2012 Whiskeytown Regatta

2012 Whiskeytown Regatta

Banshee Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Witcher 93.7 3.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 11.0 7.0
2nd Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 1.0 2.0 (3.0) 3.0 2.0 2.0 13.0 10.0
3rd Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 2.0 (3.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 13.0 10.0
4th Banshee Banshee 297 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 5.0 (6.0) 5.0 4.0 3.0 4.0 27.0 21.0
5th Banshee Banshee 8069 Folsom Lake Yacht Club Steve Galeria 93.7 (6.0) 4.0 4.0 6.0 6.0 5.0 31.0 25.0
6th Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 4.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 6.0 31.0 25.0

Centerboard Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Centerboard Int'l Canoe 243 RYC Del Olsen 79.1 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Centerboard Flying Junior 4082 BSC Jane Coleman 97.9 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 2.0 2.0 15.0 12.0

Keel A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 2.0 (6.0 DNF) 2.0 1.0 2.0 1.0 14.0 8.0
2nd Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 1.0 (6.0 DNF) 1.0 4.0 1.0 2.0 15.0 9.0
3rd Keel A Holder 20 3 Club Cruzero Frank Rowden 85.8 5.0 (6.0 DNF) 3.0 2.0 5.0 3.0 24.0 18.0
4th Keel A Sonar 23 4 WSC Mike Stahle 81 3.0 (6.0 DNF) 6.0 DSQ 3.0 3.0 4.0 25.0 19.0
5th Keel A Impulse 26 97159 WSC Michael Moore 76.4 4.0 (6.0 DNF) 4.0 5.0 4.0 5.0 28.0 22.0

Hobie 16 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Hobie 16 Hobie 16 58042 Richard Knight 76 4.0 (5.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 3.0 15.0 10.0
2nd Hobie 16 Hobie 16T 82889 Shake-a-leg Miami Nichole Rider 77 2.0 (5.0 DNF) 3.0 2.0 3.0 2.0 17.0 12.0
3rd Hobie 16 Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 73.7 3.0 (5.0 DNF) 2.0 5.0 DNS 2.0 1.0 18.0 13.0
4th Hobie 16 Hobie 16T 27488 GSS Sweden Lars Landstrom 77 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 25.0 20.0

MH Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st MH Nacra 20 Trapout MHRA Jason Smith 59.3 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 8.0 6.0
2nd MH Nacra F20C 31 Travis Thompson 57 (4.0) 1.0 3.0 2.0 2.0 1.0 13.0 9.0
3rd MH Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 2.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 3.0 16.0 13.0
4th MH Nacra 5.8 1300 Klamath Tyler Vandruff 66.2 3.0 (4.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 23.0 19.0

Snipe Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 10.0

Day Sailor Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Day Sailor Day Sailor 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Day Sailor Day Sailor 307 RYC Steve Lowery 98.5 2.0 2.0 (3.0) 3.0 2.0 2.0 14.0 11.0
3rd Day Sailor Day Sailor 14007 Greg Adams 98.5 (6.0 DNF) 3.0 2.0 2.0 3.0 3.0 19.0 13.0
4th Day Sailor Day Sailor 1123 WSC Mike Kelly 98.5 3.0 (4.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 23.0 19.0
5th Day Sailor Day Sailor 2664 Bill Rich 98.5 4.0 (5.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 29.0 24.0

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Laser 174350 Humboldt Yacht Club Jim Christopher 91.1 1.0 2.0 3.0 (6.0) 2.0 1.0 15.0 9.0
2nd Laser Laser 167437 Humboldt Yacht Club Bruce Braley 91.1 3.0 (5.0) 2.0 3.0 1.0 3.0 17.0 12.0
3rd Laser Laser 199328 Tim Sullivan 91.1 (4.0) 4.0 1.0 1.0 3.0 4.0 17.0 13.0
4th Laser Laser 199603 RYC Nick Burke 91.1 (8.0) 1.0 4.0 7.0 5.0 6.0 31.0 23.0
5th Laser Laser 34 RYYC Joe Denton 91.1 2.0 3.0 (10.0 DNF) 5.0 6.0 7.0 33.0 23.0
6th Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 7.0 6.0 (10.0 DNF) 2.0 7.0 2.0 34.0 24.0
7th Laser Laser 189740 Jim Leland 91.1 5.0 (8.0) 5.0 8.0 4.0 5.0 35.0 27.0
8th Laser Laser 172928 Willamette SC Steve Salas 91.1 6.0 7.0 6.0 4.0 (8.0) 8.0 39.0 31.0
9th Laser Laser 157537 Tahoe Windjammers Jack Robertson 91.1 (9.0) 9.0 7.0 9.0 9.0 9.0 52.0 43.0

Wabbit Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Wabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 1.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 10.0 7.0
2nd Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 2.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 13.0 10.0
3rd Wabbit Wabbit 3 RYC Sarah Deeds 77.6 3.0 (4.0) 4.0 2.0 1.0 1.0 15.0 11.0
4th Wabbit Wabbit 26 Richmond Yacht Club Colin Moore 77.6 (4.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 4.0 22.0 18.0

Pelican Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Pelican Pelicans 2460 SNCS Carson Johnson 131.2 2.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 2.0 11.0 7.0
2nd Pelican Pelicans 2201 Kevin Mackey 131.2 1.0 (2.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 10.0 8.0
3rd Pelican Pelicans 12501 Stockton Sailing Karen Juncker 131.2 3.0 (7.0 DNF) 7.0 DNF 3.0 1.0 3.0 24.0 17.0
4th Pelican Pelicans 55 SF Fleet 1 John Mahaffey 131.2 4.0 (7.0 DNF) 7.0 DNF 5.0 3.0 4.0 30.0 23.0
5th Pelican Pelicans 2466 Anthony Monteith 131.2 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 5.0 5.0 35.0 28.0
6th Pelican Pelicans 2422 Chris Viering 131.2 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0

