:31:42 0:00:00 1.0
2 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 134035 141251 0:32:16 0:39:35 0:06:26 2.0
3 Moore 24 Moore 24 89 TYC Peter Schoen 81.5 134035 141305 0:32:30 0:39:53 0:06:40 3.0
4 Moore 24 Moore 24 75 RYC Rowan Fennell 81.5 134035 141517 0:34:42 0:42:35 0:08:52 4.0
5 Moore 24 Moore 24 68 RYC Bart Hackworth 81.5 134035 141604 0:35:29 0:43:32 0:09:39 5.0
6 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Kathren Meyer 81.5 134035 141636 0:36:01 0:44:12 0:10:11 6.0
7 Moore 24 Moore 24 103 Seattle YC Sarah Raymoore 81.5 134035 141729 0:36:54 0:45:17 0:11:04 7.0

R3 - Moore 24 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 105954
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Moore 24 Moore 24 68 RYC Bart Hackworth 81.5 105954 112946 0:29:52 0:36:39 0:00:00 1.0
2 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Kathren Meyer 81.5 105954 113014 0:30:20 0:37:13 0:00:28 2.0
3 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 105954 113050 0:30:56 0:37:57 0:01:04 3.0
4 Moore 24 Moore 24 103 Seattle YC Sarah Raymoore 81.5 105954 113223 0:32:29 0:39:51 0:02:37 4.0
5 Moore 24 Moore 24 75 RYC Rowan Fennell 81.5 105954 113322 0:33:28 0:41:04 0:03:36 5.0
6 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 105954 113340 0:33:46 0:41:26 0:03:54 6.0
7 Moore 24 Moore 24 89 TYC Peter Schoen 81.5 105954 113426 0:34:32 0:42:22 0:04:40 7.0

R4 - Moore 24 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 114440
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Moore 24 Moore 24 68 RYC Bart Hackworth 81.5 114440 123028 0:45:48 0:56:12 0:00:00 1.0
2 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 114440 123441 0:50:01 1:01:22 0:04:13 2.0
3 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Kathren Meyer 81.5 114440 123706 0:52:26 1:04:20 0:06:38 3.0
4 Moore 24 Moore 24 103 Seattle YC Sarah Raymoore 81.5 114440 123712 0:52:32 1:04:27 0:06:44 4.0
5 Moore 24 Moore 24 89 TYC Peter Schoen 81.5 114440 123740 0:53:00 1:05:02 0:07:12 5.0
6 Moore 24 Moore 24 75 RYC Rowan Fennell 81.5 114440 123814 0:53:34 1:05:44 0:07:46 6.0
7 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 114440 123945 0:55:05 1:07:35 0:09:17 7.0

R5 - Moore 24 Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 130207
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Moore 24 Moore 24 68 RYC Bart Hackworth 81.5 130207 133711 0:35:04 0:43:02 0:00:00 1.0
2 Moore 24 Moore 24 111 HRYC Doug Archbald 81.5 130207 133910 0:37:03 0:45:28 0:01:59 2.0
3 Moore 24 Moore 24 89 TYC Peter Schoen 81.5 130207 133936 0:37:29 0:46:00 0:02:25 3.0
4 Moore 24 Moore 24 26 Port Madison YC Ben Braden 81.5 130207 134017 0:38:10 0:46:50 0:03:06 4.0
5 Moore 24 Moore 24 103 Seattle YC Sarah Raymoore 81.5 130207 134024 0:38:17 0:46:58 0:03:13 5.0
6 Moore 24 Moore 24 124 CYC Seattle Kathren Meyer 81.5 130207 134035 0:38:28 0:47:12 0:03:24 6.0
7 Moore 24 Moore 24 75 RYC Rowan Fennell 81.5 130207 134107 0:39:00 0:47:51 0:03:56 7.0

R1 - Keel A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114644
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Sportboat 221 RYC Steve Cameron 79.8 114644 123045 0:44:01 0:55:10 0:00:00 1.0
2 Keel A Capri 25 8329 Redding YC Carl Strahle 84.2 114644 123838 0:51:54 1:01:38 0:05:27 2.0
3 Keel A Holder 20 003 BAMA Frank Rowden 85.8 114644 125343 1:06:59 1:18:04 0:19:39 3.0
4 Keel A VX One 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 114644 124736 1:00:52 1:19:03 0:18:24 4.0