Weta Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 5.0
2nd Weta Weta 576 WSC Bob Fox 78.5 2.0 1.0 2.0 3.0 2.0 (5.0 DNC) 15.0 10.0
3rd Weta Weta 375 Fresno Yacht Club Benjamin Teitelbaum 78.5 3.0 2.0 (5.0 DNF) 2.0 3.0 5.0 DNF 20.0 15.0
4th Weta Weta 149 Ann-Marie Moore 78.5 4.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 2.0 25.0 20.0

Keel B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Keel B Santana 20 46074 FLYC Gary Preston 90.1 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 12.0 10.0
3rd Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 (4.0) 3.0 3.0 4.0 3.0 3.0 20.0 16.0
4th Keel B Capri 16 72 WSC Bill Keller 103 3.0 (4.0) 4.0 3.0 4.0 4.0 22.0 18.0
5th Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 5.0 (6.0 DNF) 6.0 DNF 6.0 DNS 6.0 DNC 6.0 DNC 35.0 29.0

R1 - Banshee Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 114410
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 114410 122042 0:36:32 0:38:59 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 114410 122043 0:36:33 0:39:00 0:00:01 2.0
3 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Witcher 93.7 114410 122245 0:38:35 0:41:11 0:02:03 3.0
4 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 114410 122315 0:39:05 0:41:43 0:02:33 4.0
5 Banshee Banshee 297 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 114410 122343 0:39:33 0:42:13 0:03:01 5.0
6 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake Yacht Club Steve Galeria 93.7 114410 122707 0:42:57 0:45:50 0:06:25 6.0

R2 - Banshee Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 125600
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Witcher 93.7 125600 133246 0:36:46 0:39:14 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 125600 133301 0:37:01 0:39:30 0:00:15 2.0
3 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 125600 133325 0:37:25 0:39:56 0:00:39 3.0
4 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake Yacht Club Steve Galeria 93.7 125600 133353 0:37:53 0:40:26 0:01:07 4.0
5 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 125600 133406 0:38:06 0:40:40 0:01:20 5.0
6 Banshee Banshee 297 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 125600 133428 0:38:28 0:41:03 0:01:42 6.0

R3 - Banshee Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 133917
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Witcher 93.7 133917 150825 1:29:08 1:35:08 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 133917 151349 1:34:32 1:40:53 0:05:24 2.0
3 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 133917 151400 1:34:43 1:41:05 0:05:35 3.0
4 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake Yacht Club Steve Galeria 93.7 133917 151430 1:35:13 1:41:37 0:06:05 4.0
5 Banshee Banshee 297 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 133917 151500 1:35:43 1:42:09 0:06:35 5.0
6 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 133917 151553 1:36:36 1:43:06 0:07:28 6.0

R4 - Banshee Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 105448
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Witcher 93.7 105448 113444 0:39:56 0:42:37 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 105448 113505 0:40:17 0:43:00 0:00:21 2.0
3 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 105448 113654 0:42:06 0:44:56 0:02:10 3.0
4 Banshee Banshee 297 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 105448 113704 0:42:16 0:45:07 0:02:20 4.0
5 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 105448 113732 0:42:44 0:45:36 0:02:48 5.0
6 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake Yacht Club Steve Galeria 93.7 105448 113850 0:44:02 0:47:00 0:04:06 6.0

R5 - Banshee Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 114200
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 114200 123626 0:54:26 0:58:06 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 114200 123849 0:56:49 1:00:38 0:02:23 2.0
3 Banshee Banshee 297 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 114200 123914 0:57:14 1:01:05 0:02:48 3.0
4 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Witcher 93.7 114200 124042 0:58:42 1:02:39 0:04:16 4.0
5 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 114200 124056 0:58:56 1:02:54 0:04:30 5.0
6 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake Yacht Club Steve Galeria 93.7 114200 124201 1:00:01 1:04:03 0:05:35 6.0

R6 - Banshee Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 125106
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Banshee Banshee 8063 FLYC Charles Witcher 93.7 125106 141050 1:19:44 1:25:06 0:00:00 1.0
2 Banshee Banshee 7 Scuttlebutt Wayne Cassingham 93.7 125106 141309 1:22:03 1:27:34 0:02:19 2.0
3 Banshee Banshee 8000 FLYC Dean Eppley 93.7 125106 141322 1:22:16 1:27:48 0:02:32 3.0
4 Banshee Banshee 297 Scuttlebutt Steve Cassingham 93.7 125106 141345 1:22:39 1:28:12 0:02:55 4.0
5 Banshee Banshee 8069 Folsom Lake Yacht Club Steve Galeria 93.7 125106 141444 1:23:38 1:29:15 0:03:54 5.0
6 Banshee Banshee 5366 Tim Loomis 93.7 125106 142440 1:33:34 1:39:51 0:13:50 6.0

R1 - Centerboard Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 113201
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Int'l Canoe 243 RYC Del Olsen 79.1 113201 121109 0:39:08 0:49:28 0:00:00 1.0

R2 - Centerboard Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 124750
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Int'l Canoe 243 RYC Del Olsen 79.1 124750 132411 0:36:21 0:45:57 0:00:00 1.0

R3 - Centerboard Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 135753
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Int'l Canoe 243 RYC Del Olsen 79.1 135753 151855 1:21:02 1:42:27 0:00:00 1.0

R4 - Centerboard Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 104454
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Int'l Canoe 243 RYC Del Olsen 79.1 104454 111320 0:28:26 0:35:57 0:00:00 1.0
2 Centerboard Flying Junior 4082 BSC Jane Coleman 97.9 104454 112939 0:44:45 0:45:43 0:09:34 2.0

R5 - Centerboard Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 114858
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Int'l Canoe 243 RYC Del Olsen 79.1 114858 122937 0:40:39 0:51:23 0:00:00 1.0
2 Centerboard Flying Junior 4082 BSC Jane Coleman 97.9 114858 124347 0:54:49 0:56:00 0:04:30 2.0

R6 - Centerboard Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 130210
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard Int'l Canoe 243 RYC Del Olsen 79.1 130210 134319 0:41:09 0:52:01 0:00:00 1.0
2 Centerboard Flying Junior 4082 BSC Jane Coleman 97.9 130210 140544 1:03:34 1:04:56 0:12:38 2.0

R1 - Keel A Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112501
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 112501 122156 0:56:55 1:07:36 0:00:00 1.0
2 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 112501 121925 0:54:24 1:08:05 0:00:23 2.0
3 Keel A Sonar 23 4 WSC Mike Stahle 81 112501 122058 0:55:57 1:09:04 0:01:12 3.0
4 Keel A Impulse 26 97159 WSC Michael Moore 76.4 112501 122331 0:58:30 1:16:34 0:06:51 4.0
5 Keel A Holder 20 3 Club Cruzero Frank Rowden 85.8 112501 123420 1:09:19 1:20:47 0:11:19 5.0

R2 - Keel A Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 124215
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 DNF 6.0
1 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 DNF 6.0
1 Keel A Holder 20 3 Club Cruzero Frank Rowden 85.8 DNF 6.0
1 Keel A Sonar 23 4 WSC Mike Stahle 81 DNF 6.0
1 Keel A Impulse 26 97159 WSC Michael Moore 76.4 DNF 6.0

R3 - Keel A Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 144444
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 144444 154400 0:59:16 1:10:23 0:00:00 1.0
2 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 144444 154130 0:56:46 1:11:03 0:00:32 2.0
3 Keel A Holder 20 3 Club Cruzero Frank Rowden 85.8 144444 154857 1:04:13 1:14:51 0:03:49 3.0
4 Keel A Impulse 26 97159 WSC Michael Moore 76.4 144444 154347 0:59:03 1:17:17 0:05:16 4.0
5 Keel A Sonar 23 4 WSC Mike Stahle 81 144444 153820 DSQ     6.0

R4 - Keel A Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104003
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 104003 110948 0:29:45 0:37:14 0:00:00 1.0
2 Keel A Holder 20 3 Club Cruzero Frank Rowden 85.8 104003 111241 0:32:38 0:38:02 0:00:41 2.0
3 Keel A Sonar 23 4 WSC Mike Stahle 81 104003 111152 0:31:49 0:39:17 0:01:39 3.0
4 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 104003 111424 0:34:21 0:40:48 0:03:00 4.0
5 Keel A Impulse 26 97159 WSC Michael Moore 76.4 104003 111228 0:32:25 0:42:26 0:03:58 5.0

R5 - Keel A Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 113007
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 113007 122247 0:52:40 1:02:33 0:00:00 1.0
2 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 113007 122021 0:50:14 1:02:52 0:00:15 2.0
3 Keel A Sonar 23 4 WSC Mike Stahle 81 113007 122103 0:50:56 1:02:53 0:00:16 3.0
4 Keel A Impulse 26 97159 WSC Michael Moore 76.4 113007 122008 0:50:01 1:05:28 0:02:14 4.0
5 Keel A Holder 20 3 Club Cruzero Frank Rowden 85.8 113007 122707 0:57:00 1:06:26 0:03:20 5.0

R6 - Keel A Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 123756
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel A Ultimate 20 27 WSC Jake Cartwright 79.9 123756 134200 1:04:04 1:20:11 0:00:00 1.0
2 Keel A Capri 25 8329 WSC Carl Strahle 84.2 123756 135113 1:13:17 1:27:02 0:05:46 2.0
3 Keel A Holder 20 3 Club Cruzero Frank Rowden 85.8 123756 135505 1:17:09 1:29:55 0:08:21 3.0
4 Keel A Sonar 23 4 WSC Mike Stahle 81 123756 135142 1:13:46 1:31:04 0:08:49 4.0
5 Keel A Impulse 26 97159 WSC Michael Moore 76.4 123756 134741 1:09:45 1:31:18 0:08:29 5.0

R1 - Hobie 16 Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Hobie 16 Hobie 16T 27488 GSS Sweden Lars Landstrom 77 113201 123205 1:00:04 1:18:01 0:00:00 1.0
2 Hobie 16 Hobie 16T 82889 Shake-a-leg Miami Nichole Rider 77 111811 122405 1:05:54 1:25:35 0:05:50 2.0
3 Hobie 16 Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 73.7 111811 122140 1:03:29 1:26:08 0:05:59 3.0
4 Hobie 16 Hobie 16 58042 Richard Knight 76 111811 123025 1:12:14 1:35:03 0:12:57 4.0

R2 - Hobie 16 Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points
1 Hobie 16 Hobie 16 58042 Richard Knight 76 DNF 5.0
1 Hobie 16 Hobie 16T 82889 Shake-a-leg Miami Nichole Rider 77 DNF 5.0
1 Hobie 16 Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 73.7 DNF 5.0

R3 - Hobie 16 Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Hobie 16 Hobie 16 58042 Richard Knight 76 143922 154637 1:07:15 1:28:29 0:00:00 1.0
2 Hobie 16 Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 73.7 143922 154839 1:09:17 1:34:00 0:04:04 2.0
3 Hobie 16 Hobie 16T 82889 Shake-a-leg Miami Nichole Rider 77 143922 155509 1:15:47 1:38:25 0:07:39 3.0

R4 - Hobie 16 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103502
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Hobie 16 Hobie 16 58042 Richard Knight 76 103502 111203 0:37:01 0:48:42 0:00:00 1.0
2 Hobie 16 Hobie 16T 82889 Shake-a-leg Miami Nichole Rider 77 103502 111553 0:40:51 0:53:03 0:03:21 2.0
3 Hobie 16 Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 73.7 103502   DNS     5.0