R2 - Keel A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 132641
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Sportboat 221 RYC Steve Cameron 79.8 132641 135928 0:32:47 0:41:05 0:00:00 1.0
2 Keel A VX One 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 132641 135928 0:32:47 0:42:35 0:01:09 2.0
3 Keel A Holder 20 003 BAMA Frank Rowden 85.8 132641 140505 0:38:24 0:44:45 0:03:09 3.0
4 Keel A Capri 25 8329 Redding YC Carl Strahle 84.2 132920 141651 0:47:31 0:56:26 0:12:56 4.0

R3 - Keel A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104302
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A VX One 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 104302 111327 0:30:25 0:39:30 0:00:00 1.0
2 Keel A Capri 25 8329 Redding YC Carl Strahle 84.2 104302 111923 0:36:21 0:43:10 0:03:05 2.0
3 Keel A Sportboat 221 RYC Steve Cameron 79.8 104302 111807 0:35:05 0:43:58 0:03:34 3.0
4 Keel A Holder 20 003 BAMA Frank Rowden 85.8 104302 112332 0:40:30 0:47:12 0:06:36 4.0

R4 - Keel A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113818
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Sportboat 221 RYC Steve Cameron 79.8 113818 121705 0:38:47 0:48:36 0:00:00 1.0
2 Keel A VX One 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 113818 121906 0:40:48 0:52:59 0:03:23 2.0
3 Keel A Capri 25 8329 Redding YC Carl Strahle 84.2 113818 120253 DNF     5.0
3 Keel A Holder 20 003 BAMA Frank Rowden 85.8 113818 120340 DNF     5.0

R5 - Keel A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 130550
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Sportboat 221 RYC Steve Cameron 79.8 130550 134505 0:39:15 0:49:11 0:00:00 1.0
2 Keel A VX One 143 Half Moon Bay Kelly Pike 77 130550 134522 0:39:32 0:51:21 0:01:40 2.0
3 Keel A Capri 25 8329 Redding YC Carl Strahle 84.2 130550 134931 0:43:41 0:51:53 0:02:16 3.0
4 Keel A Holder 20 003 BAMA Frank Rowden 85.8 130550 135500 0:49:10 0:57:18 0:06:58 4.0

R1 - Snipe Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 122208
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30650 Lakeport Thomas Hunt 91.9 122208 131001 0:47:53 0:52:06 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 28223 WSC Leslie Speck 91.9 122208 134430 1:22:22 1:29:38 0:34:29 2.0
3 Snipe Snipe 19555 WSC Caleb Caldwell 91.9 122208 135706 1:34:58 1:43:20 0:47:05 3.0

R2 - Snipe Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 140132
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30650 Lakeport Thomas Hunt 91.9 140132 145101 0:49:29 0:53:51 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 28223 WSC Leslie Speck 91.9 140132 150000 0:58:28 1:03:37 0:08:59 2.0
3 Snipe Snipe 19555 WSC Caleb Caldwell 91.9     DNC     4.0

R3 - Snipe Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 111632
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30650 Lakeport Thomas Hunt 91.9 111632 113900 0:22:28 0:24:27 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 28223 WSC Leslie Speck 91.9 111632 114032 0:24:00 0:26:07 0:01:32 2.0
3 Snipe Snipe 19555 WSC Caleb Caldwell 91.9 111632 114443 0:28:11 0:30:40 0:05:43 3.0

R4 - Snipe Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 115848
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30650 Lakeport Thomas Hunt 91.9 115848 123958 0:41:10 0:44:48 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 28223 WSC Leslie Speck 91.9 115848 124029 0:41:41 0:45:21 0:00:31 2.0
3 Snipe Snipe 19555 WSC Caleb Caldwell 91.9 115848 125125 0:52:37 0:57:15 0:11:27 3.0

R5 - Snipe Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 132749
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30650 Lakeport Thomas Hunt 91.9 132749 135337 0:25:48 0:28:04 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 28223 WSC Leslie Speck 91.9 132749 135511 0:27:22 0:29:47 0:01:34 2.0
3 Snipe Snipe 19555 WSC Caleb Caldwell 91.9 132749 140106 0:33:17 0:36:13 0:07:29 3.0