R5 - Hobie 16 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112430
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Hobie 16 Hobie 16 58042 Richard Knight 76 112430 122232 0:58:02 1:16:22 0:00:00 1.0
2 Hobie 16 Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 73.7 112430 122125 0:56:55 1:17:14 0:00:38 2.0
3 Hobie 16 Hobie 16T 82889 Shake-a-leg Miami Nichole Rider 77 112430 122540 1:01:10 1:19:26 0:02:22 3.0

R6 - Hobie 16 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123248
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Hobie 16 Hobie 16 79949 WSC Mike Archibald 73.7 123248 134642 1:13:54 1:40:16 0:00:00 1.0
2 Hobie 16 Hobie 16T 82889 Shake-a-leg Miami Nichole Rider 77 123248 135854 1:26:06 1:51:49 0:08:53 2.0
3 Hobie 16 Hobie 16 58042 Richard Knight 76 123248 135931 1:26:43 1:54:06 0:10:31 3.0
4 Hobie 16 Hobie 16T 27488 GSS Sweden Lars Landstrom 77 123248 140300 1:30:12 1:57:09 0:12:59 4.0

R1 - MH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111811
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Nacra 20 Trapout MHRA Jason Smith 59.3 111811 120502 0:46:51 1:19:00 0:00:00 1.0
2 MH Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 111811 121108 0:52:57 1:19:02 0:00:01 2.0
3 MH Nacra 5.8 1300 Klamath Tyler Vandruff 66.2 111811 121110 0:52:59 1:20:02 0:00:41 3.0
4 MH Nacra F20C 31 Travis Thompson 57 111811 120622 0:48:11 1:24:32 0:03:09 4.0

R2 - MH Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 123721
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Nacra F20C 31 Travis Thompson 57 123721 131428 0:37:07 1:05:07 0:00:00 1.0
2 MH Nacra 20 Trapout MHRA Jason Smith 59.3 123721 132050 0:43:29 1:13:20 0:04:52 2.0
3 MH Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 123721 134527 1:08:06 1:41:39 0:24:28 3.0
4 MH Nacra 5.8 1300 Klamath Tyler Vandruff 66.2 123721 134859 1:11:38 1:48:12 0:28:32 4.0

R3 - MH Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 143922
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Nacra 20 Trapout MHRA Jason Smith 59.3 143922 152836 0:49:14 1:23:01 0:00:00 1.0
2 MH Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 143922 153711 0:57:49 1:26:18 0:02:11 2.0
3 MH Nacra F20C 31 Travis Thompson 57 143922 152901 0:49:39 1:27:06 0:02:20 3.0
4 MH Nacra 5.8 1300 Klamath Tyler Vandruff 66.2 143922 153846 0:59:24 1:29:44 0:04:26 4.0

R4 - MH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103502
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Nacra 20 Trapout MHRA Jason Smith 59.3 103502 105845 0:23:43 0:40:00 0:00:00 1.0
2 MH Nacra F20C 31 Travis Thompson 57 103502 105757 0:22:55 0:40:12 0:00:07 2.0
3 MH Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 103502 110641 0:31:39 0:47:14 0:04:51 3.0
4 MH Nacra 5.8 1300 Klamath Tyler Vandruff 66.2 103502 110953 0:34:51 0:52:39 0:08:22 4.0

R5 - MH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112430
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Nacra 20 Trapout MHRA Jason Smith 59.3 112430 120010 0:35:40 1:00:09 0:00:00 1.0
2 MH Nacra F20C 31 Travis Thompson 57 112430 115948 0:35:18 1:01:56 0:01:01 2.0
3 MH Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 112430 120947 0:45:17 1:07:35 0:04:59 3.0
4 MH Nacra 5.8 1300 Klamath Tyler Vandruff 66.2 112430 121750 0:53:20 1:20:34 0:13:31 4.0

R6 - MH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123248
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Nacra F20C 31 Travis Thompson 57 123248 131344 0:40:56 1:11:49 0:00:00 1.0
2 MH Nacra 20 Trapout MHRA Jason Smith 59.3 123248 131740 0:44:52 1:15:40 0:02:17 2.0
3 MH Hobie 21 04 WSC Chris Strahle 67 123248 133142 0:58:54 1:27:55 0:10:47 3.0
4 MH Nacra 5.8 1300 Klamath Tyler Vandruff 66.2 123248 133351 1:01:03 1:32:13 0:13:31 4.0

R1 - Snipe Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 114950
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 114950 121304 0:23:14 0:25:17 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 114950 121511 0:25:21 0:27:35 0:02:07 2.0

R2 - Snipe Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 123125
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 123125 131410 0:42:45 0:46:31 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 123125 131430 0:43:05 0:46:53 0:00:20 2.0

R3 - Snipe Fleet

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 132725
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 132725 150648 1:39:23 1:48:09 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 132725 151310 1:45:45 1:55:04 0:06:22 2.0

R4 - Snipe Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 105847
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 105847 113910 0:40:23 0:43:57 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 105847 114015 0:41:28 0:45:07 0:01:05 2.0

R5 - Snipe Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 115626
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Snipe Snipe 30569 RYC Vince Casalaina 91.9 115626 124425 0:47:59 0:52:13 0:00:00 1.0
2 Snipe Snipe 25285 Thomas Hunt 91.9 115626 125316 0:56:50 1:01:51 0:08:51 2.0

R6 - Snipe Fleet

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 130914
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Place Points

R1 - Day Sailor Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 114950
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 114950 121322 0:23:32 0:23:54 0:00:00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 307 RYC Steve Lowery 98.5 114950 121326 0:23:36 0:23:58 0:00:04 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 1123 WSC Mike Kelly 98.5 114950 121601 0:26:11 0:26:35 0:02:39 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 2664 Bill Rich 98.5 114950 122317 0:33:27 0:33:58 0:09:55 4.0
5 Day Sailor Day Sailor 14007 Greg Adams 98.5     DNF     6.0

R2 - Day Sailor Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123125
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 123125 131016 0:38:51 0:39:26 0:00:00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 307 RYC Steve Lowery 98.5 123125 131200 0:40:35 0:41:12 0:01:44 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 14007 Greg Adams 98.5 123125 131340 0:42:15 0:42:54 0:03:24 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 1123 WSC Mike Kelly 98.5 123125 131520 0:43:55 0:44:35 0:05:04 4.0
5 Day Sailor Day Sailor 2664 Bill Rich 98.5 123125 131720 0:45:55 0:46:37 0:07:04 5.0

R3 - Day Sailor Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 132725
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 132725 150743 1:40:18 1:41:50 0:00:00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 14007 Greg Adams 98.5 132725 151052 1:43:27 1:45:02 0:03:09 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 307 RYC Steve Lowery 98.5 132725 151330 1:46:05 1:47:42 0:05:47 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 1123 WSC Mike Kelly 98.5 132725 151530 1:48:05 1:49:44 0:07:47 4.0
5 Day Sailor Day Sailor 2664 Bill Rich 98.5 132725 152035 1:53:10 1:54:53 0:12:52 5.0

R4 - Day Sailor Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 105847
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 105847 113920 0:40:33 0:41:10 0:00:00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 14007 Greg Adams 98.5 105847 113950 0:41:03 0:41:41 0:00:30 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 307 RYC Steve Lowery 98.5 105847 113955 0:41:08 0:41:46 0:00:35 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 1123 WSC Mike Kelly 98.5 105847 114637 0:47:50 0:48:34 0:07:17 4.0
5 Day Sailor Day Sailor 2664 Bill Rich 98.5 105847 115045 0:51:58 0:52:45 0:11:25 5.0

R5 - Day Sailor Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 115626
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 115626 124634 0:50:08 0:50:54 0:00:00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 307 RYC Steve Lowery 98.5 115626 124653 0:50:27 0:51:13 0:00:19 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 14007 Greg Adams 98.5 115626 124930 0:53:04 0:53:52 0:02:56 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 1123 WSC Mike Kelly 98.5 115626 125606 0:59:40 1:00:35 0:09:32 4.0
5 Day Sailor Day Sailor 2664 Bill Rich 98.5 115626 131210 1:15:44 1:16:53 0:25:36 5.0