R1 - Multihull A Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 120928
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull A Hobie 21 SE 04 WSC Chris Strahle 64.9 120928 134119 1:31:51 2:21:32 0:00:00 1.0
2 Multihull A F 27 19 MHKA Peter Schmalzer 69.4 120928 134838 1:39:10 2:22:53 0:00:57 2.0
3 Multihull A C Class Cat 64 WSC Mike Strahle 61.5 120928 134010 1:30:42 2:27:29 0:03:40 3.0
4 Multihull A Nacra 5.5 SL 36 MHRA Tom Hepner 67 120928 135415 1:44:47 2:36:24 0:09:58 4.0

R2 - Multihull A Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 145151
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
Multihull A Hobie 21 SE 04 WSC Chris Strahle 64.9  
Multihull A C Class Cat 64 WSC Mike Strahle 61.5  
Multihull A F 27 19 MHKA Peter Schmalzer 69.4  
Multihull A Nacra 5.5 SL 36 MHRA Tom Hepner 67  

R3 - Multihull A Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 110351
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull A Hobie 21 SE 04 WSC Chris Strahle 64.9 110351 113304 0:29:13 0:45:01 0:00:00 1.0
2 Multihull A C Class Cat 64 WSC Mike Strahle 61.5 110351 113724 0:33:33 0:54:33 0:05:52 2.0
3 Multihull A F 27 19 MHKA Peter Schmalzer 69.4     DNC     5.0
3 Multihull A Nacra 5.5 SL 36 MHRA Tom Hepner 67     DNC     5.0

R4 - Multihull A Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 115412
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull A Hobie 21 SE 04 WSC Chris Strahle 64.9 115412 124316 0:49:04 1:15:36 0:00:00 1.0
2 Multihull A C Class Cat 64 WSC Mike Strahle 61.5 115412 124510 0:50:58 1:22:52 0:04:28 2.0
3 Multihull A F 27 19 MHKA Peter Schmalzer 69.4     DNC     5.0
3 Multihull A Nacra 5.5 SL 36 MHRA Tom Hepner 67     DNC     5.0

R5 - Multihull A Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 131613
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull A Hobie 21 SE 04 WSC Chris Strahle 64.9 131613 135302 0:36:49 0:56:44 0:00:00 1.0
2 Multihull A C Class Cat 64 WSC Mike Strahle 61.5 131613 135516 0:39:03 1:03:30 0:04:10 2.0
3 Multihull A F 27 19 MHKA Peter Schmalzer 69.4     DNC     5.0
3 Multihull A Nacra 5.5 SL 36 MHRA Tom Hepner 67     DNC     5.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 115952
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 147035 Marcel Sloane 91.1 115952 133307 1:33:15 1:42:22 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruse Braly 91.1 115952 133346 1:33:54 1:43:04 0:00:39 2.0
3 Laser Laser 111908 Shoreline Lake Toshinari Takayanagi 91.1 115952 134006 1:40:14 1:50:02 0:06:59 3.0
4 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 115952 134135 1:41:43 1:51:39 0:08:28 4.0
5 Laser Laser 199564 LWSC Nick Cave 91.1 115952 134204 1:42:12 1:52:11 0:08:57 5.0
6 Laser Laser 197594 Lake Washington SC Stephen Aguilar 91.1 115952 134340 1:43:48 1:53:56 0:10:33 6.0
7 Laser Laser 187200 Chris Ganne 91.1 115952 134704 1:47:12 1:57:40 0:13:57 7.0
8 Laser Laser 187405 Berkley Bob gunion 91.1 115952 135124 1:51:32 2:02:26 0:18:17 8.0
9 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 115952 135250 1:52:58 2:04:00 0:19:43 9.0
10 Laser Laser 168989 SFYC Tim Russell 91.1 115952 135640 1:56:48 2:08:13 0:23:33 10.0
11 Laser Laser 16403 Lake Washington SC Mark Sabin 91.1 115952 141235 2:12:43 2:25:41 0:39:28 11.0
12 Laser Laser 52546 Lake Washington SC Cynthia Shallit 91.1 115952 142456 2:25:04 2:39:14 0:51:49 12.0
13 Laser Laser 185940 SRSC William Folk 91.1 115952 142527 2:25:35 2:39:48 0:52:20 13.0
14 Laser Laser 45522 Redding YC Evon Goldster 91.1 115952 143242 2:32:50 2:47:46 0:59:35 14.0
15 Laser Laser 185959 MBYC Doug Seeman 91.1     DNC     16.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 144006
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 147035 Marcel Sloane 91.1 144006 152550 0:45:44 0:50:12 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 168989 SFYC Tim Russell 91.1 144006 152750 0:47:44 0:52:24 0:02:00 2.0
3 Laser Laser 199564 LWSC Nick Cave 91.1 144006 153306 0:53:00 0:58:11 0:07:16 3.0
4 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 144006 154030 1:00:24 1:06:18 0:14:40 4.0
5 Laser Laser 111908 Shoreline Lake Toshinari Takayanagi 91.1 144006 154139 1:01:33 1:07:34 0:15:49 5.0
6 Laser Laser 185940 SRSC William Folk 91.1 144006 154207 1:02:01 1:08:05 0:16:17 6.0
7 Laser Laser 185959 MBYC Doug Seeman 91.1 144006 154312 1:03:06 1:09:16 0:17:22 7.0
8 Laser Laser 187405 Berkley Bob gunion 91.1 144006 154338 1:03:32 1:09:44 0:17:48 8.0
9 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 144006 154408 1:04:02 1:10:17 0:18:18 9.0
10 Laser Laser 197594 Lake Washington SC Stephen Aguilar 91.1 144006 154415 1:04:09 1:10:25 0:18:25 10.0
11 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruse Braly 91.1 144006 154440 1:04:34 1:10:52 0:18:50 11.5
11 Laser Laser 52546 Lake Washington SC Cynthia Shallit 91.1 144006 154440 1:04:34 1:10:52 0:18:50 11.5
13 Laser Laser 16403 Lake Washington SC Mark Sabin 91.1 144006 154846 1:08:40 1:15:23 0:22:56 13.0
14 Laser Laser 187200 Chris Ganne 91.1 144006 155025 1:10:19 1:17:11 0:24:35 14.0
15 Laser Laser 45522 Redding YC Evon Goldster 91.1 144006   DNS     16.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105605
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 185959 MBYC Doug Seeman 91.1 105605 113310 0:37:05 0:40:42 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruse Braly 91.1 105605 113315 0:37:10 0:40:48 0:00:05 2.0
3 Laser Laser 197594 Lake Washington SC Stephen Aguilar 91.1 105605 113613 0:40:08 0:44:03 0:03:03 3.0
4 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 105605 113627 0:40:22 0:44:19 0:03:17 4.0
5 Laser Laser 147035 Marcel Sloane 91.1 105605 113647 0:40:42 0:44:41 0:03:37 5.0
6 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 105605 113712 0:41:07 0:45:08 0:04:02 6.0
7 Laser Laser 111908 Shoreline Lake Toshinari Takayanagi 91.1 105605 113757 0:41:52 0:45:57 0:04:47 7.0
8 Laser Laser 187200 Chris Ganne 91.1 105605 113830 0:42:25 0:46:34 0:05:20 8.0
9 Laser Laser 199564 LWSC Nick Cave 91.1 105605 113917 0:43:12 0:47:25 0:06:07 9.0
10 Laser Laser 187405 Berkley Bob gunion 91.1 105605 113956 0:43:51 0:48:08 0:06:46 10.0
11 Laser Laser 168989 SFYC Tim Russell 91.1 105605 114013 0:44:08 0:48:27 0:07:03 11.0
12 Laser Laser 16403 Lake Washington SC Mark Sabin 91.1 105605 114525 0:49:20 0:54:09 0:12:15 12.0
13 Laser Laser 52546 Lake Washington SC Cynthia Shallit 91.1 105605 114713 0:51:08 0:56:08 0:14:03 13.0
14 Laser Laser 185940 SRSC William Folk 91.1     DNC     16.0
14 Laser Laser 45522 Redding YC Evon Goldster 91.1     DNC     16.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 114845
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 114845 124811 0:59:26 1:05:14 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 185959 MBYC Doug Seeman 91.1 114845 125001 1:01:16 1:07:15 0:01:50 2.0
3 Laser Laser 111908 Shoreline Lake Toshinari Takayanagi 91.1 114845 125031 1:01:46 1:07:48 0:02:20 3.0
4 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruse Braly 91.1 114845 125113 1:02:28 1:08:34 0:03:02 4.0
5 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 114845 125204 1:03:19 1:09:30 0:03:53 5.0
6 Laser Laser 187405 Berkley Bob gunion 91.1 114845 125205 1:03:20 1:09:31 0:03:54 6.0
7 Laser Laser 199564 LWSC Nick Cave 91.1 114845 125218 1:03:33 1:09:46 0:04:07 7.0
8 Laser Laser 147035 Marcel Sloane 91.1 114845 125233 1:03:48 1:10:02 0:04:22 8.0
9 Laser Laser 168989 SFYC Tim Russell 91.1 114845 125242 1:03:57 1:10:12 0:04:31 9.0
10 Laser Laser 187200 Chris Ganne 91.1 114845 125332 1:04:47 1:11:07 0:05:21 10.0
11 Laser Laser 197594 Lake Washington SC Stephen Aguilar 91.1 114845 125357 1:05:12 1:11:34 0:05:46 11.0
12 Laser Laser 185940 SRSC William Folk 91.1 114845 125716 1:08:31 1:15:13 0:09:05 12.0
13 Laser Laser 52546 Lake Washington SC Cynthia Shallit 91.1 114845 125910 1:10:25 1:17:18 0:10:59 13.0
14 Laser Laser 16403 Lake Washington SC Mark Sabin 91.1 114845 125926 1:10:41 1:17:35 0:11:15 14.0
15 Laser Laser 45522 Redding YC Evon Goldster 91.1     DNC     16.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 130939
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 185959 MBYC Doug Seeman 91.1 130939 135607 0:46:28 0:51:00 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 168989 SFYC Tim Russell 91.1 130939 135609 0:46:30 0:51:03 0:00:02 2.0
3 Laser Laser 187405 Berkley Bob gunion 91.1 130939 135620 0:46:41 0:51:15 0:00:13 3.0
4 Laser Laser 111908 Shoreline Lake Toshinari Takayanagi 91.1 130939 135643 0:47:04 0:51:40 0:00:36 4.0
5 Laser Laser 147035 Marcel Sloane 91.1 130939 135700 0:47:21 0:51:59 0:00:53 5.0
6 Laser Laser 174350 Humboldt YC Jim Christopher 91.1 130939 135706 0:47:27 0:52:05 0:00:59 6.0
7 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 130939 135713 0:47:34 0:52:13 0:01:06 7.0
8 Laser Laser 167437 Humboldt YC Bruse Braly 91.1 130939 135718 0:47:39 0:52:18 0:01:11 8.0
9 Laser Laser 199564 LWSC Nick Cave 91.1 130939 135823 0:48:44 0:53:30 0:02:16 9.0
10 Laser Laser 187200 Chris Ganne 91.1 130939 135923 0:49:44 0:54:36 0:03:16 10.0
11 Laser Laser 197594 Lake Washington SC Stephen Aguilar 91.1 130939 135940 0:50:01 0:54:54 0:03:33 11.0
12 Laser Laser 185940 SRSC William Folk 91.1 130939 135947 0:50:08 0:55:02 0:03:40 12.0
13 Laser Laser 16403 Lake Washington SC Mark Sabin 91.1 130939 140351 0:54:12 0:59:30 0:07:44 13.0
14 Laser Laser 52546 Lake Washington SC Cynthia Shallit 91.1 130939 140355 0:54:16 0:59:34 0:07:48 14.0
15 Laser Laser 45522 Redding YC Evon Goldster 91.1     DNC     16.0