R6 - Day Sailor Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 130914
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Day Sailor Day Sailor 316 Scuttlebutt Craig Lee 98.5 130914 140058 0:51:44 0:52:31 0:00:00 1.0
2 Day Sailor Day Sailor 307 RYC Steve Lowery 98.5 130914 140150 0:52:36 0:53:24 0:00:52 2.0
3 Day Sailor Day Sailor 14007 Greg Adams 98.5 130914 140151 0:52:37 0:53:25 0:00:53 3.0
4 Day Sailor Day Sailor 1123 WSC Mike Kelly 98.5 130914 140729 0:58:15 0:59:08 0:06:31 4.0
5 Day Sailor Day Sailor 2664 Bill Rich 98.5 130914 143526 1:26:12 1:27:31 0:34:28 5.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 113651
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 174350 Humboldt Yacht Club Jim Christopher 91.1 113651 121533 0:38:42 0:42:29 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 34 RYYC Joe Denton 91.1 113651 121535 0:38:44 0:42:31 0:00:02 2.0
3 Laser Laser 167437 Humboldt Yacht Club Bruce Braley 91.1 113651 121607 0:39:16 0:43:06 0:00:34 3.0
4 Laser Laser 199328 Tim Sullivan 91.1 113651 121608 0:39:17 0:43:07 0:00:35 4.0
5 Laser Laser 189740 Jim Leland 91.1 113651 121609 0:39:18 0:43:08 0:00:36 5.0
6 Laser Laser 172928 Willamette SC Steve Salas 91.1 113651 121753 0:41:02 0:45:03 0:02:20 6.0
7 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 113651 121827 0:41:36 0:45:40 0:02:54 7.0
8 Laser Laser 199603 RYC Nick Burke 91.1 113651 121838 0:41:47 0:45:52 0:03:05 8.0
9 Laser Laser 157537 Tahoe Windjammers Jack Robertson 91.1 113651 112040 23:43:49 1:2:02:55 23:05:07 9.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122700
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 199603 RYC Nick Burke 91.1 122700 131111 0:44:11 0:48:30 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 174350 Humboldt Yacht Club Jim Christopher 91.1 122700 131113 0:44:13 0:48:32 0:00:02 2.0
3 Laser Laser 34 RYYC Joe Denton 91.1 122700 131225 0:45:25 0:49:51 0:01:14 3.0
4 Laser Laser 199328 Tim Sullivan 91.1 122700 131243 0:45:43 0:50:11 0:01:32 4.0
5 Laser Laser 167437 Humboldt Yacht Club Bruce Braley 91.1 122700 131312 0:46:12 0:50:43 0:02:01 5.0
6 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 122700 131315 0:46:15 0:50:46 0:02:04 6.0
7 Laser Laser 172928 Willamette SC Steve Salas 91.1 122700 131335 0:46:35 0:51:08 0:02:24 7.0
8 Laser Laser 189740 Jim Leland 91.1 122700 131339 0:46:39 0:51:12 0:02:28 8.0
9 Laser Laser 157537 Tahoe Windjammers Jack Robertson 91.1 122700 131455 0:47:55 0:52:36 0:03:44 9.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 132241
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 199328 Tim Sullivan 91.1 132241 150200 1:39:19 1:49:01 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 167437 Humboldt Yacht Club Bruce Braley 91.1 132241 150320 1:40:39 1:50:29 0:01:20 2.0
3 Laser Laser 174350 Humboldt Yacht Club Jim Christopher 91.1 132241 150501 1:42:20 1:52:20 0:03:01 3.0
4 Laser Laser 199603 RYC Nick Burke 91.1 132241 151100 1:48:19 1:58:54 0:09:00 4.0
5 Laser Laser 189740 Jim Leland 91.1 132241 151201 1:49:20 2:00:01 0:10:01 5.0
6 Laser Laser 172928 Willamette SC Steve Salas 91.1 132241 151320 1:50:39 2:01:28 0:11:20 6.0
7 Laser Laser 157537 Tahoe Windjammers Jack Robertson 91.1 132241 151450 1:52:09 2:03:06 0:12:50 7.0
8 Laser Laser 34 RYYC Joe Denton 91.1 132241   DNF     10.0
8 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 132241   DNF     10.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 104904
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 199328 Tim Sullivan 91.1 104904 111618 0:27:14 0:29:54 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 104904 112528 0:36:24 0:39:57 0:09:10 2.0
3 Laser Laser 167437 Humboldt Yacht Club Bruce Braley 91.1 104904 112714 0:38:10 0:41:54 0:10:56 3.0
4 Laser Laser 172928 Willamette SC Steve Salas 91.1 104904 112759 0:38:55 0:42:43 0:11:41 4.0
5 Laser Laser 34 RYYC Joe Denton 91.1 104904 112814 0:39:10 0:43:00 0:11:56 5.0
6 Laser Laser 174350 Humboldt Yacht Club Jim Christopher 91.1 104904 112815 0:39:11 0:43:01 0:11:57 6.0
7 Laser Laser 199603 RYC Nick Burke 91.1 104904 112818 0:39:14 0:43:04 0:12:00 7.0
8 Laser Laser 189740 Jim Leland 91.1 104904 112902 0:39:58 0:43:52 0:12:44 8.0
9 Laser Laser 157537 Tahoe Windjammers Jack Robertson 91.1 104904 113110 0:42:06 0:46:13 0:14:52 9.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 113725
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 167437 Humboldt Yacht Club Bruce Braley 91.1 113725 123325 0:56:00 1:01:28 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 174350 Humboldt Yacht Club Jim Christopher 91.1 113725 123332 0:56:07 1:01:36 0:00:07 2.0
3 Laser Laser 199328 Tim Sullivan 91.1 113725 123406 0:56:41 1:02:13 0:00:41 3.0
4 Laser Laser 189740 Jim Leland 91.1 113725 123410 0:56:45 1:02:18 0:00:45 4.0
5 Laser Laser 199603 RYC Nick Burke 91.1 113725 123445 0:57:20 1:02:56 0:01:20 5.0
6 Laser Laser 34 RYYC Joe Denton 91.1 113725 123509 0:57:44 1:03:22 0:01:44 6.0
7 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 113725 123620 0:58:55 1:04:40 0:02:55 7.0
8 Laser Laser 172928 Willamette SC Steve Salas 91.1 113725 123700 0:59:35 1:05:24 0:03:35 8.0
9 Laser Laser 157537 Tahoe Windjammers Jack Robertson 91.1 113725 124132 1:04:07 1:10:23 0:08:07 9.0

R6 - Laser Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 124649
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Laser Laser 174350 Humboldt Yacht Club Jim Christopher 91.1 124649 140644 1:19:55 1:27:43 0:00:00 1.0
2 Laser Laser 161089 WSC Mike Eichwald 91.1 124649 140715 1:20:26 1:28:17 0:00:31 2.0
3 Laser Laser 167437 Humboldt Yacht Club Bruce Braley 91.1 124649 140834 1:21:45 1:29:44 0:01:50 3.0
4 Laser Laser 199328 Tim Sullivan 91.1 124649 140900 1:22:11 1:30:13 0:02:16 4.0
5 Laser Laser 189740 Jim Leland 91.1 124649 141154 1:25:05 1:33:24 0:05:10 5.0
6 Laser Laser 199603 RYC Nick Burke 91.1 124649 141316 1:26:27 1:34:54 0:06:32 6.0
7 Laser Laser 34 RYYC Joe Denton 91.1 124649 141328 1:26:39 1:35:07 0:06:44 7.0
8 Laser Laser 172928 Willamette SC Steve Salas 91.1 124649 141340 1:26:51 1:35:20 0:06:56 8.0
9 Laser Laser 157537 Tahoe Windjammers Jack Robertson 91.1 124649 141800 1:31:11 1:40:05 0:11:16 9.0

R1 - Wabbit Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 112501
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 112501 121308 0:48:07 1:02:00 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 112501 121752 0:52:51 1:08:06 0:04:44 2.0
3 Wabbit Wabbit 3 RYC Sarah Deeds 77.6 112501 121754 0:52:53 1:08:09 0:04:46 3.0
4 Wabbit Wabbit 26 Richmond Yacht Club Colin Moore 77.6 112501 121756 0:52:55 1:08:11 0:04:48 4.0

R2 - Wabbit Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 124215
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 124215 134902 1:06:47 1:26:04 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 124215 134910 1:06:55 1:26:14 0:00:08 2.0
3 Wabbit Wabbit 26 Richmond Yacht Club Colin Moore 77.6 124215 135000 1:07:45 1:27:18 0:00:58 3.0
4 Wabbit Wabbit 3 RYC Sarah Deeds 77.6 124215 135005 1:07:50 1:27:25 0:01:03 4.0

R3 - Wabbit Fleet

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 144444
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 144444 153528 0:50:44 1:05:23 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 144444 153649 0:52:05 1:07:07 0:01:21 2.0
3 Wabbit Wabbit 26 Richmond Yacht Club Colin Moore 77.6 144444 153757 0:53:13 1:08:35 0:02:29 3.0
4 Wabbit Wabbit 3 RYC Sarah Deeds 77.6 144444 153900 0:54:16 1:09:56 0:03:32 4.0

R4 - Wabbit Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 104003
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 104003 110826 0:28:23 0:36:35 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 3 RYC Sarah Deeds 77.6 104003 110852 0:28:49 0:37:08 0:00:26 2.0
3 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 104003 110902 0:28:59 0:37:21 0:00:36 3.0
4 Wabbit Wabbit 26 Richmond Yacht Club Colin Moore 77.6 104003 110935 0:29:32 0:38:04 0:01:09 4.0

R5 - Wabbit Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 113007
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 3 RYC Sarah Deeds 77.6 113007 121000 0:39:53 0:51:24 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 113007 121125 0:41:18 0:53:13 0:01:25 2.0
3 Wabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 113007 121146 0:41:39 0:53:40 0:01:46 3.0
4 Wabbit Wabbit 26 Richmond Yacht Club Colin Moore 77.6 113007 121559 0:45:52 0:59:06 0:05:59 4.0

R6 - Wabbit Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 123756
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Wabbit Wabbit 3 RYC Sarah Deeds 77.6 123756 133817 1:00:21 1:17:46 0:00:00 1.0
2 Wabbit Wabbit 19 RYC Melinda Erkelens 77.6 123756 133818 1:00:22 1:17:48 0:00:01 2.0
3 Wabbit Wabbit 11 SFYC Tim Russell 77.6 123756 133852 1:00:56 1:18:31 0:00:35 3.0
4 Wabbit Wabbit 26 Richmond Yacht Club Colin Moore 77.6 123756 134209 1:04:13 1:22:45 0:03:52 4.0

R1 - Pelican Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 115358
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelicans 2201 Kevin Mackey 131.2 115358 122335 0:29:37 0:22:34 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelicans 2460 SNCS Carson Johnson 131.2 115358 122424 0:30:26 0:23:12 0:00:49 2.0
3 Pelican Pelicans 12501 Stockton Sailing Karen Juncker 131.2 115358 122558 0:32:00 0:24:23 0:02:23 3.0
4 Pelican Pelicans 55 SF Fleet 1 John Mahaffey 131.2 115358 122622 0:32:24 0:24:42 0:02:47 4.0

R2 - Pelican Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 125946
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelicans 2460 SNCS Carson Johnson 131.2 125946 141912 1:19:26 1:00:33 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelicans 2201 Kevin Mackey 131.2 125946 141940 1:19:54 1:00:54 0:00:28 2.0
3 Pelican Pelicans 12501 Stockton Sailing Karen Juncker 131.2 125946   DNF     7.0
3 Pelican Pelicans 55 SF Fleet 1 John Mahaffey 131.2 125946   DNF     7.0

R3 - Pelican Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 150302
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelicans 2460 SNCS Carson Johnson 131.2 150302 154702 0:44:00 0:33:32 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelicans 2201 Kevin Mackey 131.2 150302 154837 0:45:35 0:34:45 0:01:35 2.0
3 Pelican Pelicans 12501 Stockton Sailing Karen Juncker 131.2 150302 154745 DNF     7.0
3 Pelican Pelicans 55 SF Fleet 1 John Mahaffey 131.2 150302   DNF     7.0

R4 - Pelican Fleet

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 110608
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelicans 2460 SNCS Carson Johnson 131.2 110608 115711 0:51:03 0:38:55 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelicans 2201 Kevin Mackey 131.2 110608 115806 0:51:58 0:39:37 0:00:55 2.0
3 Pelican Pelicans 12501 Stockton Sailing Karen Juncker 131.2 110608 120002 0:53:54 0:41:05 0:02:51 3.0
4 Pelican Pelicans 2466 Anthony Monteith 131.2 110608 120230 0:56:22 0:42:58 0:05:19 4.0
5 Pelican Pelicans 55 SF Fleet 1 John Mahaffey 131.2 110608 120415 0:58:07 0:44:18 0:07:04 5.0

R5 - Pelican Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelicans 12501 Stockton Sailing Karen Juncker 131.2 121227 131455 1:02:28 0:47:37 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelicans 2201 Kevin Mackey 131.2 121227 131510 1:02:43 0:47:48 0:00:15 2.0
3 Pelican Pelicans 55 SF Fleet 1 John Mahaffey 131.2 121227 131721 1:04:54 0:49:28 0:02:26 3.0
4 Pelican Pelicans 2460 SNCS Carson Johnson 131.2 121227 131752 1:05:25 0:49:52 0:02:57 4.0
5 Pelican Pelicans 2466 Anthony Monteith 131.2 121227 132532 1:13:05 0:55:42 0:10:37 5.0

R6 - Pelican Fleet

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 133250
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Pelican Pelicans 2201 Kevin Mackey 131.2 133250 141417 0:41:27 0:31:36 0:00:00 1.0
2 Pelican Pelicans 2460 SNCS Carson Johnson 131.2 133250 141419 0:41:29 0:31:37 0:00:02 2.0
3 Pelican Pelicans 12501 Stockton Sailing Karen Juncker 131.2 133250 141421 0:41:31 0:31:39 0:00:04 3.0
4 Pelican Pelicans 55 SF Fleet 1 John Mahaffey 131.2 133250 141432 0:41:42 0:31:47 0:00:15 4.0
5 Pelican Pelicans 2466 Anthony Monteith 131.2 133250 141440 0:41:50 0:31:53 0:00:23 5.0