R1 - Multihull B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 121408
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull B Hobie Getaway Maui Andy Townley 83.3 121408 132311 1:09:03 1:22:54 0:00:00 1.0
2 Multihull B Weta 1089 GCYC Jerry Grant 78.5 121408 135150 1:37:42 2:04:28 0:32:38 2.0
3 Multihull B Hobie 16 58042 Richard Knight 76 121408 135845 1:44:37 2:17:39 0:41:37 3.0
4 Multihull B Hobie Getaway Redding YC Mike Corlett 83.3     DNC     5.0

R2 - Multihull B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 145531
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull B Weta 1089 GCYC Jerry Grant 78.5 145531 152515 0:29:44 0:37:53 0:00:00 1.0
2 Multihull B Hobie 16 58042 Richard Knight 76     DNC     5.0
2 Multihull B Hobie Getaway Maui Andy Townley 83.3     DNC     5.0
2 Multihull B Hobie Getaway Redding YC Mike Corlett 83.3     DNC     5.0

R3 - Multihull B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 110726
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull B Hobie Getaway Maui Andy Townley 83.3 110726 114804 0:40:38 0:48:47 0:00:00 1.0
2 Multihull B Hobie 16 58042 Richard Knight 76 110726 114806 0:40:40 0:53:31 0:03:36 2.0
3 Multihull B Weta 1089 GCYC Jerry Grant 78.5 110726 115223 0:44:57 0:57:16 0:06:39 3.0
4 Multihull B Hobie Getaway Redding YC Mike Corlett 83.3     DNC     5.0