R1 - Weta Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 111811 121610 0:57:59 1:13:52 0:00:00 1.0
2 Weta Weta 576 WSC Bob Fox 78.5 111811 121848 1:00:37 1:17:13 0:02:38 2.0
3 Weta Weta 375 Fresno Yacht Club Benjamin Teitelbaum 78.5 111811 123357 1:15:46 1:36:31 0:17:47 3.0
4 Weta Weta 149 Ann-Marie Moore 78.5 111811 123449 1:16:38 1:37:37 0:18:39 4.0

R2 - Weta Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Weta Weta 576 WSC Bob Fox 78.5 123721 131752 0:40:31 0:51:37 0:00:00 1.0
2 Weta Weta 375 Fresno Yacht Club Benjamin Teitelbaum 78.5 123721 132011 0:42:50 0:54:34 0:02:19 2.0
3 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 123721 140050 1:23:29 1:46:21 0:42:58 3.0

R3 - Weta Fleet

Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 143922 154557 1:06:35 1:24:49 0:00:00 1.0
2 Weta Weta 576 WSC Bob Fox 78.5 143922 155233 1:13:11 1:33:14 0:06:36 2.0
3 Weta Weta 375 Fresno Yacht Club Benjamin Teitelbaum 78.5 143922   DNF     5.0

R4 - Weta Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103502
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 103502 111300 0:37:58 0:48:22 0:00:00 1.0
2 Weta Weta 375 Fresno Yacht Club Benjamin Teitelbaum 78.5 103502 111611 0:41:09 0:52:25 0:03:11 2.0
3 Weta Weta 576 WSC Bob Fox 78.5 103502 111615 0:41:13 0:52:30 0:03:15 3.0

R5 - Weta Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 112430
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 112430 122642 1:02:12 1:19:14 0:00:00 1.0
2 Weta Weta 576 WSC Bob Fox 78.5 112430 122744 1:03:14 1:20:33 0:01:02 2.0
3 Weta Weta 375 Fresno Yacht Club Benjamin Teitelbaum 78.5 112430 122749 1:03:19 1:20:39 0:01:07 3.0
4 Weta Weta 149 Ann-Marie Moore 78.5 112430 123134 1:07:04 1:25:26 0:04:52 4.0

R6 - Weta Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 123248
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Weta Weta 376 BAMA Gordon Lyon 78.5 123248 135102 1:18:14 1:39:40 0:00:00 1.0
2 Weta Weta 149 Ann-Marie Moore 78.5 123248 140416 1:31:28 1:56:31 0:13:14 2.0
3 Weta Weta 375 Fresno Yacht Club Benjamin Teitelbaum 78.5 123248   DNF     5.0

R1 - Keel B Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113201
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 113201 121112 0:39:11 0:43:09 0:00:00 1.0
2 Keel B Santana 20 46074 FLYC Gary Preston 90.1 113201 121227 0:40:26 0:44:53 0:01:33 2.0
3 Keel B Capri 16 72 WSC Bill Keller 103 113201 122426 0:52:25 0:50:53 0:07:58 3.0
4 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 113201 122741 0:55:40 0:53:32 0:10:47 4.0
5 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 113201 125345 1:21:44 1:27:03 0:41:13 5.0

R2 - Keel B Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 124750
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 124750 132059 0:33:09 0:36:31 0:00:00 1.0
2 Keel B Santana 20 46074 FLYC Gary Preston 90.1 124750 132524 0:37:34 0:41:42 0:04:40 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 124750 133519 0:47:29 0:45:39 0:09:31 3.0
4 Keel B Capri 16 72 WSC Bill Keller 103 124750 133517 0:47:27 0:46:04 0:09:51 4.0
5 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9     DNF     6.0

R3 - Keel B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 135753
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 135753 152226 1:24:33 1:33:07 0:00:00 1.0
2 Keel B Santana 20 46074 FLYC Gary Preston 90.1 135753 152515 1:27:22 1:36:58 0:03:28 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 135753 154850 1:50:57 1:46:41 0:14:07 3.0
4 Keel B Capri 16 72 WSC Bill Keller 103 135753 154935 1:51:42 1:48:27 0:15:47 4.0
5 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 135753   DNF     6.0

R4 - Keel B Fleet

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104454
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 104454 111458 0:30:04 0:33:07 0:00:00 1.0
2 Keel B Santana 20 46074 FLYC Gary Preston 90.1 104454 112039 0:35:45 0:39:41 0:05:55 2.0
3 Keel B Capri 16 72 WSC Bill Keller 103 104454 113919 0:54:25 0:52:50 0:20:19 3.0
4 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 104454 114354 0:59:00 0:56:44 0:24:34 4.0
5 Keel B Catalina 25 0 WSC Jim Milestone 93.9 104454   DNS     6.0

R5 - Keel B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 114858
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 114858 123315 0:44:17 0:48:46 0:00:00 1.0
2 Keel B Santana 20 46074 FLYC Gary Preston 90.1 114858 123731 0:48:33 0:53:53 0:04:36 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 114858 124914 1:00:16 0:57:57 0:09:33 3.0
4 Keel B Capri 16 72 WSC Bill Keller 103 114858 125718 1:08:20 1:06:21 0:18:06 4.0

R6 - Keel B Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 130210
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName USPN Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 Keel B Capri 22 155 GCYC Jerry Lewis 90.8 130210 134550 0:43:40 0:48:05 0:00:00 1.0
2 Keel B Santana 20 46074 FLYC Gary Preston 90.1 130210 134803 0:45:53 0:50:55 0:02:33 2.0
3 Keel B Montgomery 17 286 WSC Steve Fitch 104 130210 140841 1:06:31 1:03:58 0:16:30 3.0
4 Keel B Capri 16 72 WSC Bill Keller 103 130210 141417 1:12:07 1:10:01 0:22:35 4.0



Sailwave Scoring Software 2.4.5
www.sailwave.com