R4 - Multihull B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 120315
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull B Weta 1089 GCYC Jerry Grant 78.5 120315 130310 0:59:55 1:16:20 0:00:00 1.0
2 Multihull B Hobie 16 58042 Richard Knight 76 120315 130253 0:59:38 1:18:28 0:01:37 2.0
3 Multihull B Hobie Getaway Maui Andy Townley 83.3     DNC     5.0
3 Multihull B Hobie Getaway Redding YC Mike Corlett 83.3     DNC     5.0

R5 - Multihull B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 132337
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull B Hobie 16 58042 Richard Knight 76 132337 141041 0:47:04 1:01:56 0:00:00 1.0
2 Multihull B Weta 1089 GCYC Jerry Grant 78.5 132337 141521 0:51:44 1:05:54 0:03:07 2.0
3 Multihull B Hobie Getaway Maui Andy Townley 83.3     DNC     5.0
3 Multihull B Hobie Getaway Redding YC Mike Corlett 83.3     DNC     5.0

R1 - Pelican Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680 Willamette SC Patrick Jones 131.2 121825 131551 0:57:26 0:43:47 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 55 John Mahaffey 131.2 121825 131956 1:01:31 0:46:53 0:04:05 2.0
3 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 121825 132102 1:02:37 0:47:44 0:05:11 3.0
4 Pelican Pelican 2583 Stockton SC karen Junker 131.2 121825 132338 1:05:13 0:49:42 0:07:47 4.0
5 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2     DNC     11.0
5 Pelican Pelican 2613 Paul Chan 131.2     DNC     11.0
5 Pelican Pelican 2990 David Greenhill 131.2     DNC     11.0
5 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Fleet 1 K Mackey 131.2     DNC     11.0
5 Pelican Pelican 2891 Walt Spohn 131.2     DNC     11.0
5 Pelican Pelican 2759 SF Pelican Fleet 1 David Silvins 131.2     DNC     11.0

R2 - Pelican Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 134753 150254 1:15:01 0:57:11 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 55 John Mahaffey 131.2 134753 150757 1:20:04 1:01:02 0:05:03 2.0
3 Pelican Pelican 680 Willamette SC Patrick Jones 131.2     DNC     11.0
3 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2     DNC     11.0
3 Pelican Pelican 2583 Stockton SC karen Junker 131.2     DNC     11.0
3 Pelican Pelican 2613 Paul Chan 131.2     DNC     11.0
3 Pelican Pelican 2990 David Greenhill 131.2     DNC     11.0
3 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Fleet 1 K Mackey 131.2     DNC     11.0
3 Pelican Pelican 2891 Walt Spohn 131.2     DNC     11.0
3 Pelican Pelican 2759 SF Pelican Fleet 1 David Silvins 131.2     DNC     11.0

R3 - Pelican Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680 Willamette SC Patrick Jones 131.2 111228 114331 0:31:03 0:23:40 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 111228 114429 0:32:01 0:24:24 0:00:58 2.0
3 Pelican Pelican 2613 Paul Chan 131.2 111228 115026 0:37:58 0:28:56 0:06:55 3.0
4 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2 111228 115104 0:38:36 0:29:25 0:07:33 4.0
5 Pelican Pelican 55 John Mahaffey 131.2 111228 115324 0:40:56 0:31:12 0:09:53 5.0
6 Pelican Pelican 2583 Stockton SC karen Junker 131.2 111228 115733 0:45:05 0:34:22 0:14:02 6.0
7 Pelican Pelican 2990 David Greenhill 131.2 111228 115734 0:45:06 0:34:23 0:14:03 7.0
8 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Fleet 1 K Mackey 131.2     DNC     11.0
8 Pelican Pelican 2891 Walt Spohn 131.2     DNC     11.0
8 Pelican Pelican 2759 SF Pelican Fleet 1 David Silvins 131.2     DNC     11.0

R4 - Pelican Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 120802 130207 0:54:05 0:41:13 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 680 Willamette SC Patrick Jones 131.2 120802 130324 0:55:22 0:42:12 0:01:17 2.0
3 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2 120802 130926 1:01:24 0:46:48 0:07:19 3.0
4 Pelican Pelican 2613 Paul Chan 131.2 120802 130932 1:01:30 0:46:53 0:07:25 4.0
5 Pelican Pelican 2583 Stockton SC karen Junker 131.2 120802 132010 1:12:08 0:54:59 0:18:03 5.0
6 Pelican Pelican 55 John Mahaffey 131.2     DNC     11.0
6 Pelican Pelican 2990 David Greenhill 131.2     DNC     11.0
6 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Fleet 1 K Mackey 131.2     DNC     11.0
6 Pelican Pelican 2891 Walt Spohn 131.2     DNC     11.0
6 Pelican Pelican 2759 SF Pelican Fleet 1 David Silvins 131.2     DNC     11.0

R5 - Pelican Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelican 680 Willamette SC Patrick Jones 131.2 133147 140808 0:36:21 0:27:42 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelican 2460 SNCS Curtis Johnson 131.2 133147 140811 0:36:24 0:27:45 0:00:03 2.0
3 Pelican Pelican 2422 Chris Viering 131.2 133147 141143 0:39:56 0:30:26 0:03:35 3.0
4 Pelican Pelican 55 John Mahaffey 131.2     DNC     11.0
4 Pelican Pelican 2583 Stockton SC karen Junker 131.2     DNC     11.0
4 Pelican Pelican 2613 Paul Chan 131.2     DNC     11.0
4 Pelican Pelican 2990 David Greenhill 131.2     DNC     11.0
4 Pelican Pelican 2201 SF Pelican Fleet 1 K Mackey 131.2     DNC     11.0
4 Pelican Pelican 2891 Walt Spohn 131.2     DNC     11.0
4 Pelican Pelican 2759 SF Pelican Fleet 1 David Silvins 131.2     DNC     11.0

R1 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115201
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry M. Lewis 90.8 115201 131815 1:26:14 1:34:58 0:00:00 1.0
2 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 115201 140324 2:11:23 2:06:20 0:32:37 2.0
3 Keel B Venture 21 WSC Dan Tubbs 99.4 115201 140429 2:12:28 2:13:16 0:38:04 3.0
4 Keel B Sage 15 000 Jerry Montgomery 106 115201 142543 2:33:42 2:25:00 0:53:02 4.0
5 Keel B Catalina 25 WSC Jim Milestone 95.1 115201 143447 2:42:46 2:51:09 1:12:27 5.0
6 Keel B Catalina 22 14768 WSC Janice Galloway 96.3. 115201 144235 2:50:34 2:57:07 1:19:07 6.0

R2 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 144744
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry M. Lewis 90.8 144744 154459 0:57:15 1:03:03 0:00:00 1.0
2 Keel B Venture 21 WSC Dan Tubbs 99.4     DNC     7.0
2 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104     DNC     7.0
2 Keel B Sage 15 000 Jerry Montgomery 106     DNC     7.0
2 Keel B Catalina 25 WSC Jim Milestone 95.1     DNC     7.0
2 Keel B Catalina 22 14768 WSC Janice Galloway 96.3.     DNC     7.0

R3 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104752
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry M. Lewis 90.8 104752 112258 0:35:06 0:38:39 0:00:00 1.0
2 Keel B Sage 15 000 Jerry Montgomery 106 104752 114422 0:56:30 0:53:18 0:15:31 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 104752 114410 0:56:18 0:54:08 0:16:06 3.0
4 Keel B Venture 21 WSC Dan Tubbs 99.4 104752 114359 0:56:07 0:56:27 0:17:42 4.0
5 Keel B Catalina 25 WSC Jim Milestone 95.1 104752 120438 1:16:46 1:20:43 0:40:00 5.0
6 Keel B Catalina 22 14768 WSC Janice Galloway 96.3. 104752 121024 1:22:32 1:25:42 0:45:18 6.0

R4 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121230
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry M. Lewis 90.8 121230 124838 0:36:08 0:39:48 0:00:00 1.0
2 Keel B Venture 21 WSC Dan Tubbs 99.4 121230 130301 0:50:31 0:50:49 0:10:58 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 121230 130950 0:57:20 0:55:08 0:15:57 3.0
4 Keel B Catalina 22 14768 WSC Janice Galloway 96.3. 121230 131558 1:03:28 1:05:54 0:25:09 4.0
5 Keel B Catalina 25 WSC Jim Milestone 95.1 121230 131608 1:03:38 1:06:55 0:25:47 5.0
6 Keel B Sage 15 000 Jerry Montgomery 106 121230 121122 23:58:52 22:37:25 23:16:41 6.0

R5 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 133534
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 Gold Country YC Jerry M. Lewis 90.8 133534 135902 0:23:28 0:25:51 0:00:00 1.0
2 Keel B Sage 15 000 Jerry Montgomery 106 133534 140912 0:33:38 0:31:44 0:06:14 2.0
3 Keel B Venture 21 WSC Dan Tubbs 99.4 133534 140847 0:33:13 0:33:25 0:07:32 3.0
4 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 133534 141048 0:35:14 0:33:53 0:08:21 4.0
5 Keel B Catalina 25 WSC Jim Milestone 95.1 133534 142456 0:49:22 0:51:55 0:24:47 5.0
6 Keel B Catalina 22 14768 WSC Janice Galloway 96.3. 133534 142853 0:53:19 0:55:22 0:28:26 6.0

R1 - Wrabbit Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 122549
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wrabbit Wabbit 44 SSC Jon Stewart 77.6 122549 125422 0:28:33 0:36:47 0:00:00 1.0
2 Wrabbit Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 122549 125816 0:32:27 0:41:49 0:03:54 2.0
3 Wrabbit Wabbit 12 RYC Ron Tosrensori 77.6 122549 125820 0:32:31 0:41:54 0:03:58 3.0
4 Wrabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 122549 130748 0:41:59 0:54:06 0:13:26 4.0
5 Wrabbit Wabbit 62 St. Francis YC John Courtright 77.6 122549 130936 0:43:47 0:56:25 0:15:14 5.0

R2 - Wrabbit Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 131726
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wrabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 131726 133940 0:22:14 0:28:39 0:00:00 1.0
2 Wrabbit Wabbit 44 SSC Jon Stewart 77.6 131726 134002 0:22:36 0:29:07 0:00:22 2.0
3 Wrabbit Wabbit 12 RYC Ron Tosrensori 77.6 131726 134032 0:23:06 0:29:46 0:00:52 3.0
4 Wrabbit Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 131726 134138 0:24:12 0:31:11 0:01:58 4.0
5 Wrabbit Wabbit 62 St. Francis YC John Courtright 77.6 131726 134557 0:28:31 0:36:45 0:06:17 5.0

R3 - Wrabbit Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 112007
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wrabbit Wabbit 12 RYC Ron Tosrensori 77.6 112007 115449 0:34:42 0:44:43 0:00:00 1.0
2 Wrabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 112007 115459 0:34:52 0:44:56 0:00:10 2.0
3 Wrabbit Wabbit 44 SSC Jon Stewart 77.6 112007 115607 0:36:00 0:46:24 0:01:18 3.0
4 Wrabbit Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 112007 115625 0:36:18 0:46:47 0:01:36 4.0
5 Wrabbit Wabbit 62 St. Francis YC John Courtright 77.6 112007 120021 0:40:14 0:51:51 0:05:32 5.0

R4 - Wrabbit Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 121709
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wrabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 121709 124938 0:32:29 0:41:52 0:00:00 1.0
2 Wrabbit Wabbit 44 SSC Jon Stewart 77.6 121709 125006 0:32:57 0:42:28 0:00:28 2.0
3 Wrabbit Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 121709 125047 0:33:38 0:43:21 0:01:09 3.0
4 Wrabbit Wabbit 12 RYC Ron Tosrensori 77.6 121709 125153 0:34:44 0:44:46 0:02:15 4.0
5 Wrabbit Wabbit 62 St. Francis YC John Courtright 77.6 121709 125223 0:35:14 0:45:24 0:02:45 5.0

R5 - Wrabbit Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 131957
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wrabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 131957 135722 0:37:25 0:48:13 0:00:00 1.0
2 Wrabbit Wabbit 26 RYC Colin Moore 77.6 131957 135937 0:39:40 0:51:07 0:02:15 2.0
3 Wrabbit Wabbit 12 RYC Ron Tosrensori 77.6 131957 135951 0:39:54 0:51:25 0:02:29 3.0
4 Wrabbit Wabbit 44 SSC Jon Stewart 77.6 131957 135957 0:40:00 0:51:33 0:02:35 4.0
5 Wrabbit Wabbit 62 St. Francis YC John Courtright 77.6 131957 140339 0:43:42 0:56:19 0:06:17 5.0



Sailwave Scoring Software 2.4.5
www.sailwave.com